Gå til innhold

Hybridhelikopter i lufta: Kan være redninga ved motorbortfall


Anbefalte innlegg

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Autorotasjon skjer umiddelbart ved engine out. Autorotasjon er faktisk velkommen fordi det er øvet på, og uungåelig i slike situasjoner. Hydraulisk helvete, derimot. Det er vel der problemet ligger. Fikse problemer som fins først.

Skrevet

Her bommer du stygt. Autorotasjon skjer ikke automatisk, men etter input fra flygeren. (senking av collective til rotor disk blir drevet av luftstrøm). Robinson R22 har man ca 1.1sekund reaksjonstid før man går i blade stall. Samtidig har helikopter dårlig glidetall ved autorotasjon. 30 sekunder lenger betenkningstid kan ha stor betydning for å sette opp helikopteret for en trygg "full down". Hydraulik er ikke noe problem i at systemet består av 2 uavhengige systemer. Sannsynligheten at begge disse ryker er svært liten.

  • Liker 2
  • Innsiktsfullt 1
Skrevet

Her tar du feil. Når man er i autorotasjon er det i utgangspunktet ingen behov for halerotor. På samme måte som gyrokopter ikke har halerotor. Man har noe "transmission drag" ved slutten av øvelsen så det er i utgangspunktet her man evt trenger noe pedal eller retningskontroll. Så de 30% av kreftene som stort sett går med til halerotordrift gjelder ikke ved autorotasjon fordi man ikke har motorkraft tilkoblet systemet. Samtidig så vil tiden fra en motorfeil oppstår til man er på bakken ta under et minutt med flygehøyde på 1000ft. Så et evt batteri til halerotordrift trenger ikke å være stort. Det kan også hende at det er koblet til en generator på MRGB som generere nok strøm til halerotor ved motorbortfall.

  • Liker 3
  • Innsiktsfullt 1

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...