Even89 Skrevet 18. mars 2004 Skrevet 18. mars 2004 Elo... Syns bare at tempen på cpu'en min er litt vel høj i forhold til at jeg ikke har klokka.. Motherboardet mit klarer 3200+ og vifta 3000+, jeg klokka den i starten men så klokka jeg ned igjen fordi tempen ble for høj men det hjalp ikke... Den er like høj som den var klokka... (50C, 60-65 load) Kan det være fordi jeg ikke har kabinett vifte?? Og hvor viktig er kabinett vifte egentlig??
Simen1 Skrevet 18. mars 2004 Skrevet 18. mars 2004 Kabinettvifte er viktig dersom PSU'en ikke trekker ut den varme lufta raskt nok. (Da sirkulerer den varme vifta gjennom CPU-kjøleren så mye at den blir veldig varm) Men for å vite om det er dette som er problemet hos deg må jeg få vite hva system-temperaturen din er. Hva heter kjøleren din? Hvis du fortsatt skal kjøre ikke-overklokket: kan du sette ned Vcore (spenninga på CPU'en) et lite hakk eller to uten at det blir ustabilt?
Even89 Skrevet 18. mars 2004 Forfatter Skrevet 18. mars 2004 Kabinettvifte er viktig dersom PSU'en ikke trekker ut den varme lufta raskt nok. (Da sirkulerer den varme vifta gjennom CPU-kjøleren så mye at den blir veldig varm) Men for å vite om det er dette som er problemet hos deg må jeg få vite hva system-temperaturen din er. Hva heter kjøleren din? Hvis du fortsatt skal kjøre ikke-overklokket: kan du sette ned Vcore (spenninga på CPU'en) et lite hakk eller to uten at det blir ustabilt? Jeg har en Igloo 2420 vifte.. Men hvor finner jeg system tempen???
roolf Skrevet 18. mars 2004 Skrevet 18. mars 2004 Åpne kabinettet og se om temperaturen synker betraktelig. Dersom den da ennå er like høy, kan det tyde på at problemet er CPU-kjøleren. Dette kan skyldes flere ting, f.eks. kjølepasta (for mye, lite eller manglende sådan), kjøleren er montert feil vel eller har ikke god nok kontakt med CPU eller at kjøleren rett og slett er for dårlig. Dersom temperaturen synker når du kjører med åpent kabinett, er problemet dårlig utlufting. Sett inn noen kabinettvifter eller kjøp nytt kabinett med bedre luftsikulasjon. En ting til, du sier at du har klokket ned. Har du også husket å sette ned ned Vcore (om du hadde skrudd denne opp)? Lykke til!
Even89 Skrevet 18. mars 2004 Forfatter Skrevet 18. mars 2004 (endret) Åpne kabinettet og se om temperaturen synker betraktelig. Dersom den da ennå er like høy, kan det tyde på at problemet er CPU-kjøleren. Dette kan skyldes flere ting, f.eks. kjølepasta (for mye, lite eller manglende sådan), kjøleren er montert feil vel eller har ikke god nok kontakt med CPU eller at kjøleren rett og slett er for dårlig. Dersom temperaturen synker når du kjører med åpent kabinett, er problemet dårlig utlufting. Sett inn noen kabinettvifter eller kjøp nytt kabinett med bedre luftsikulasjon. En ting til, du sier at du har klokket ned. Har du også husket å sette ned ned Vcore (om du hadde skrudd denne opp)? Lykke til! Jeg har åpna kabinettet eller det står altid åpent... Men jeg hadde ikke økt Vcore, når jeg klokka den.. Jeg monterte CPU'en selv når den blev kjøpt og jeg tok lite kjølepasta på fordi det hadde jeg hørt var lurt.. Men hva er lite og hva er mye vet jeg ikke siden jeg ikke har montert en CPU før... Endret 18. mars 2004 av Even89
Simen1 Skrevet 18. mars 2004 Skrevet 18. mars 2004 Åpne kabinettet og se om temperaturen synker betraktelig. Dersom den da ennå er like høy, kan det tyde på at problemet er CPU-kjøleren. Dette kan skyldes flere ting, f.eks. kjølepasta (for mye, lite eller manglende sådan), kjøleren er montert feil vel eller har ikke god nok kontakt med CPU eller at kjøleren rett og slett er for dårlig. Jeg har åpna kabinettet eller det står altid åpent... Da tror jeg tampen brenner. Undersøk det roolf sa, så tror jeg kanskje det løser seg
Even89 Skrevet 18. mars 2004 Forfatter Skrevet 18. mars 2004 Tror ikke det er kjøleren... Men maybe det er kjølepastaen som er galt satt på.. Hvor var det man kan se system tempen??
Malvado Skrevet 18. mars 2004 Skrevet 18. mars 2004 Kjølepasta : Du skal ha et veldig tynt lag som dekker cpu fullstendig, dette oppnår du best ved å bruke et gammelt plastkort/kreditkort. Ca 1/2mm i tykkelse holder i plenty... Angående kjøleren så kan det være noen flere faktorer som ødelegger for deg, eventuelt at den går på for lavt turtall ( se om det finnes en bryter du kan sette opp hastigheten med) eller at cpu er full av støv (da støvsuger du eller blåser med komprimert luft / eventuelt demonterer og vasker i vann). Selvsagt så kan det også være at den rett og slett er for dårlig...
Malvado Skrevet 18. mars 2004 Skrevet 18. mars 2004 Tok en liten titt på kjøleegenskapene til kjøleren din : http://www.digit-life.com/articles2/coolin...b2k4-part2.html Det er nok kjøleren... Løsning : Kjøp ny.
Even89 Skrevet 18. mars 2004 Forfatter Skrevet 18. mars 2004 Tok en liten titt på kjøleegenskapene til kjøleren din : http://www.digit-life.com/articles2/coolin...b2k4-part2.html Det er nok kjøleren... Løsning : Kjøp ny. ok.. Kan noen komme med annbefalinger til ny kjøler??? Har tenkt å klokke til 3200+...
Malvado Skrevet 18. mars 2004 Skrevet 18. mars 2004 (endret) Jepp. Kjøp ny, og kjøp denne. Neppe, han skal overklokke til 3200. (2,2Ghz mellon 1.65 og 1.85 i Vcore). Se på testen som jeg postet over, velg den beste løsningen der (zalman) den skal også være en fryd for ørene. Hvis du er usikker så kan du søke litt rundt på google. Edit : glemte punktum i vcore ooops Endret 18. mars 2004 av Malvado
LoS Skrevet 18. mars 2004 Skrevet 18. mars 2004 Jepp. Kjøp ny, og kjøp denne. Har hørt at det blir veldig varmt på 3200+ med den vifta, hva med mist frostbite ?
Simen1 Skrevet 18. mars 2004 Skrevet 18. mars 2004 Kjølepasta : Du skal ha et veldig tynt lag som dekker cpu fullstendig, dette oppnår du best ved å bruke et gammelt plastkort/kreditkort. Ca 1/2mm i tykkelse holder i plenty... En halv millimeter er egentlig alt for mye. Jeg bruker aldri mer enn ca 0,1 mm med kjølepasta. Jeg klemmer ut en dråpe på ca 2mm i diameter og smører den utover. Laget blir så tynnt at det nesten blir gjennomsiktig. Regner vi litt på det så har en kule med 2mm diameter et volum på 4,0 mm^3. Hvis dette så smøres ut over en CPU med areal på 101mm^2 (barton) så får vi et lag som er ca 0,04 mm tykt. Dette holder etter min mening i massevis.
Malvado Skrevet 18. mars 2004 Skrevet 18. mars 2004 (endret) Kjølepasta : Du skal ha et veldig tynt lag som dekker cpu fullstendig, dette oppnår du best ved å bruke et gammelt plastkort/kreditkort. Ca 1/2mm i tykkelse holder i plenty... En halv millimeter er egentlig alt for mye. Jeg bruker aldri mer enn ca 0,1 mm med kjølepasta. Jeg klemmer ut en dråpe på ca 2mm i diameter og smører den utover. Laget blir så tynnt at det nesten blir gjennomsiktig. Regner vi litt på det så har en kule med 2mm diameter et volum på 4,0 mm^3. Hvis dette så smøres ut over en CPU med areal på 101mm^2 (barton) så får vi et lag som er ca 0,04 mm tykt. Dette holder etter min mening i massevis. Ja, men som sagt skrev jeg at det holder sikkert i massevis. Er derimot kjøleren veldig ujevn så skader det ikke med den mengden jeg skrev, å komme derimot ned på 0.04mm trenger man sikkert litt bedre verktøy til hvis man ikke har god tid og tålmodighet. Edit : Forandret litt på formuleringen. Endret 18. mars 2004 av Malvado
Simen1 Skrevet 18. mars 2004 Skrevet 18. mars 2004 Man trenger ikke mikroskop for å ta øyemål av en dråpe med kjølepasta på ca 2mm i diameter. ..
all right Skrevet 18. mars 2004 Skrevet 18. mars 2004 Jeg har den samme cpuen og min cpu pleier og vere på 35 grader! Jeg har en Spire XP3200 Kjøler!
SpaKonG Skrevet 18. mars 2004 Skrevet 18. mars 2004 kjølepastaen SKA vere så tynt at du kan se igjennom den.... Anngående vifte vil jeg anbefale Volcano 12, viss du skal overklokke. Har den selv. Kjører 180*13 (2340mhz)Volten er på 1,7! holder meg for det meste under 50grader:)
Gjest Slettet+6132 Skrevet 18. mars 2004 Skrevet 18. mars 2004 Har vel terpet på dette før, men CPU-kjølere har ikke så veldig mye å si som man skulle tro.. Ihvertfall er det *min* erfaring.. Barton 2500+ og 50-60 grader er *heeeelt* normalt.. Driver nå og "tukler" med 4-5 selvbygde PC'er..stort sett AMD.. Har 2 *helt* like oppsett.. QTec 13707 (Micro ATX.."papp-kabinett" ) MSI KM4ML Athlon XP2500+ Barton Har prøvde flere vifter.. Glacial 2411 Glacial 2320 Volcano 12 Heatsink + Thermaltake vifte 80x80 termostaregulert Volcano 12 Heatsink + Glacial 70x70 Med lukket kabinett og ingen annen utluftning.. 57-59 grader idle/lett bruk.. load..62-65+ Så.. Q-Tec 13707 (dr***) Chieftec PSU (230Watt - 150x86x100 dvs. kompakt) Titan TTC-D5TB/E/CU35/R1 (kobber + termostat) Titan slotvifte (suger ut luft) 46-47 grader idle/lett bruk (3000rpm på CPU-vifte) (Denne står i ett kalt rom) Og flyttet ett av KM4ML-korta over i: AOpen HQ45A Volcano 12 (komplett..her er det plass i motsetning til QTec) Termaltake kab.vifte Begge viftene er reostatstyrte 200Rrpm på kab.vite, 3000rpm på CPU-vifte.. 47-48 grader idle/lett bruk (Denne står i ett trangt og varmt rom) Og som jeg har nevnt før... Åpner man kab. (tar bort ei sidedør)..synker temp ett par grader... Åpner man ett vindu.. og slipper inn litt kald vinterluft.. synker temp 6-8 grader.. dvs. idle/lett bruk = 41 grader.. Konklusjon: Den *dyre* Volcano12 vifta er bedre enn de rimeligere Titan/Glacial viftene, men er utgangspunket ett lite tett kab.. så gjør ingen vifter annet enn å resirkulere varm luft. Dvs. det er liten vits i bare bytte CPU-kjøler dersom utluftning/kabinett er dårlig.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå