Skribenten_ Skrevet 4. september 2009 Skrevet 4. september 2009 En kompis av meg ringte meg her om dagen og fortalte at han ville se om han kunne tjene penger på valuta handel. Altså kjøpe svake valutaer, selge dem når dem er sterke..og sikkert noe i den duren. men det jeg lurer på, er dette en mulighet å tjene penger på, eller er det minimalt. Er risikoen stor? Hva er fallgruvene og hva kan man oppnå av fortjeneste?
bIsk0p Skrevet 4. september 2009 Skrevet 4. september 2009 Selvfølgelig er det mulighet å tjene på det, men det er en veldig langsiktig bedrivenhet. Valuttan endrere seg ikke drasktisk over dagen. Men kjøper du for 1 mill, og valuttan stiger med 0,5kr så har du jo 500 000 i fortjeneste P.S. hvordan det virker vet jeg ikke forresten.
apegryn Skrevet 4. september 2009 Skrevet 4. september 2009 Selvfølgelig er det mulighet å tjene på det, men det er en veldig langsiktig bedrivenhet. Valuttan endrere seg ikke drasktisk over dagen. Men kjøper du for 1 mill, og valuttan stiger med 0,5kr så har du jo 500 000 i fortjeneste P.S. hvordan det virker vet jeg ikke forresten. Tror du regnet litt fort her. kjøper du en valuta som koster 1 000 000 kr pr. enhet, har du tjent 50 øre. Kjøper du en valuta som koster 100 000 kr pr. enhet har du tjent 5 kr. Det er vanskelig å tjene på valutatrading, og du trenger litt startkapital for å tjene inn det du taper i kurtasjer. Risikoen er lavere enn aksjer, da valutaer ikke er like volatilt og det er lett omsettlig. Men det er vanskelig å tjene penger på det når du ikke kan for mye om det. Men mulighetene er der. Du kan også tape en god del penger over tid. Sannsynligvis.
War Skrevet 4. september 2009 Skrevet 4. september 2009 Jeg ville ikke ha gjort dette med mindre du selv hadde en synkende valuta, som russere med synkende rubel vekslet alt inn i dollar da den steg. Eksperter kjøpte norske kroner pga den ville styrke seg men de kikk på en smell og tjente null.
bIsk0p Skrevet 4. september 2009 Skrevet 4. september 2009 Selvfølgelig er det mulighet å tjene på det, men det er en veldig langsiktig bedrivenhet. Valuttan endrere seg ikke drasktisk over dagen. Men kjøper du for 1 mill, og valuttan stiger med 0,5kr så har du jo 500 000 i fortjeneste P.S. hvordan det virker vet jeg ikke forresten. Tror du regnet litt fort her. kjøper du en valuta som koster 1 000 000 kr pr. enhet, har du tjent 50 øre. Kjøper du en valuta som koster 100 000 kr pr. enhet har du tjent 5 kr. Det er vanskelig å tjene på valutatrading, og du trenger litt startkapital for å tjene inn det du taper i kurtasjer. Risikoen er lavere enn aksjer, da valutaer ikke er like volatilt og det er lett omsettlig. Men det er vanskelig å tjene penger på det når du ikke kan for mye om det. Men mulighetene er der. Du kan også tape en god del penger over tid. Sannsynligvis. Mulig jeg var litt rask. Men tenkte at du kjøpte en valutta som du får 2 for 1kr. Hvis da valuttan endrer seg og det da er 1 for 1kr, har du da handlet for 1mil norske, da blir vel fortjesten 500 000? .. :/ PS: klar for helg!
hean Skrevet 4. september 2009 Skrevet 4. september 2009 Det viktigste man kan gjøre for å tjene penger på valuta er å se på historien. Forholdet mellom 2 sterke valutaer er viktig.... For eksempel hvis den amerikanske dollaren er svak mot norke kroner må du se på grunnen. Er det fordi kronen er usedvanlig sterk, fordi dollaren er uvanlig svak eller en kombinasjon. Det er her andre valutaer kommer inn som "kontrollvalutaer".... En vanlig valutainvestering for vanlig dødelige er valutalån. Hadde du for eksempel for 2 år siden tatt opp huslånet ditt i islandske kroner hadde du nesten i dag kunne betalt ned hele huset med noen får avdrag, det sier litt
GRIM87 Skrevet 4. september 2009 Skrevet 4. september 2009 Dollar har jo svingt mye i det siste, å kjøpe den på 6 - 6,04 å selge på 6.20 - 6,30 hadde jo gått?
KS Skrevet 4. september 2009 Skrevet 4. september 2009 Vaultahandel er notorisk vanskelig å mene noe sikkert om. For vanlige folk burde ikke dette være aktuelt.
hagfors Skrevet 4. september 2009 Skrevet 4. september 2009 Selvfølgelig er det mulighet å tjene på det, men det er en veldig langsiktig bedrivenhet. Valuttan endrere seg ikke drasktisk over dagen. Men kjøper du for 1 mill, og valuttan stiger med 0,5kr så har du jo 500 000 i fortjeneste P.S. hvordan det virker vet jeg ikke forresten. Er forsåvidt mulig å drive kortsiktig valutahandel med tilstrekkelig gearing, men det er nesten ren 50/50 hvilken vei kursen svinger på en enkelt dag.
Scooby snacks Skrevet 4. september 2009 Skrevet 4. september 2009 Mange meglere tilbyr jo 1:200 gearing, altså at du kan handle for 200 ganger så mye som innskuddet ditt. Det er jo folk som tjener penger på valuttahandel, har ingen erfaringer på området selv, men du finner en del bøker hvis du søker på FOREX-trading.
Warz Skrevet 4. september 2009 Skrevet 4. september 2009 For at noen skal kunne tjene penger på valuta spekulasjon må noen tape. Det er et nullsum spill og forbindes med svært høy risiko.
Scooby snacks Skrevet 4. september 2009 Skrevet 4. september 2009 (endret) Aksjehandel og poker er òg nullsumspill, men det er allikevel folk som gjør gode penger på det. Endret 4. september 2009 av Billy-the-kid
Warz Skrevet 4. september 2009 Skrevet 4. september 2009 Aksjehandel og poker er òg nullsumspill, men det er allikevel folk som gjør gode penger på det. Delvis feil. Aksjer gir utbytte, det betyr at selv om ingen tjener penger på å kjøpe og selge aksjer (at alle ender i 0) så vil likevel flertallet av investorene ha profitt i form av utbytte. Poker er også et nullsum spill ja, men jeg vil si det er mye verre på grunn av alle avgiftene som spill firmaene tar. Du skal være ganske god for å tjene på poker, og det er jo ganske høy risiko, delvis gambling.
John-B Skrevet 5. september 2009 Skrevet 5. september 2009 (endret) Om du har mye penger (500 000 - 1 000 000 kr) bør vel det ikke være spesielt vanskelig å tjene litt, forutsatt at du kan være langsiktig. F.eks pundet er jo historisk sett veldig lavt i forhold til kronen nå (ca 9,8). Etter det jeg kan skjønne kommer det før eller siden til å stige igjen til et mer normalt nivå, med mindre noe katastrofalt skulle skje. Før eller siden vil si, enten måneder, år, tiår. Endret 5. september 2009 av John-B
apegryn Skrevet 5. september 2009 Skrevet 5. september 2009 En god definisjon på nullsumsspill eller er en lukket sirkel hvor penger bytter hånd, mens det ikke kommer noe utenfra. Aksjer fungerer på en annen måte. Der kommer penger inn når selskapet tjener penger, og dersom du eier en del av selskapet (i form av eiendeler: aksjer), tjener du på at selskapet tjener penger. Ergo vil gambling i aksjer over tid gi positiv avkastning. De fleste former for gambling, foruten aksjer, gir negativ eller i beste utfall, null avkastning over tid om vi regner snittet av menneskene involvert.
hagfors Skrevet 5. september 2009 Skrevet 5. september 2009 Om du har mye penger (500 000 - 1 000 000 kr) bør vel det ikke være spesielt vanskelig å tjene litt, forutsatt at du kan være langsiktig. F.eks pundet er jo historisk sett veldig lavt i forhold til kronen nå (ca 9,8). Etter det jeg kan skjønne kommer det før eller siden til å stige igjen til et mer normalt nivå, med mindre noe katastrofalt skulle skje. Før eller siden vil si, enten måneder, år, tiår. Hvis jeg ikke husker helt feil, så viser kursutviklingen mellom tyske mark og de fleste andre valutaer i de siste årene den fantes at det er veldig farlig å tro på noe slags "historisk normalverdi" ved valutahandel.
investor Skrevet 6. september 2009 Skrevet 6. september 2009 Viktigste å lære seg er å lesehandelsbalanser og makro.. da kan man tjene fett på valuta
apegryn Skrevet 6. september 2009 Skrevet 6. september 2009 Det viktigste er å ha teft. Noen har det, andre har det simpelthen ikke.
Gjest Slettet-1nDPpQXNWW Skrevet 6. september 2009 Skrevet 6. september 2009 (endret) Går det og kjøpe AUD med EURO ?? Slik at man kjøper EURO og så over til AUD fordi den er utrolig lav fortia. Mister man kroner på denne måten siden man må kjøpe EURO ? Endret 6. september 2009 av Slettet-1nDPpQXNWW
investor Skrevet 6. september 2009 Skrevet 6. september 2009 Går det og kjøpe AUD med EURO ?? Slik at man kjøper EURO og så over til AUD fordi den er utrolig lav fortia. Mister man kroner på denne måten siden man må kjøpe EURO ? Ja, det kan du. Valuta handles fra en valuta konto som normalt er satt i Yen, Dollar, Euro eller Franc. En eller gang må du veksle fra NOK til den valuta du vil ha. Men du kan sikre deg mot den valuta risikoen ved å ta en hedge posisjon mot NOK.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå