KT400 Skrevet 26. januar 2005 Skrevet 26. januar 2005 Som overskriften viser, ønsker jeg å få til en løsning med nummervisning ('pop-up' med nummer og navn) på PCen når telefonen ringer. For ordens skyld nevner jeg igjen at dette dreier seg om IP-telefoni....... Oppsettet mitt er: Router (Linksys BEFSX41) står bak ADSL-modem. Adapter (Micronet 5001/S) og PC er koblet i hver sin port i Routeren. Nummervisning (CallerID) er aktivert i Adapteret, og fungerer på hustelefonen. Jeg hentet frem det 'antikke' 56k-modemet (..hehe...hadde jeg aldri trodd...) mitt i går, og koblet dette mot Adapteret. Jeg forsøkte utallige programmer som skal støtte CallerID, men fikk ingen av disse til å fungere skikkelig. Noen av programmene detekterte innkommende samtale, men ingen viste innkommende telefonnummer. Er det noen som har gode idèer? Finnes det eventuelt alternativer til modem-løsningen?
nomore Skrevet 26. januar 2005 Skrevet 26. januar 2005 (endret) Du nevner ikke hvilken leverandør du har, men siden du sier du har en mikronet adapter anntar eg at det er snakk om IP24. Ikke det at leverandør av tjenesten har noe å si. Det er ofte adapterene det går på, noen vet eg sender denne informasjonen ut på lokalnettverket, noen gjør det ikke. Personlig har eg Telio, og sipuraen deres gjør dette. Se forøvrig http://www.pvv.ntnu.no/~knutel/Telio/TelioID/index.html Og når du nevner dette med CallerID på "antikk"-modem. Flere av de elste analoge modemene støttet ikke CallerID funksjonen. En ganske god forklaring til hvorfor du ikke fikk det til. Kjøper du deg et nyere modem vil du med større sannsynlighet få dette til. Legg også merke til at for å få fax/modem til å fungere på analog-porten på IP adaptere må du sette opp USA som land. Dette er fordi de bruker andre frekvenser(og annet) enn vi gjør i norge. Og derfor er det heller ikke alle telefoner(ofte eldre) som ikke fungerer sammen med IP adaptere. Men siden modemet ditt reagerer på at noen ringer er sannsynligvis ikke dette problemet ditt Edit: feil i link Endret 26. januar 2005 av nomore
KT400 Skrevet 26. januar 2005 Forfatter Skrevet 26. januar 2005 Takk for raskt svar! Det er korrekt at jeg har IP24.... I følge brukermanualen til Modemet (Zyxel Omni 56K Plus), så skal dette støtte CallerID The command ATS40.2=n is used to enable (n=1) or disable (n=0) the Caller ID detection function Modemet er ikke så fryktelig gammelt i ordets rette forstand (ca. 4 år). Det oppleves bare så antikt sammenlignet med bredbånd Det er ofte adapterene det går på, noen vet eg sender denneinformasjonen ut på lokalnettverket, noen gjør det ikke Betyr dette at PCen da må settes bak (på LAN-siden av) adapteret ? Personlig har eg Telio, og sipuraen deres gjør dette.Se forøvrig http://www.pvv.ntnu.no/~knutel/Telio/TelioID/index.htm Linken din virker ikke..... men jeg har tidligere vært inne på brukerforumet til Telio og lest litt om den løsningen.... Tror du det kan være noen mulighet for at dette kan virke på en Micronet adapter?
nomore Skrevet 26. januar 2005 Skrevet 26. januar 2005 For at dette skal fungere må pc'n stå bak lan porten på adaptere ja. Ëllers ville vi hatt mange "CallerID informasjonspakker" ute på nettet (rutere ville seff stoppet dem før det, men tanken er morsom) Om det samme vil fungere på en mikronet vet eg faktisk ikke. Eg vet dessverre altfor lite om VoIP protokollen og for å ikke nevne om de enkelte produsentene av utstyr. Men om du søker litt rundt på utenlandske forum ville det ikke overraske meg om du fant noe du kunne brukt
Pankus Skrevet 26. januar 2005 Skrevet 26. januar 2005 Personlig har eg Telio, og sipuraen deres gjør dette. Se forøvrig http://www.pvv.ntnu.no/~knutel/Telio/TelioID/index.html Jeg har også Telio, og spørsmålet mitt er, har du satt opp dette og funker det??
kunde Skrevet 26. januar 2005 Skrevet 26. januar 2005 Når det gjelder caller id, så operes det med en rekke ulike oppsett rundt om i verden og det er heller dårlig med standardisering. Jeg har også modem som støtter caller id , men har ikke lykkes å dekode signalene, på tross av at jeg har forsøkt en rekke ulike programmer. Ved henvendelse til Telenor, fikk jeg det klare inntrykk at de selv knapt nok visste noe om dette. Etter gjentakne henvendelser, fikk jeg tilsluttt denne linken som visstnok skal kunne gi svar på hvilke protokoller som brukes, men noe brukervennlig info er det ikke snakk om. Informasjon om analog standard: http://www.jara.no/produktlosninger/produk...tspes/pstn.html Noen som får noe matnyttig ut av den infoen ? Er det forresten noen her som i det hele tatt har lykkes med å dekode caller id signaler i Norge med analogt modem og programvare ?
TaZ Skrevet 26. januar 2005 Skrevet 26. januar 2005 Hva med å bruke Softphone til IP24.Der får du opp hvem som ringer og du kan "ta" telefonen på pcen om du vil..
KT400 Skrevet 26. januar 2005 Forfatter Skrevet 26. januar 2005 Hva med å bruke Softphone til IP24.Der får du opp hvem som ringer og du kan "ta" telefonen på pcen om du vil.. Man kan ikke bruke soft-phone og adapter parallelt (med samme nummer).....sies det
nomore Skrevet 26. januar 2005 Skrevet 26. januar 2005 Hva med å bruke Softphone til IP24.Der får du opp hvem som ringer og du kan "ta" telefonen på pcen om du vil.. Man kan ikke bruke soft-phone og adapter parallelt (med samme nummer).....sies det problemet som oppstår er at begge vil ringe til begge er tatt har kjørt to softphone fra ip24 paralellt, og da måtte eg ta begge for å få begge til å slutte å ringe. den første eg tok inneholdt samtalen, mens det var dødt i den andre eg tok. dette er pga løsningen ip24 kjører på. de jobber med saken og det samme gjør telio. dette er også en av grunnene til at telio ikke har lansert softphone, da det vil være meningsløst å måtte ta begge for å slippe ringinga.
whom Skrevet 2. februar 2005 Skrevet 2. februar 2005 Personlig har eg Telio, og sipuraen deres gjør dette.Se forøvrig http://www.pvv.ntnu.no/~knutel/Telio/TelioID/index.html Må et modem kobles inn for å gjøre nettopp dette?
nomore Skrevet 3. februar 2005 Skrevet 3. februar 2005 Personlig har eg Telio, og sipuraen deres gjør dette.Se forøvrig http://www.pvv.ntnu.no/~knutel/Telio/TelioID/index.html Må et modem kobles inn for å gjøre nettopp dette? nei, det eneste du er avhengig av er at både adapteret og pc'n er på samme nettverk...
FuzzyElmer Skrevet 15. februar 2005 Skrevet 15. februar 2005 (endret) Jeg bruker et program som heter IP Phone Caller ID. Dette er etter min mening det mest geniale programmet til IP-telefoni. Jeg har selv IP24, og dette fungerer helt knirkefritt hos meg. Linken: http://www.ipphonecallerid.com/ Endret 15. februar 2005 av FuzzyElmer
whom Skrevet 15. februar 2005 Skrevet 15. februar 2005 Jeg bruker et program som heter IP Phone Caller ID. Dette er etter min mening det mest geniale programmet til IP-telefoni. Jeg har selv IP24, og dette fungerer helt knirkefritt hos meg. Linken: http://www.ipphonecallerid.com/ Jeg har telio, så funket ikke her. Men det førstnevnte programmet funket, men ikke så altfor nyttig da det eneste det gjør er å vise hvilket nr som ringer inn.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå