Gå til innhold

Fumla

Medlemmer
  • Innlegg

    22
  • Ble med

1 følger

Nylige profilbesøk

Blokken for nylige besøkende er slått av og vises ikke for andre medlemmer.

Fumla sine prestasjoner

50

Nettsamfunnsomdømme

  1. (For mye, etter min smak da jeg knapt drikker brus.) Er det behov for å vaske hos deg? (Det er det her, men jeg har ikke lyst! )
  2. Interessant analyse av lederlivet du presenterer her. Det er nesten så jeg må sjekke om jeg har gjort alt feil, som ikke har brukt fredager på å dra på hytta og hele helgen på å trene opp beslutningsmuskelen. Virkeligheten er dessverre litt mer nyansert enn karikaturen du tegner. Mange i lederstillinger har ikke faste rammer for arbeidstid i det hele tatt. Jobb og ansvar følger med døgnet rundt, også når andre logger av. Fleksibilitet betyr jo ikke at man har mindre å gjøre. Set betyr bare at man får det ærefulle oppdraget med å finne ut helt selv hvilke kvelder, helger og ferier man skal jobbe. "Fri og uavhengig stilling" høres jo flott ut på papiret, men i praksis betyr det ofte at jobben følger deg som en lojal skygge – overalt, hele tiden. Skikkelig luksus.
  3. Det er nok ikke helt tilfeldig at dette diskuteres. Vi nordmenn er jo som kjent ikke så glade i å skille oss ut. Det nevnes faktisk rett ut i høringsnotatet (kap. 5.2) at både Sverige og Danmark har slike regler, og at Norge ikke bør være «annerledeslandet». Så behovet for å henge med i gjengen veier tydeligvis tungt. Jeg ser behovet for tiltak mot økt alvorlig kriminalitet, og i prinsippet kunne jeg støttet en ordning som dette. Men når beslutningen baseres på politiets egne skjønnsvurderinger uten uavhengig kontroll, blir risikoen for misbruk for høy til at det er forsvarlig. Så computer says no!
  4. Selv om det snakkes om vær i flere innlegg her, så må jeg bryte rekken og si at jeg irriterer meg så grenseløst over at jeg er så løk at jeg glemte å endre bil i parkeringsappen fra min bedre havldes bil til min egen, som endte med parkeringsbot. 🙄
  5. Akkurat det der kjenner jeg meg igjen i. Jeg har selv nylig byttet yrke fordi helsen ikke lenger passet med det jeg jobbet med før. Jeg så det ikke som aktuelt å være langtidssykemeldt eller risikere å ende opp arbeidsufør hvis det kunne unngås, så jeg måtte gjøre en endring. Det er ikke arbeidsgivers ansvar å skape en helt ny stilling om man ikke har tilgjengelige stillinger som passer helseutfordringen. Man har også et ansvar selv for å se realiteten i øynene og ta grep hvis helsa ikke matcher jobben lenger. Når det gjelder at NAV har sluttet å gi støtte til ny utdanning, er jeg litt usikker på hva du sikter til. Jeg kjenner ikke til at det er strammet inn på generelt grunnlag. Ifølge det som er tilgjengelig offentlig nå, finnes det fortsatt ordninger for utdanning og omskolering via NAV, spesielt for de med nedsatt arbeidsevne.
  6. I ditt første innlegg skrev du blant annet: "Om jeg finner ut at jeg trenger fire måneders sykemelding fordi jeg har flis i fingeren…" Det oppfattet jeg ikke akkurat som direkte relevant for trådens opprinnelige tema om folk som sykemelder seg før ferie. Samtidig peker du rimelig tydelig på leger som problemet i sykemeldingsordningen, så da svarte jeg på det. Tråden har sklidd ut i flere retninger underveis, så det var ikke helt åpenbart for meg at du fortsatt snakket om spesifikt ferie-sykemelding når du dro inn fire måneder for en flis. Og ja – depresjon kan helt fint være noe noen hevder for å få sykemelding før ferie. Folk er kreative, det har tråden vist flere eksempler på. Så når du sier at det jeg skriver er "selvsagt" eller ikke bidrar - so be it. Jeg mener tvert imot at det handler om det overordnede bildet. Så jeg kommer til å fortsette å skrive det jeg mener er relevant. "Kjøre på", som du sier. Så da antar jeg vi er enige om en ting i hvert fall: Du mener jeg skriver tull, og jeg kommer til å fortsette med det.
  7. Forum er vel nettopp til for å dele meninger og perspektiver, også det som for noen virker "selvsagt"? Hvis alt allerede var opplagt, hadde det ikke vært så mye diskusjon og liv her. Siden tråden har sklidd ut i flere retninger handlet ikke mitt svar om sykemeldinger rett før ferie spesifikt. Svaret du siterer var et svar på påstanden om at "fastlegene er problemet". Når det er sagt: Nei, jeg tror heller ikke folk flest truer med å ta livet av seg for å få fri før Syden-turen. Men etter å ha lest en del i denne tråden, så virker det jo ikke helt utenkelig at noen kunne funnet på noe kreativt for å få sykemelding. Folk er oppfinnsomme. Poenget mitt var uansett at legers jobb ikke er fullt så sort-hvitt som enkelte her gir inntrykk av.
  8. Nå har jeg lest overskriften på denne tråden mange ganger og har lest "Den store fLisetråden" hver gang. Og tenkte det må jo være gørrkjedelig. 🙄 Jeg har tydeligvis gått glipp av noe.
  9. Statistikk hentet fra SSB og NAV forteller at det er flere korttidsfravær enn langtidsfravær i antall tilfeller, men langtidsfravær står for størsteparten av det samlede sykefraværet målt i dager. Så det er flest afolk som er korttidsborte, men det er de som er lenge syke som bidrar mest til sykefraværsstatistikken. Så flest har korttidsfravær, men langtidsfravær utgjør flest sykefraværsdager.
  10. Akkurat nå er denne favoritten, seig og gammel, siden jeg er dødssulten og det var det eneste tilgjengelige snackset. 😆
  11. 🤔 (Jeg elsker enkelte smaker med ikke alle, så derfor smileyen. ) Er du sulten? (Jeg er! Jeg har ventet på tenåringen i en time nå, som skulle "ta en rask dusj" før vi spiste! 😵‍💫 )
×
×
  • Opprett ny...