Ekko Skrevet 27. januar 2010 Skrevet 27. januar 2010 Fotgjengerovergangen er jo et fristed for fotgjengeren i trafikkbildet. Man har og sett streiker hvor en gruppe personer sperrer en vei ved å gå i ring på en slik måte at det alltid er folk i og på vei ut i fotgjengerovergangen. Men hva hvis en person stiller seg opp og står midt i fotgjengerovergangen og slik stanser biler. Man kan selvsagt ikke kjøre personen ned/skyve bort med bilen, men hva kan man egentlig gjøre? Er det noe som sier at dette er "ulovlig" bruk av fotgjengerovergang?
kilogram Skrevet 27. januar 2010 Skrevet 27. januar 2010 Dette dekkes nok ganske klart av Vegtrafikklovens §3: § 3. Grunnregler for trafikk. Enhver skal ferdes hensynsfullt og være aktpågivende og varsom så det ikke kan oppstå fare eller voldes skade og slik at annen trafikk ikke unødig blir hindret eller forstyrret. Vegtrafikken gjelder også for fotgjengere, om det skulle være tvil om det. Vegtrafikkloven finner du her.
Cundou Skrevet 27. januar 2010 Skrevet 27. januar 2010 Så det du kan gjøre er å fortelle politiet om personen som står midt i veien og håpe at noen kommer og flytter på dem?
Jurist Skrevet 29. januar 2010 Skrevet 29. januar 2010 Fotgjengerovergangen er jo et fristed for fotgjengeren i trafikkbildet. Man har og sett streiker hvor en gruppe personer sperrer en vei ved å gå i ring på en slik måte at det alltid er folk i og på vei ut i fotgjengerovergangen. Men hva hvis en person stiller seg opp og står midt i fotgjengerovergangen og slik stanser biler. Man kan selvsagt ikke kjøre personen ned/skyve bort med bilen, men hva kan man egentlig gjøre? Er det noe som sier at dette er "ulovlig" bruk av fotgjengerovergang? Bruk vold. Er dette en aktuell problemstilling, eller laga du bare en tråd for moro skyld?
Ekko Skrevet 29. januar 2010 Forfatter Skrevet 29. januar 2010 Moroskyld er vel å ta litt hardt i, men det er ikke akkurat et problem jeg opplever daglig. For...ca 15 når siden var det en klassekammerat av meg som gjorde nettopp dette, men selve posten er vel av mer akademisk natur.
Zeph Skrevet 29. januar 2010 Skrevet 29. januar 2010 Det hadde blitt ein jobb for politiet. Sannsynlegvis hadde eit knippe mannfolk tatt saken i eigne hender, men om personen er sta må politiet på plass.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå