Gå til innhold

Win98se booter ikke med KVM-switch


Anbefalte innlegg

Skrevet

Fikk i hus en switch for å kjøre samme skjerm, tastatur og mus på to pc'er hjemme. Switchen har en skjermkort-kontakt (VGA) og en USB-plugg for hver PC, altså går tastatur og mus på samme USB-plugg inn i PC'n.

 

Oppsettet fungerer hvis jeg først har startet opp maskinen. Både mus og tastatur fungerer via switchen.

 

Men når jeg prøver å boote/starte opp maskinen (en 99-modell IBM Aptiva med Win98SE) uten at et tastatur er koblet til PS/2-porten funker det ikke. Den stopper opp ved det første logo-bildet og kommer ikke med noen feilmelding.

 

Hvordan i all verden fikser jeg det? Prøvde å fjerne det gamle tastaturet fra Enhetsbehandling/Device Manager uten at det hjalp. Fant heller ingen logiske valg i konfigurasjonen ved oppstart.

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Nesten... Sitter ikke hjemme nå så jeg husker ikke detaljert, men jeg har noe sånt som "Automatisk oppdagelse av USB-enheter" og denne er i funksjon. Var også et annet valg ang. USB-enheter som jeg ikke husker, men den er også uansett enablet.

Skrevet
Hvordan i all verden fikser jeg det? Prøvde å fjerne det gamle tastaturet fra Enhetsbehandling/Device Manager uten at det hjalp. Fant heller ingen logiske valg i konfigurasjonen ved oppstart.

Dette har nok ikke noe med Windows å gjøre, men med POST (Power On Self Test) og innstillinger i BIOS. Fordi en del enkle (og antakelig billige) KVM-swithcher bare viderekobler tastatur/mus til valgt "port" og ikke "emulerer" tastatur/mus på den "inaktive" porten vil PCen oppfatte det som om det ikke er tastatur/mus tilkoblet. Enten må du finne en setting i BIOS som gjør at PCen booter selv uten tastatur eller så må du få deg en bedre KVM-switch.

Skrevet
Enten må du finne en setting i BIOS som gjør at PCen booter selv uten tastatur eller så må du få deg en bedre KVM-switch.

Takker for svar. Det første alternativet er selvsagt det mest fristende, men jeg kan ikke huske at det var slike settinger i BIOS. Men BIOS kan kanskje oppgraderes?

Skrevet (endret)

BIOS kan normalt oppgraderes ja, men det er slett ikke sikkert at en nyere BIOS har den funksjonaliteten du er ute etter. Pass på at du får tak i riktig BIOS til din maskin. Nå pleier vel IBM å ha mekanismer som hindrer deg i å legge inn feil BIOS (i hvertfall så lenge du bruker IBMs BIOSer), men som alltid gjelder det å ha tunga i rett munn. Ikke skyld på meg hvis det går galt.

Endret av Pengu
Skrevet

Bios-funksjonen du bør lete etter heter noe sånt som "halt on all errors, but keyboard"

 

Det skulle sikre at maskinen passerer POST.

 

Du kan forøvrig også prøve å sette "usb legacy" til enable

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...