Gå til innhold

Et portrett (sepia)


F828

Anbefalte innlegg

Skrevet

På dette bildet har jeg tenkt "NOSTALGI" og en type melankoli til "gode gamle dager",- både i positur, blikk og behandling i etterkant i PS. Vet det er en smule midtstilt, men jeg landet på dette utsnittet.

Funker det?

 

Modellen er min datter.

 

F828

post-209-1113001951_thumb.jpg

Videoannonse
Annonse
Skrevet (endret)

Her er originalen da.... (Originalversjonen uten sepia og støy....)

 

F828

post-209-1113002064_thumb.jpg

Endret av F828
Skrevet

Veldig fint blikk, uttrykk og skarphet. Jeg likte ikke helt kornene i sepia-bildet. De så alt for mye dithering-på-grunn-av-dårlig-fargeoppløsning-slik-man-har-i-gif-bilder ut. :D

Skrevet

Ja, også er du uheldig med kombinasjonen av lyst/mørkt i bakgrunnen. Jeg ville redigert bort de lyse områdene.

 

Nevnte jeg veldig bra skarphet i øynene?

Skrevet

Nok et nydelig F828-portrett. Men så har du nå litt av en fotomodell i familien da :love:

Liker det bløte fine lyset du presenterer ansiktet i. Vakker og trygg utstråling. Dere har nok god kommunikasjon.

Bakgrunnen er ikke perfekt, men for meg trekker det ikke ned. Den er såpass diskret at det ikke gjør noe.

Synes du har fått rimelig god plass på begge sider.

En kuriositet: Når jeg åpner bildet har spesielt hennes høyre øye et lite "hakk". Det blir imidlertid borte når jeg blåser bildet opp i full størrelse. Er det resultat av detaljert etterbehandling på "pixel-nivå"?

Orginalen synes jeg er best. Det behandlede bildet er pent, men jeg ville forbeholdt teknikken for "gamle damer" med masse rynker. :D

Skrevet

kornene ble kanskje litt opplagt kunstige, mulig det blir bedre ved å få bildet soft, lysere (og med en oval feather?). slike cowboybilder man får f.eks i usa er slik iallefall.

prøv i det minste å se hva som skjer om du gjør bildet mer blurry, sjelden jeg har sett gamle bilder som er (så) skarpe...

 

vet ikke om dette blir bedre enn orginalen (som er bra), men kanskje en mer heldig foreldring...

Skrevet

Jeg vil adressere to ting og så be deg utdype noe:

 

1) sepiatonen fungerer faktisk ganske bra. Sepia overdrives svært ofte men i dette tilfellet fungerer det fordi du har latt de mørkeste skyggene forbli svarte og ikke gjort dem brune.

 

2) støyet fungerer ikke fordi det ser for "digitalt" ut. Kan ikke sette finger´n på hvorfor, men når det kommer til massevis av støy foretrekker jeg det som lages av høyisofilm framfor photoshop.

 

 

Jeg syns IKKE at verken støy, "softhet" eller sepia er noe som nødvendigvis bør ha noe med nostalgi og gjøre, både toning og bruk av støy er i høyeste grad levende teknikker (ser (og lukter:cry: ) sånn ut på mørkerommet i alle fall...) Kikka her for noen uker igjennom familiebilder som var rundt 100 år gamle og de var skarpe som juling og både i forholdsvis "normal" tone (om enn temmelig kontrastløse) og de var temmelig frie for støy og. Det var derimot vanvittig "motion blur" som lot seg til kjenne ved at ingen av barna i bildene var gjenkjennelige :)

 

Det jeg lurer på er lyssetting? Naturlig/vinduslys + reflektor? Er det brukt utfyllingsblitz med softbox eller omnibounce?

Skrevet
Det jeg lurer på er lyssetting? Naturlig/vinduslys + reflektor? Er det brukt utfyllingsblitz med softbox eller omnibounce?

Takk for kritikk. Har brukt blits og reflektorer på dette portrettet som er tatt ute på kveldinga.

 

F828

Skrevet (endret)

Du er flink F828!

 

Renger med at du har profil på foto.no - om jeg husker rett. Din datter(?) er veldig fotogen og du har gjort et godt stykke arbeid her! Liker svart-hvitt bildet best på grunn av den mørke bakgrunnen :)

 

 

Mvh

Rune

 

- Ha en fortreffelig fotografisk helg!

Endret av ru-barma
Skrevet

Bilder med støy kjennetegner ofte bilder fra syttitallet som er tatt med rask farvefilm. Ingen av de bildene jeg har som er fra 1895 til 1965 har støy og de fleste er meget skarpe.

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...