Jeg registrerer at vi er uenige.
Et våpen betraktes selvsagt alltid som ladd. Å ta et ladegrep bør ikke medføre nevneverdig økt risiko hvis de er godt nok trent på dette.
At det har gått helt fint at de har gått midlertidig bevæpnet er en sannhet med modifikasjoner, hvert eneste vådeskudd er et for mye og det har vært rundt 10 i året i snitt, da bare i de kategoriene som er meldepliktige..
I 2019 kunne NRK melde om 7 vådeskudd med personskade i løpet av 5 år.
I denne artikkelen opplyser de om hendelsesforløpet i en sak som ikke ville ført til vådeskudd dersom man hadde hatt tomt kammer. Her har de også hatt ladde og uladde våpen om hverandre, noe som selvsagt er svært uheldig.
Ifølge Journalens gjennomgang av politiets vådeskudd viser at de største årsakene til vådeskudd finnes i kategoriene nedspenning (28,7%) og tørrtrening (19,4%).
Det er altså i situasjoner der de har hatt god anledning til å gjøre ting i fred og ro men allikevel har valgt å ikke forholde seg til rutinene de er pålagt å følge.
Flytting, lading og tømming utgjør 15,7%.
Det er også verdt å merke seg at utilsiktet avfyring under skytebanetrening eller lignende og avfyring i forbindelse med tømming av våpen i nedspenningskasse ikke er rapporteringspliktig.
Jeg har langt mer tillit til mine medskyttere i sivil sammeheng enn jeg har til politiet når det kommer til våpenhåndtering.
Nei, det er ikke slik at omtrent samtlige har vært i forbindelse med lading eller tømming.
https://journalen.oslomet.no/nb/2024/04/politiet-avfyrte-vadeskudd