Skrujernet Skrevet 20. april 2009 Skrevet 20. april 2009 Som overskriften sier, skal jeg skrive ei novelle. Vi har fått utdelt ei overskrift og skal jobbe ut ifra den. ''Krise! KVISE!''. Går i 9'ende, og har aldri skrevet ei novelle før. Noen som kunne hjulpet meg i starten?
ilpostino Skrevet 20. april 2009 Skrevet 20. april 2009 Hei! Emnetittelen i denne tråden er lite beskrivende for trådens innhold og det er derfor ingen god emnetittel. Jo bedre og mer beskrivende emnetittelen er, jo lettere er det for andre å skjønne trådens innhold og det vil være lettere å treffe den riktige forumbrukeren med det rette svaret. Ber deg derfor om å endre emnetittel. Vennligst forsøk å ha dette i tankene neste gang du starter en tråd, og orienter deg om hva vår nettikette sier om dårlig bruk av emnetitler. Husk at en god emnetittel skal beskrive eller oppsummere hvilket problem du har - ikke at du har et problem. En god emnetittel skal heller ikke kun bestå av et produktnavn. Bruk -knappen i første post for å endre emnetittelen. (Dette innlegget vil bli fjernet ved endring av emnetittel. Ikke kommenter dette innlegget, men gjerne dette innlegget når tittelen er endret, så vil det bli fjernet..)
Lemon Skrevet 20. april 2009 Skrevet 20. april 2009 Nå er jeg usikker på om det er selve handlinga/plottet du vil ha hjelp til, eller det rent teksttekniske. Jeg kan jo komme med noen enkle tips som er greie å ha i bakhodet når man skal skrive novelle uansett. Begynnelsen: Begynn gjerne "midt i handlinga", ikke med å introdusere hovedpersonen. Eks: I stedenfor å skrive "Jeg heter Per, er 16 år og har blondt hår", kan du skrive "Jeg sykla rolig på fortauet da en bil kom hvinende forbi". Det hever som regel kvaliteten på teksten et nivå eller to. Personbeskrivelser: ikke rams opp, men skriv litt rundt det/miks det litt inn i teksten. Eks: "Det blonde håret vaiet fra side til side mens hun gikk" i stedenfor "Hun hadde langt, blondt hår". Spenningskurve: Den regner jeg med du kjenner til. Begynner rolig, øker spenninga etterhvert før det kommer et slags høydepunkt (eller to) og det roer seg ned. Kommer sikkert til å redigere dette når jeg har tenkt det gjennom litt mer.
Skrujernet Skrevet 20. april 2009 Forfatter Skrevet 20. april 2009 Takk for hjelpen. Er ett stykke på vei nå
TolLefsa Skrevet 20. april 2009 Skrevet 20. april 2009 Det som også er veldig viktig å huske på når du skriver en novelle, er skildringer. Husker du på skildringer, da er du berget en 4, har du itillegg en passe god historie, så er 5'rn i boks.
Cxz Skrevet 20. april 2009 Skrevet 20. april 2009 I ei novelle er det viktig å følge sjangertrekkene: - Skal inneholde få personer. - Skal gå over et kort tidsrom: noen timer, noen dager. - Handlingen skal stå i fokus, ikke personene. - Ikke fortell leseren, men vis. Bruk sansene. - Metaforer er bra bruke, men personlig foretrekker jeg de realistiske. I stedet for å skrive at ryktet spredde seg som ild i tørt gress, kan du skrive at det spredde seg som influensa i en barnehage (Boken "Skriv bedre, bruk mindre tid"). Lykke til. Husk at kvalitet er bedre enn kvantitet (mengde). Det er fullt mulig å skrive ei god novelle på to til tre sider.
Hrodebert Skrevet 20. april 2009 Skrevet 20. april 2009 Trådstarter tar ikke pålegg fra moderator til følge. På bakgrunn av dette stenges tråden. Eventuelle reaksjoner på moderasjon skal gjøres via "Personlig Melding".
Anbefalte innlegg