Roald Ramsdal Skrevet 19. januar 2018 Skrevet 19. januar 2018 Norsk familierederi møter Kypros-rederier i retten.Skipet sank utenfor Nesodden og ble solgt. Nå krever den gamle eieren unikt lossesystem tilbake
Gjest Slettet+130498 Skrevet 19. januar 2018 Skrevet 19. januar 2018 Om skipets teknologi var så spesiell burde man kanskje kjøpt skipet selv fremfor at det havnet i hendene til konkurrentene dine...
Kikert Skrevet 19. januar 2018 Skrevet 19. januar 2018 Jeg hadde aldri solgt noe som inneholdt en viktig oppfinnelse nettopp for å forhindre konkurrenter å ta i bruk og kopiere den (uten tillatelse). Bare for å dra en litt teit sammenlikning; Man selger ikke leiligheten sin med en sofa og krever at ny eier ikke skal sitte i den. 1
Gjest Slettet+891348974 Skrevet 22. januar 2018 Skrevet 22. januar 2018 Om skipets teknologi var så spesiell burde man kanskje kjøpt skipet selv fremfor at det havnet i hendene til konkurrentene dine... Det var forsikringsselskapet som solgte skipet, og vilkåret om å fjerne teknologien var jo tilstede i første salgsledd.
Tommy Hove Skrevet 22. januar 2018 Skrevet 22. januar 2018 Om skipets teknologi var så spesiell burde man kanskje kjøpt skipet selv fremfor at det havnet i hendene til konkurrentene dine... Det var forsikringsselskapet som solgte skipet, og vilkåret om å fjerne teknologien var jo tilstede i første salgsledd. I de fleste siviliserte land går lov foran kontrakt. Hvis engelsk lov sier at kjøper kan bruke skipet i sin helhet hjelper det lite med en klausul i kontrakten som nekter dette; omtrent som å ha med en klausul som sier at du ikke kan kjøre bilen på grusvei e.l. Det er slik for at blakke folk ikke skal selge rettigheter som stemmerett o.l., men prinsippet gjelder ofte firma også. De burde kjøpt skipet selv, eller nektet forsikringsselskapet å selge skipet og heller dekket hevingskost selv. Dette er en tabbe fra rederiet sin side, som de fortvilet prøver å rydde opp i.
Bernt2 Skrevet 22. januar 2018 Skrevet 22. januar 2018 Juksemaker pipelort..tar igjen og gir det bort... solgt er solgt.
1J7HHBGW Skrevet 22. januar 2018 Skrevet 22. januar 2018 I de fleste siviliserte land går lov foran kontrakt.Det går ikke an å generalisere det der. I Norge er det avtalefrihet, med unntak av på enkelte områder som f.eks innen forbrukerområdet og husleielov. Denne saken har alt for mange sider til at det kan konkluderes i debattfelt. Det er både sjørett,patentrett og kontraktsrett - i mange jurisdiksjoner. Når det gjelder det juridiske rundt et forlis så tror jeg nok det er best å overlate det til spesialistene i f.eks Norwegian Hull Club om det er de som har polisen. Eller tungvektere på/fra f.eks UIO eller Southampton avhengig av jurisdiksjon.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå