Gå til innhold

xRun

Medlemmer
  • Innlegg

    9 513
  • Ble med

  • Besøkte siden sist

  • Dager vunnet

    6

xRun vant dagen sist 13. november 2020

xRun hadde mest likt innhold!

1 følger

Profile Information

  • Kjønn
    Mann

Nylige profilbesøk

Blokken for nylige besøkende er slått av og vises ikke for andre medlemmer.

xRun sine prestasjoner

12,8k

Nettsamfunnsomdømme

3

Hjelpsomme svar

  1. Enig. The Martian er fortsatt min favoritt filmatisk. Når jeg sier lang, så snakker jeg bare om tid, ikke at den er kjedelig ellerno. I bøkene er det ganske mye beskrivelser av teknisk art som ikke tas med i filmene, og som maler et langt rikere bilde av forutsetningene, årsakene, rammene for det som skjer. Jeg antar at en del av det er utelatt for å gjøre filmene litt mer tilgjengelig for et bredere publikum. Men det er også deler av handling som er utelatt, som Grace's innsats for å redde Rocky uten at jeg skal gå inn på detaljer om det her. Her er en sekvens hoppet over, en annen redusert til en rask klipp-sekvens og svært komprimert. I The Martian er det også utelatelser, og noen ting er forandret fra boken, enkelte ting og sekvenser i filmen var ikke i boken overhodet. Jeg har forståelse for hvorfor, men det er like fullt avvik fra boken. Men det er trolig også som du sier, at PHM mangler nettopp Ridley Scott-faktoren. Samtidig har The Martian noen klare tekniske avvik fra realisme, og noen goofs i det visuelle etc. F.eks. effekter av vindstyrke i en atmosfære med et lufttrykk på 1% av jordens, at trykksatt hab-canvas flapper i vinden, diverse slike ganske åpenbare ting som bryter illusjonen fra tid til annen. Likevel syns jeg The Martian fungerte bedre for meg. Hvem vet, kanskje det dukker opp en "director's cut" for PHM også.
  2. Trumps såkalte "Art of the Deal" er tuftet på en "Zero-Sum" ideologi. Hvis motparten har tapt, så har du vunnet/seiret. Hvis begge har vunnet litt, så har motparten stjålet/svindlet og behandlet deg veldig dårlig, og fortjener en knusende straff, gjerne ved bruk av skitne triks. Trump har levd etter dette i mange ti-år, og han prøver etter alt å dømme å følge det i regjering også. Det har vært flere studier av Trumps metoder og hvordan de (ikke) lar seg overføre til offentlig administrasjon. How useful are the lessons of The Art of the Deal to public governance and public goals? https://iog.ca/resource/how-useful-are-the-lessons-of-the-art-of-the-deal-to-public-governance-and-public-goals/
  3. Har lest både The Martian, Artemis og Project Hail Mary. Artemis er ikke ute i film-versjon ennå. Men av The Martian og Hail Mary syns jeg sistnevnte var mer i tråd med boken. Enkelte scener var komprimert, og enkelte ting utelatt eller litt endret ift. boken, trolig pga. tilrettelegging for film, enkelte av nerdescenene hadde trolig blitt litt mye for deler av publikum. I The Martian syns jeg det var litt mer utelatt eller komprimert i tilretteleggingen for film, og noen scener kom i litt annen rekkefølge. Her gikk det også på noe av nerdescenene men her ble det også kuttet ting som trolig ville forlenget den allerede lange filmen vesentlig, en del av det kan kanskje settes på konto for streamlining.
  4. Og dette kommer etter at Trump allerede har erklært seier minst 2 ganger ila. de siste ukene.
  5. Trump har press på seg til å gjøre noe for å senke prisene som har gått opp pga. krigen og stenging av Hormuz. Han truer da Iran med å gjøre noe, men det han velger å true med er noe som vil øke prisene ytterligere, både for Iran, USA og resten av verden, og kanskje mer enn noen gang tidligere. Hvor ... <selvsensur> går det an å være.
  6. Trump for 2 dager siden: https://www.reuters.com/world/middle-east/trump-says-not-putting-us-troops-region-amid-iran-war-2026-03-19/
  7. Men det gir ham en rettmessig grunn (i hans virkelighetsoppfatning) til å avfeie all kritikk som kommer fra velgerne inkl. mange blant MAGA-folket vedr. høye drivstoffpriser og prisstigning som utvikler seg motsatt av hans valgløfter. Han vil nok skylde på Europa og NATO og nøre oppunder et slags fiendebilde der. Udugelige, utakknemlige europeiske allierte som bare skaper problemer, og som han nå må stoppe enda en krig for, fordi de ikke klarer det selv.
  8. Ikke for å bruke "silkehansker", men jeg tenker at det er viktig å ikke legge for stor del av ansvaret på den individuelle velgeren. Det er ikke vedkommende sin skyld, men et tilstrekkelig stort antall deltagende velgere i befolkningen som har gjort en vurdering som har gitt dette resultatet. En høyrøstet minoritet har overtalt tilstrekkelig med velgere til å trykke på valget de er blitt fortalt er best, mange av dem uten helt å tenke seg om. Om en går for hardt ut med kritikken så er det fort gjort å fremmedgjøre den individuelle velgeren, med friksjon og forsvarsposisjon som resultat.
  9. @sedsberg Og slutten av uke 3: - Vi trenger ikke hjelp fra noen, men dere burde ha hjulpet, og det vil koste dere!
  10. Amerikansk etterretning ved bla. DNI Tulsi Gabbard (direktør for nasjonal etterretning), som overstyres helt av Trumps magefølelse, og som hun adlyder selv om etterretningsetatene vet det ikke stemmer. Da ender man opp med konfrontasjoner som denne under gårsdagens "Worldwide Threats"-høring i senatet: Starter ved 2t 14m 14s hvis den ikke hopper dit den skal. Ca. 4 minutter langt stykke der.
  11. Det handler i stor grad om egoet hans. Når han sier "hopp" og vi ikke straks svarer "hvor høyt" og hopper som gærninger, så er kan han oppleve det som tap av ansikt, og for å skjerme egoet for dette bestemmer han seg for at han ikke trengte noen hopp i det hele tatt. I tillegg gir det ham en bonus som alltid er velkommen; en grunn til å kritisere og dele ut (eller true med) straff til alle som ikke hoppet, de som snakket om å ikke hoppe, og de som ikke hoppet høyt nok eller raskt nok, når han snart er i det humøret ved en senere anledning, til tross for at han allerede har erklært at han ikke trengte noen hopp. Å dele ut straff/hevn og føle at det er velfortjent kan fungere som balsam for hans ego.
  12. Det spørs om presidenten da også er en "fly by the seat of your pants" type som handler basert på hva han føler i knoklene sine, eller om han faktisk lytter til briefinger og respekterer kompetanse fra andre enn sitt allvitende selv.
  13. xRun

    Dagens middag

    To sneier av en kalkunfilét som hadde gjemt seg i fryseren siden desember, servert med hjemmelaget kryddersaus og litt pommes frites. Froghurt til dessært. Nam nam!
  14. Som å stå og forklare at vann er vått, med et straight ansikt... som om det var noe den som står der hadde utledet fra en omstendig analyse ingen andre var i stand til. Men dette er trolig behørig belyst allerede, så jeg skal ikke si mer om det.
  15. Minst, noe mindre enn 400% suksess er for losers. Omtrent som da han hevdet han hadde redusert prisene på reseptbelagte medikamenter med 1500%. Må da være såpass. Nå kan han snart også ta æren for de største flotteste prisene på drivstoff noen gang. Ingen har større priser enn Trump, ingen over og ingen ved siden, utvilsomt råflott, kun tåper tenker annerledes.
×
×
  • Opprett ny...