Gå til innhold

USB-lader for TEK-kabelkanal


Anbefalte innlegg

Skrevet

Hei!

 

Eg holder på å finne IKT-utstyr som skal monteres i ei mobil anleggsbrakke. Ett av behovene vi har her er enkel tilgang til lading av nettbrett og telefoner.

 

Det eg da ser for meg er å montere USB kontakter i kabelkanalen som går i hele vogna, på hver kontorplass, som gir minst 2.1A ladestrøm pr uttak til lading av utstyr. Men det er vanskelig å finne rett produkt.

 

Elektrikeren som skal montere dette foreslår Elko USB-lader som gir 2.1A totalt på på begge portene(dvs 2.1A på en port om kun en lader er tilkoblet), men har da "flatmonterte" uttak og ikke skråstilte som resten, og har Elko RS16-ramme og ikke Schneider CYB som resten. Dette er ikke ett kjempestort problem, men har da perfeksjonisme(les, OCD)... :) Større utfordring er det med kun 2.1A totalt.

 

Det som eg derfor ønsker å gjøre er å montere to USB-kontakter i kanalen med USB-hun på innsiden som kobles til en valgfri lader. Da får vi likt design på alle kontaktene, og vi får muligheten til å oppgradere laderen når behovene vokser senere(noe det vil gjøre).

 

Spørsmålet da er om noen har forslag til lader som kan skjules i kabelkanalen for tilkobling til 230V?

 

En løsning eg ser for meg dersom noe sånt ikke finnes er å strekke opp en 12V ledning fra batteriet i vogna(nødstrøm) og ha standard fastmonterte billadere i kanalen som kobles til USB-uttaket. Denne laderen kan da lett byttes ut senere ved behov.

 

Det er naturligvis 230V uttak på alle arbeidsplassene så brukerene kan koble til en standard 230V lader og løse problemet sånn, men ønsket er å ha fast utstyr så brukeren kun trenger kabelen til sitt utstyr med seg. Og det blir i dag fort behov for at en trenger å lade mobil, nettbrett og laptop når en først har tjangs, så 230V kontaktene blir for fulle.

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Standard TEK-kanal(Thorsman):

post-14502-0-90242900-1514972803_thumb.jpg

 

Elko USB lader som er foreslått av elektriker:

post-14502-0-22077200-1514972833_thumb.jpg

 

Skråstilt uttak som vi skal bruke på en del annet(HDMI, seriellkontakt osv):

post-14502-0-29507400-1514972877_thumb.jpg

Skrevet

Stemmer. Selve USB kontakten har eg kontroll på. Det er laderen eg sliter med :)

 

Dvs, en lader som kan kobles til 230V og gir 5V ladestrøm til USB ut, og kan monteres i selve kanalen. Den er eg på jakt etter =)

Skrevet

Vil det gå bra å koble 5V til USB kabelen uten noen krets som forteller telefonen/nettbrettet at "dette er en lader og du kan trekke X-mengde med strøm(eks fast charge osv)"?

 

For i så tilfelle kan det jo gjøres enkelt med en 230V strømforsyning til 5V.. =)

Skrevet (endret)

Ja det er telefonen/nettbrettet som bestemmer hvor mange Ampere som skal trekkes i fra strømforsyningen, men dersom du forsøker å trekke mer enn 3A i sum, så vil spenningen ut falle til under 5 Volt helt til belastningen avtar (batteriene begynner å ta lading). 

 

PS: Dette er en enkel løsning med 230Volt AC strømforsyning til 5VDC https://www.elfadist...1.0_eng_tds.pdf

Endret av Professor Balthazar
Skrevet

Litt usikker på Android enheter, men på Apple enheter er det ikke så lett som å bare koble til 5V, der trengs det en spennignsdeler koblet mellom 0 og 5V for å fortelle enheten hvor mange A den kan trekke.

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...