Gå til innhold

På tide å slutte med øre? (penger)


Hva bør gjøres med pengeenheten øre?  

201 stemmer

  1. 1. Hva bør gjøres med pengeenheten øre?

    • Ingenting. Den bør beholdes som i dag.
      27
    • 50-øringen bør fjernes men varer bør fortsatt kunne prises med øre, f.eks kr 99,95
      44
    • 50-øringen bør fjernes og prising med øre bør avsluttes/forbys
      130


Anbefalte innlegg

Skrevet

Jeg kom til å tenke på 50-øringen. Den synes jeg er en plage. Først så er den bare ekstra vekt og plass når man får de i kassa, deretter er de en plage å bli kvitt. Det er jo sjeldent man teller opp så man får brukt alle småpengene og da havner de heller på sparebøssa. Bankene skal ha voldsomme gebyrer for å telle opp småpenger. Gjør man det manuelt så er det bare tidkrevende og etter min mening kjedelig.

 

Inflasjonen har vært mer eller mindre jevn de siste tiårene. Tiøringen ble fjernet i 1994. Konsumprisindeksen har riktignok bare steget med 30% siden den gangen, men likevel mener jeg femtiøringen er mest i veien.

 

Deretter kom jeg til å tenke på hva vi skal med øre i det hele tatt. Hvorfor ikke bare fjerne øre som offisielt betalingsmiddel? Og gjerne gjøre sånn at priser oftere blir oppgitt i hele kroner. Fjerne desimalplassene fra handel og regnskaper. Det må jo gjøre ting generelt lettere både for privatpersoner og næringslivet.

 

Ingen bruker jo å oppgi priser i kroner med 3 desimaler, hvorfor ikke bare redusere fra 2 til 0 desimaler? Skal man kjøpe produkter som koster mindre enn en krone så kjøper man jo sjeldent bare en. F.eks en tegnestift, en enkelt tyggis, osv. Så billige produkter må jo gå an å selge i X antall for Y antall kroner.

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Det at de fjernet spilleautomatene har gjort til at jeg ikke har noe å bruke småkronene på lengre. Men dette har jo ingenting med øre å gjøre. Jeg synes øra likegjerne kan forsvinne.

Skrevet

Bruker aldri aldri aldri 50 øre. Det finnes ikke en eneste ting som koster 50 øre på en butikk bortsett fra noen butikker som selger overskudd av noen drops som koster 50 øre og de smaker strengt talt ikke godt.

Skrevet
Spørsmålet er jo om prisene skal gå opp eller ned. Det er tross alt ganske vesentlig forskjell.

 

Men jeg er jo enig!

9309465[/snapback]

Jeg kan ikke se for meg at det kan bli et problem her i norge om brødet til 9.50kr koster 10kr, eller sjokoladen til 6.50kr koster 7kr. Eller TVen til 9999.50kr koster 10.000kr for den saks skyld
Skrevet

Få den vekk sier nå jeg!

Det blir jo rundet opp uansett når man betaler med kontanter.

En annen ting som burde bli slutt på er priser som 999.90 kr.

Sett den ned til 999 kr. eller ta 1.000 kr. for den spør du meg!

Gjest Slettet+981234789
Skrevet

ja få den vekk, totalt unødvendig, jeg kaster eller gir bort mine 50øringer...

Skrevet (endret)
Få den vekk sier nå jeg!

Det blir jo rundet opp uansett når man betaler med kontanter.

En annen ting som burde bli slutt på er priser som 999.90 kr.

Sett den ned til 999 kr. eller ta 1.000 kr. for den spør du meg!

9309506[/snapback]

 

Det blir da ikke rundet opp? Da hadde det vært null hensikt med 50 øringen da.

 

Fra ,0 -,25 = rundes det ned, fra ,75 rundes det opp. Det lærte jeg på skolen i alle fall.

Endret av anietsoj
Skrevet

Ja, men hva skal vi da kaste pa folk da? :dontgetit:

 

--

 

Stotter forslaget. Men hvorfor ikke gjore slutt pa fysiske penger i det hele tatt? Sa kan alle ha et kredittkort. Og sa kan vi ha sa mange orer vi vil.

Skrevet

Når man betaler kontant skal det alltid rundes til nærmeste hele mynt. Jeg tror det er en lov som sier at man må gjøre det.

0-24 øre -> 0 øre

25-74 øre -> 50 øre

75-99 øre -> 1 krone

 

Ved fjerning av femtiøringen blir dermed avrundinga:

0-49 øre -> 0 øre

50-99 øre -> 1 krone

Skrevet
Helt enig med datating. Poll?

9309514[/snapback]

Det er et godt forslag. Men jeg er litt usikker på hvordan jeg skal formulere det. Hva med:

 

Hva bør gjøres med pengeenheten øre?

1. Ingen endringer

2. 50-øringen bør fjernes men varer bør fortsatt kunne prises med øre, f.eks kr 99,95

3. 50-øringen bør fjernes og prising med øre bør avsluttes/forbys

4. Alle mynter bør fjernes

5. Alle sedler bør fjernes

6. Alle kontanter bør fjernes. All betaling bør foregå elektronisk/med kort.

 

Fungerer denne avstemninga? Eller skal jeg kutte ut 4-5-6? Evt. ha andre alternativer?

Skrevet

Hva med alternativet "jeg vil beholde ørene, revaluer hele krona, slik at et øre blir verd like mye som dagens krone, og en krone blir verd like mye som 100 kr i dag"?

 

AtW

Skrevet
Det er jo en grunn til at veldig mange velger å betale kontant. En ting er jo at man har mer kontroll (som mange trenger).

9309711[/snapback]

med dagens teknologi hadde de sikkert klart å putte et lite display på kortet som viste hvor mye penger man hadde igjen :)

 

eller ikke, jeg vet ikke. jeg bare drømmer om en hverdag uten de fordømte småpengene og fillete femtilapper..

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...