Gå til innhold
Spørsmål om bil og motor? Still spørsmål her ×

Bilbatteri lufteslange


Anbefalte innlegg

Videoannonse
Annonse

Slik jeg har forstått det:

Funksjonen til luftslangen er å ventilere ut gass som kan oppstå når batteriet lades.

Gassen er eksplosiv hydrogen og oksygen.

Spesielt dersom batteriet står i en tett kasse bør ventilasjon kobles til. Batteri som står fritt er neppe like kritisk for.

Tette batterier som ikke har annet enn ventiler for potensielt overtrykk blir mulig mer vanlig, da kreves ikke noe normal ventilasjon?

Uten at jeg er helt sikkert - men logisk er det vel uansett:

Om det skjer en større defekt i en enkel celle eller i ladereguleringen kan cellen jo begynne å 'koke' (=gasse voldsomt) som igjen kan førre til at ikke bare H2+O2 men også flytende syre kastes ut. Da er det bedre at syren ledes bort til under bilen slik at den ikke ødelegger metalldeler.

(Tipper jo at teknikken har kommet litt lengre i dag slik at kokingen stort sett hører fortiden til, men vi vet jo ingenting om bilen og den har jo slange i utgangspunkt)

Endret av trikola

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...