TeslaCoil Skrevet 4. februar 2011 Skrevet 4. februar 2011 Hei ! Lurer på om noen vil dele erfaringer om dette Nikon 50mm f/1.8 D @ Ken Rockwell objektivet fra Nikon. Skriv gjerne om hvilke situasjoner du anvender objektivet, og eventuelle fordeler/ulemper ved det Jeg er så og si fersk på foto og har kun kit-objektivet (18-55mm) som fulgte med mitt D5000.
Killswitch Skrevet 4. februar 2011 Skrevet 4. februar 2011 Billig i forhold til ytelse, mye bedre til bilder i dårlig lys \ innendørs, ganske skarp, spesielt rundt blender 8 hvor den er en god del skarpere enn kit objektivet ditt. Tror du skal lete veldig lenge for å finne mer "bang for the buck". Evt kan du se på 35mm 1.8 DX om du vil ha litt videre bildefelt (får med mer), dersom du tror 50 mm blir litt trangt. Akkurat dette kan du tenke på med ditt nåværende objektiv, se om du tar flest bilder rundt 35 mm eller 50 mm.
TeslaCoil Skrevet 5. februar 2011 Forfatter Skrevet 5. februar 2011 Billig i forhold til ytelse, mye bedre til bilder i dårlig lys \ innendørs, ganske skarp, spesielt rundt blender 8 hvor den er en god del skarpere enn kit objektivet ditt. Tror du skal lete veldig lenge for å finne mer "bang for the buck". Evt kan du se på 35mm 1.8 DX om du vil ha litt videre bildefelt (får med mer), dersom du tror 50 mm blir litt trangt. Akkurat dette kan du tenke på med ditt nåværende objektiv, se om du tar flest bilder rundt 35 mm eller 50 mm. Takker for så kjapt svar! Er det denne 35mm du tenker på: Nikkor AF-S DX 35mm ? Har 50mm F/1.8 autofokus?
Killswitch Skrevet 5. februar 2011 Skrevet 5. februar 2011 Den jeg tenkte på ja. Nei, 50mm 1.8 har ikke autofokus med mindre huset ditt har egen fokusmotor, noe ditt hus ikke har. 35mm har autofokus innebygget.
Jann - Ove Skrevet 5. februar 2011 Skrevet 5. februar 2011 50/1.8 har kun autofokus på kamerahus med innebygd autofokusmotor, og er derfor uegnet på D5000. Brennvidden er heller ikke spesielt egnet til en nybegynner, spesielt når man kan slenge noen hundrelapper ekstra på bordet og få 35/1.8, som har både autofokusmotor, og en mer anvendelig brennvidde. Hvorfor har du lyst på 50/1.8? Det er et knallobjektiv, og før var det den perfekte introduksjonen til verdenen av lyssterke fastobjektiv. Men så forsvant autofokusmotoren fra rimelige Nikon-hus, og alternativet 35/1.8 kom.
Trondster Skrevet 5. februar 2011 Skrevet 5. februar 2011 Brennvidden er heller ikke spesielt egnet til en nybegynner, spesielt når man kan slenge noen hundrelapper ekstra på bordet og få 35/1.8, som har både autofokusmotor, og en mer anvendelig brennvidde. Synes alle brennvidder er gode, jeg - alle til sitt bruk. Foreslår som Killswitch sier å se på bildene du tar i dag og se hvilke brennvidder de er tatt med. 50mm blir en kort portrettele på crop.
hvidsten15 Skrevet 13. februar 2011 Skrevet 13. februar 2011 Brennvidden er heller ikke spesielt egnet til en nybegynner, spesielt når man kan slenge noen hundrelapper ekstra på bordet og få 35/1.8, som har både autofokusmotor, og en mer anvendelig brennvidde. Synes alle brennvidder er gode, jeg - alle til sitt bruk. Foreslår som Killswitch sier å se på bildene du tar i dag og se hvilke brennvidder de er tatt med. 50mm blir en kort portrettele på crop. 50mm 1.8 er et knallobjektiv. meget bra til lav dof portrett osv. Men synd med autofokusen, jeg brukte det på D300.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå