:utakt Skrevet 2. juni 2006 Skrevet 2. juni 2006 Det finnes noen artister som gir ut plate etter plate og likevel aldri helt slår igjennom, til tross for at pressen innen den aktuelle sjangeren er helt fra seg av begeistring. Vet du om noen sånne band? Da vil jeg gjerne høre om dem! Kriteriene er ikke mange, men: * De må ha holdt på en stund (større back-katalog for meg å utforske..hehe..). * Forholdsvis ukjente blant mannen i gata (det er gøy å være litt sær). * De må ha fått gode anmeldelser og være respekterte innen sjangeren. Porcupine Tree og Spock's Beard kan stå som eksempler på artister som fyller kriteriene mine. Det er virkelig ikke all verden. Jeg er sikker på at det finnes masse bra der ute! Fyr løs!
radiated Skrevet 3. juni 2006 Skrevet 3. juni 2006 I tilfelle bør du sjekke ut The Flower Kings kanskje? Svensk progrock på sitt beste.
TLZ Skrevet 3. juni 2006 Skrevet 3. juni 2006 (endret) Opeth. Svensk prog metal. De har samarbeidet med Steven Wilson(som er hovedmann i Porcupine Tree) og hatt han som produsent siden Blackwater Park og er et band som leverer musikk av kvalitet. I det siste så begynner de såvidt å bli litt kjente, men langt ifra "mannen i gata"-musikk. Det som kjennetegner Opeth er at de har knallharde partier med death-metal lydbilde og prog metal melodier, sammenblandet med noen roooolige og sensuelle partier med 70s prog rock lydbilde. Denne kontrasten er bare genial. Endret 3. juni 2006 av TLZ
:utakt Skrevet 3. juni 2006 Forfatter Skrevet 3. juni 2006 (endret) Godt forslag! Opeth og Flower Kings har jeg dog sjekka ut for lenge sida. Dødsbra band! Andre? Trenger absolutt ikke være progrock, at jeg skrev to progband som eksempler var egentlig helt tilfeldig. Endret 3. juni 2006 av jlarsen83
TLZ Skrevet 3. juni 2006 Skrevet 3. juni 2006 Riverside er et band jeg har drevet å sjekke ut litt selv for tiden. Rolig prog rock med små innslag av metal her og der. Du kan høre et klipp her: http://www.progarchives.com/Progressive_ro...and_id=1287#mp3
:utakt Skrevet 3. juni 2006 Forfatter Skrevet 3. juni 2006 Mhm..Riverside er kos. Har hørt mye på siste plata deres, Second Life Syndrome. Dessuten er det litt gøy å svare folk som spør hva jeg hører på "nei, det er bare noe polsk undergrunnsrock". :!:
Antipop Skrevet 3. juni 2006 Skrevet 3. juni 2006 Du liker prog-rock ser og, og da syns eg du burde sjekke ut Simon Says. Er sjølvsagt svensk (merkelig kor mange bra band dei steller i stand der borte), og er skikkelig old-school prog-rock, men bandet er ikkje så gammelt, fra 1995 eller noke trur eg. Heimeside her, og som du ser er det ikkje gammle folka. Musikken minner meg om alt fra Yes, King Crimson, til Mr.Bungle. Har kun hørt plata Paradise Square, men er virkelig verdt å sjekke ut.
:utakt Skrevet 4. juni 2006 Forfatter Skrevet 4. juni 2006 Det utrolige er at jeg har vært på den siden før. Tror jeg begynner å få noenlunde oversikt over progrocken. Men det må da finnes mer der ute!
Πεισιθάνατος Skrevet 4. juni 2006 Skrevet 4. juni 2006 Hva med Ulver? Jeg vet ikke om de har fått gode anmeldelser, og de kan såvisst ikke plasseres i bare en sjanger, men jeg vil likevel anbefale dem.
jonnor Skrevet 4. juni 2006 Skrevet 4. juni 2006 Threshold, engelsk prog-metal. De har vel en 11 studio-album ute, hvor det sies at de kun blir bedre og bedre. Jeg har kun nylig fått sansen for de, og har hørt mest på Hypocritical albumet men det fenger ihvertfall bra. Gleder meg som en gris til jeg får de andre Pain of Salvation kan også være verdt og nevne, men du har sikkert hørt dem før. Hvis ikke anbefaler jeg albumet One Hour by the Concrete Lake fra 1999. De har vel alternert litt fra prog rock til prog metal.
:utakt Skrevet 4. juni 2006 Forfatter Skrevet 4. juni 2006 Ulver skal jeg titte på. Har prøvd en plate av dem, det var noe elektronikaopplegg, men de har visst vært innom ganske mye forskjellig. Til du siste der, hvorfor anbefaler du ikke Remedy Lane? Eller The Perfect Element? Threshold er også ganske tøft. Subsurface blir flittig spilt her hjemme.
LarsP Skrevet 4. juni 2006 Skrevet 4. juni 2006 (endret) Hva med Yakuza, en deathmetal/jazz-syntese som ikke kan beskrives med ord. Når de først har blitt nevnt så man jeg selvsagt dra frem The Dillinger Escape Plan, verdens kanskje mest sinnsvake band, både på skive og på scenen. Musikk bestående av matematikk. Endret 4. juni 2006 av LarsP
Antipop Skrevet 4. juni 2006 Skrevet 4. juni 2006 (endret) The Dillinger Escape Plan er berre heilt fantastisk. Mike Patton har samarbeida med dei, og det seier det meste Er litt sånn USA sitt svar på Meshuggah, sjølv om musikken er nokså ulik. EDIT: hadde rota seg inn litt bokmål Endret 4. juni 2006 av Antipop
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå