Gå til innhold
Trenger du hjelp med PCen? Still spørsmål her! ×

[Løst] BIOS finner ikke SSD (Crucial M4) etter strømbrudd. Løst, men finner ikke skjermkort nå. (HD 7970)


Anbefalte innlegg

Skrevet (endret)

Overskriften sier det meste. Strømmen gikk, og da den kom tilbake etter halvannen time ville ikke Windows starte.Jeg gikk inn i BIOS og sjekket, og SSD-en var ikke der. Jeg prøvde å koble den inn og ut, blåse på kontaktene osv., og prøvde også å installere den i en annen PC, men den virket like død.

 

Er det noe annet jeg burde prøve før jeg gir opp og returnerer SSD-en til butikken?

Endret av Dauemannen
Videoannonse
Annonse
Skrevet

Ok. Takk for svaret. Da får jeg bare opprette en retursak. Den har forresten overlevd strømbrudd før. Og jeg regner med jeg står godt ifht. reklamasjon. En SSD skal da tåle strømbrudd.

Skrevet (endret)

Takk for tipset. Skal prøve det. Jeg skjønte ikke helt hva de mente jeg skulle og ikke skulle koble til. Skal jeg kortslutte ATX-kontakten og bare koble til SSD-en, eller holder det å koble ut datakablen (SATA)? EDIT: Og la den idle i BIOS i 20 min? Har ikke en annen OS-disk.

Endret av Dauemannen
Skrevet (endret)

Ikke kortslutt noe som helst. Slik jeg forstår det skal du kun koble til strømmen. La pcen stå på i 20 min -> slå av og koble fra disken -> vent 30 sek -> koble til strøm, slå på og vent 20 min igjen.

Endret av BigJackW
Skrevet

Koble kun til strømmen, la pc'n stå på 20 min. slå av pc i 30 sek, gjenta 1 eller 2 ganger. Så kan du prøve å koble den til igjen.

 

En annen ting som også fungerer, hvis du har en annen pc, bare koble til strømmen og mens du er i windows etter 20-30 min, prøv å koble til sata kontakten uten å slå av pc'n, og la den bare stå slik, plutselig kan den dukke opp igjen.

 

Dette har skjedd meg to ganger, en gang ved en feil bios oppdatering, og ved strømbrudd.

Skrevet

Med "kortslutte" mente jeg å koble grønt mot svart på ATX-kontakten for å få strøm i SATA-kontakten uten å skru på PC-en. Men jo mer jeg leser jo mer sannsynlig virker det at de mener jeg kun skal kutte ut datakontakten.

Skrevet (endret)

Joda, det fungerte forsåvidt. Etter at jeg gjorde som i guiden FiveInline linket til fant jeg SSD-en igjen. Og alt funket som det skulle ...i to minutter. Så gikk plutselig skjermene i svart. Nå klarer ikke PC-en å finne skjermkortet. Jeg prøvde å starte på nytt et par ganger, og så koblet jeg den ene skjermen til det integrerte skjermkortet i stedet. Da fikk jeg plutselig lys i den andre skjermen. Da jeg gikk ut av BIOS sluttet den å funke, og nå får jeg bare lys i den skjermen som er koblet til IGP-en. For å toppe det hele finner jeg ikke SSD-en i BIOS lenger.

 

Edit: Nå finner den SSD-en igjen, uten at jeg har gjort noe særlig. Men skjermkortet fungerer fortsatt ikke.

 

Edit 2: Nå som jeg har kommet meg inn i Windows, er det en måte jeg kan sjekke om den ser noe til skjermkortet mitt? Vifta går, men det er det eneste jeg vet.

 

Edit 3: Finner ikke skjermkortet i Device Manager, bare IGP-en. Har en teori om at det kan være PSU-en som fikk seg en trøkk (Corsair HX 620), men etter en stund i Prime95 er PC-en dønn stabil.

Endret av Dauemannen
Skrevet

Jeg fikk tatt ut skjermkortet og satt det inn i en annen PC. Det funket fint der, og da jeg satt det inn i denne igjen funket alt som det skulle igjen. Rimelig mystisk.

 

Jeg var nødt til å løfte på skjermkortet for å få ut kabelen til SSD-en, men det funket lenge etter at jeg hadde satt det på plass igjen før det plutselig sluttet å funke. Det kan være at det ikke satt ordentlig på plass, og ett eller annet fikk det til å løsne etter en stund. Nå fungerer i alle fall alt som det skal, bortsett fra musa, som tok kvelden samme dagen i noe som virker å være helt urelatert. Har en reservemus.

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...