Gå til innhold

Globalisering


Anbefalte innlegg

Skrevet
globalisering  (eng. globalisation), uttrykk som brukes for å karakterisere sider av utviklingen siden 1980-tallet, særlig statenes og de enkelte økonomiske områdenes økende gjensidige avhengighet som følge av utviklingen av internett-baserte kommunikasjoner og en stadig mer integrert global økonomi.

 

Hva er globalisering og hva er fordelene/ulempene med globalisering? Har ikke HELT skjønt det jeg.. :blush:;)

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Fordelen er blant annet teknologisk innovasjon - ulempen er undergangen av verdenskulturen, språkene, tradisjonene og U-landenes allerede dårlige økonomiske utsikter.

Skrevet
Fordelen er blant annet teknologisk innovasjon - ulempen er undergangen av verdenskulturen, språkene, tradisjonene og U-landenes allerede dårlige økonomiske utsikter.

I mine øyne er globaliseringen positivt for U-land på lang sikt. Handel er kilden til all velstand, og U-landene kan selge på det frie verdensmarkedet. Et annet positivt aspekt er at vi kan nyte godt av å leve i den rike verden med en sterk valuta og økonomi, og f.eks kjøpe billigere sykler, mat, klær og diverse enn om det skulel ha vært produsert i Norge.

Skrevet

Hadde verdensmarkedet faktisk vært fritt så hadde du kanskje hatt rett i at den økonomiske globaliseringen kunne lønt seg for u-landene.

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...