Gå til innhold

wampster

Medlemmer
  • Innlegg

    5 473
  • Ble med

  • Besøkte siden sist

  • Dager vunnet

    2

wampster vant dagen sist 3. mai 2025

wampster hadde mest likt innhold!

Profile Information

  • Kjønn
    Mann

Nylige profilbesøk

Blokken for nylige besøkende er slått av og vises ikke for andre medlemmer.

wampster sine prestasjoner

6,7k

Nettsamfunnsomdømme

  1. Ok, hvordan/hvorfor? edit: De har lite mettet fett, lite sukker, bra med proteiner og fiber og lite salt og natrium Hva er det som kunne vært mye bedre?
  2. 1, Kan ikke du, som ønsker å regulere at et produkt produseres i minst 80%, først komme med hvorfor det å regulere surdeigsbrød til å bli produsert i en slik skala skal være vesentlig bedre for folkehelsen? 2, Hva gjør de surdeigsbrødene du snakker om bedre enn brødene jeg linket?
  3. Så når du kommer med ekempler skal man bare se helt bort i fra dem/ignorere dem? Hva i all verden er grunnen til at du kommer med dem da? edit: Uansett. De brødene jeg postet.. Bra? Dårlig? Hvorfor? Det er vel og merke ikke surdeig da...
  4. Å regulere at noe skal produseres i minst 80% av salgs/kjøpsvolum er effektivt sett å regulere bort alt annet jo. Så nei det er ikke en stråmann. De produserer allerede kvalitet. Jeg får kjøpt bra/kvalitets brød på KIWI/Rema1000/Meny/Coop til 35-45 kroner uten problemer. Men kanskje du kan si hvilke brød du mener er "dårlige" og hvorfor og hvilke som er "bra"? Ta disse f.eks. Ganske standard havre/kneip. Havrebrød - Oppskåret, 620 g - Oda eller Grov formkneipp - Oppskåret, 750 g - Oda Henholdsvis 44 og 34 kroner.
  5. Flere reguleringer. Herlig!! Hvorfor stoppe der. Hvorfor ikke regulere bort all produksjon av boller/muffins/kaker/etc i samme slengen. "Surdeigsbrød eller ikke noe" bør være det nye slagordet. Liker man ikke surdeigsbrød? Synd trist leit. Lyst på lompe eller pølsebrød? Bruk en surdeigsskive i steden. Hva annet kan vi regulere bort? Potetgull? All sjokolade? Hva med iskrem? Tenk på gevinsten i helse, folk kommer til å leve til de er minst 150år, øk pensjonsalder til 105 samtidig 🥳 🥳
  6. Ettersom jeg postet fra nettopp den linken selv er jeg klar over det. 1, Jeg lurte på hva artikkelen du linket til har med dieselpriser å gjøre da den, ut i fra det du selv uthevet/siterte, omhandlet bensin? 2, Ser man på ssb sine tall (som jeg også linket til og er klar over) ser man kun frem til februar 2026, krigen som utløste økte priser startet 28 februar, så den statistikken har veldig lite å si for situasjonen/de økte prisene som førte til avgiftsendringer. Eller hva mener du? edit: Så vidt jeg husker var det ingen (så å si ingen) som maste om redusering i avgifter i januar/februar 2026?
  7. Du kan godt sitere ham... MEN Nå var det du skrev (og det jeg kommenterte på) Så litt usikker på hva bensin har med saken å gjøre. Om du skal henvise til en uttalelse, kan du ikke henvise til en som omhandler diesel da?
  8. Tja.. edit:* Mulig at Ai oversikten ikke er korrekt, men jeg bryr meg ikke nok om drivstoffprisen til å gidde å gjøre annet enn å google det raskt. edit2:* Kjapt innom SSB
  9. På verdensbunnen i utdanningsnivå: – En styrke for demokratiet Ja, nok et sted Norge er med på en "toppliste". Hurra!! Personlig mener jeg at f.eks. en justisminister burde ha relevant utdanning/arbeidserfaring som minimum. Samme med andre ministerposter, men for all del. Vedum var jo kjempeflink med sin bakgrunn som finansminister. Utrolig bra politisk ledelse av sittende Statsminister å få inn en så kompetent person i en så viktig stilling. edit: Vi kan jo sammenligne våre finansministere med vårt naboland (Sverige): Magdalena Andersson – Store norske leksikon (finansminister 2014-2021) Sitat "Andersson er utdannet siviløkonom fra Handelshögskolan i Stockholm 1992, og har også studert økonomi i Wien og ved Harvard University." Også er det nåværende finansmister da.. CV Elisabeth Svantesson - Regeringen.se Økonomiutdanning (Master ++) der også gitt. Huffameg. edit2: Sverige forsvarsminister: CV Pål Jonson - Regeringen.se (Ph.d i krigsvitenskap) Sveriges justisminister CV Gunnar Strömmer - Regeringen.se (cand.jur/master i rettsvitenskap) Sverige arbeidsminister CV Johan Britz - Regeringen.se (kurs i nasjonal-økonomi samt siv.ing industriell økonomi) osv osv.. Nei, bedre å være som Norge, på verdensbunnen og være mer opptatt av politisk ledelse. Snakker vi da om alle valgløftene/løgnene AP/Støre/Stoltenberg kom med i valgkampen og prøvde å snike seg vekk fra i deres forslag til statsbudsjett? Eller hva er det vi snakker om?
  10. Veldig enig. Nå har heldigvis Høyre klart å snu det synkende skipet MDG/AP etterlot seg og fått Oslo til å gå med overskudd igjen. Ut over at det er dårlig avkastning å ha så mye bygningsmasse stående tomt, så er det veldig dårlig for bymiljøet/byen også.
  11. Javel. Hvis du (selv om det tydeligvis er vanskelig) ser bort i fra den analogien (ikke sammenligning). Hva mener du gjorde henne skikket / kompetent til å være finansminister? Utdanningen? Erfaringen? Noe annet?
  12. Ikke noe svar på spørsmålet nei? Det er notert.
  13. Fortell meg i så fall først hvorfor/hvordan en sosialpedagog (halvannet år) uten noen som helst erfaring innen finans var skikket/kompetent til å være finansminister. Du er kanskje også av formeningen at Vedum var skikket til å være finansminister? Hva er det neste, at Brevik er skikket til å være høyesterettsdommer fordi han har tilbrakt mye tid i en rettsal?
  14. Ok, forklar meg hvorfor (eller hvordan) en person utdannet som sosialpedagog og med null relevant erfaring innen kjernekraft/strømett/energi er leder i Kjernekraftutvalget. Det ga ikke økonomisk mening å bygge Bergensbanen da den ble bygget heller (var vel omtrent et helt statsbudsjett?), men det var heldigvis noen som, i motsetning til dette utvalget, ikke stakk hodet i sanda og bare skjøv "problemet" foran seg. Norge produserer p.d.d. rundt 300Twh totalt, hvorav 160Twh elektrisitet og det menes av Statnett og andre aktører at det er behov for flere titalls mer Twh strøm frem mot 2030/2040/2050... Alt etter hvor mange titalls det er snakk om er det en økning på 20-40%. Vi pumper allerede olje og gass for harde livet, vi har bygget ut omtrent det det går ann å bygge ut av vannkraft (uten å rasere naturen helt) så hvor mener du vi skal hente den ekstra strømmen/energibehovet fra? Her er noen tall: Det er i underkant av 1400 vindturbiner i drift i Norge per 2024, fordelt på rundt 65 vindkraftverk. Disse anleggene produserer til sammen omtrent 17 TWh Behovet (i følge Statnett er som sagt flere titalls Twh Tar vi utgangspunkt i 30 Twh er det ca 2.500 Vindmøller/turbiner Her er et foto av Øyfjellet (72 turbiner) Så da er spørsmålet, hvor skal i så fall disse ca 2.500 turbinene plasseres? Evt hva annet er det som kan gi den mengden strøm det forventes at vi har behov for å produsere fremover til de områdene det er ønskelig at den er tilgjengelig?
  15. Man skjønner at utvalget er nøye sammensatt med folk av ytterst spisset utdanning og kompetanse når lederen er Kristin Halvorsen. Hun har tross alt, så vidt jeg husker, mellomfag i sosiologi. (husket feil) Noe som ikke minst også gjorde henne mer enn kvalifisert nok til at hun også var blant annet Finansminister. edit: Nevermind: Utdanningsbakgrunn: Har studert sosialpedagogikk og kriminolog Vanskelig å se for seg en mer egnet lederfigur for et slikt utvalg
×
×
  • Opprett ny...