Carny Skrevet 13. juli 2008 Skrevet 13. juli 2008 FF = fullformat (fullframe?) FX = ? DX = ? Og en ting til, hvordan funker det å bruke DX optikk på et FF hus?
Simon Aldra Skrevet 13. juli 2008 Skrevet 13. juli 2008 Fullformat er ikke en Nikon-forkortelse, det betyr bare fullformat, og i den daglige forståelslen betyr det en sensor som er like stor som en 35mm filmrute. FX er Nikons fullformatssensor, DX er cropsensor.
PMnormal Skrevet 13. juli 2008 Skrevet 13. juli 2008 Nesten korrekt, Simon. FX er som du skriver Nikons fullformatsensor, og DX er deres cropformatsensor. Men FF bør egentlig ikke brukes om FX-formatet. Det er fordi det er en forkortelse for Full Frame, som jeg tror kan være copyrightbeskyttet. Canon har for vane å registrere hvert eneste ord de bruker, i likhet med Sony. Men det forhindrer oss ikke i å bruke det om både Nikon og Sony av den grunn. I likhet med at vi kalte alle bærbare kassettspiller for hodetelefoner få walkman på åttitallet. Danskene hadde et flott ord de brukte som samlebegrep for disse kassettspillerne, nemlig freestyle. Veldig '80s, men i alle fall noe annet enn walkman.
Thor Håkonsen Skrevet 13. juli 2008 Skrevet 13. juli 2008 Rollerblades Som jo er ett merke som lager inlineskøyter...
PMnormal Skrevet 13. juli 2008 Skrevet 13. juli 2008 Eller Hammond-orgel som ble brukt som felles beskrivelse av alle elektroniske orgler på syttitallet. Hammond er jo som kjent toppen av slike orgler. Toppmerket, altså. Og når vi først er inne på slik navn så kalles støvsuger Hoover i engelsk dagligtale. To hoover the carpet betyr jo egentlig å bruke en elektrisk støvsuger, og nok en gang stammer begrepet fra oppfinneren av produktet.
Simon Aldra Skrevet 13. juli 2008 Skrevet 13. juli 2008 Morsomt, er et Hammondorgel med i ett av bildene min fra i går. Gøy. Hammond er også navnet på en kjent hamster som kræsjet en rakett for en tid siden.
Bjonski Skrevet 13. juli 2008 Skrevet 13. juli 2008 Hammond er også navnet på en kjent hamster som kræsjet en rakett for en tid siden. Richard Hammond er genial (iallefall innenfor Top Gear serien)
MrLee Skrevet 13. juli 2008 Skrevet 13. juli 2008 FF = fullformat (fullframe?)FX = ? DX = ? Og en ting til, hvordan funker det å bruke DX optikk på et FF hus? For å svare på spørsmålet. Dårlig. Du vil i de fleste tilfeller få mørke/svarte områder i kantene (vignettering)på bildet fordi bildesirkelen DX objektivet er beregnet på en sensor som er mindre enn FX. Skjønt på enkelte zoom objektiver har jeg forstått at man kan bruke objektivet uten mye vignettering fra en viss brennvidde og oppover. (i.e. Tokina 12-24 som kunne brukes med hell på FX sensor fra ca 16mm og opp?).
Sutekh Skrevet 13. juli 2008 Skrevet 13. juli 2008 Og en ting til, hvordan funker det å bruke DX optikk på et FF hus?Ja, på en måte. D3 (og formodentlig D700) har muligheten til automatisk å detektere DX-optikk og automatisk skifte til crop-modus hvor kameraet bare benytter den delen av sensoren som tilsvarer en DX-sensor. På D3 gir det deg bilder på 5,1 Mp. Ytterdelen av søkeren blir vel også mørkere for å markere hvilket utsnitt du får. Alternativt, så kan du bruke dem akkurat som vanlige objektiver. Men da må du være forberedet på å croppe en del i etterkant, siden du kan få rimelig svarte hjørner. Men noen DX-objektiver (og tilsvarende fra tredjepartsprodusenter) fungerer faktisk utmerket på større brikker for lengre brennvidder. Det klassiske eksempelet er Tokina 12-24 som etter sigende skal fungere utmerket på FX-sensorer fra ca. 16 mm brennvidde og oppover.
Simon Aldra Skrevet 13. juli 2008 Skrevet 13. juli 2008 Hammond er også navnet på en kjent hamster som kræsjet en rakett for en tid siden. Richard Hammond er genial (iallefall innenfor Top Gear serien) Hammond er grei nok. Men May er min desiderte favoritt. Han er mer engelsk enn te, James Bond og en pint best. For å sitere ham da han og Oz Clarke var på vintur i Frankrike: Clarke: "You still haven't changed your clock to French time?" May: "Why should I, we invented it."
PMnormal Skrevet 13. juli 2008 Skrevet 13. juli 2008 Typisk Akam har dere glemt den aller viktigste Hammond av alle, John Hammond. Jeg tenkte å skrive det med en gang, men glemte det fordi det var andre tråder å skrive i også. Hvis noen er i tvil om at John Hammond er den viktigste Hammond noensinne så bør de sjekke inn på Lier slik det fremstilles i BK i dag.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå