Gå til innhold
Trenger du skole- eller leksehjelp? Still spørsmål her ×

Munnleg matte eksamen


Anbefalte innlegg

Skrevet

Kom opp i munnleg matematikk i dag, og temaet var "Forballbanen"

Har litt problemer med å lage oppgaver, og jeg vet ikke mye om fotballbaner etc.

" Linjene på banen blir merka med kritt, forbruket er 1hg per 10 meter.

Då grasmatta blei laga blei det tilkjørt ca 1500 kubikkmeter jord.

Tilskodartal: gjennomsnittleg 200vaksne og 40 barn.

Billetprisar: kr 50.- for vaksne og 25,- for barn.

-Baneleige: Kommunen skal ha 20prosent av bilettinntektene

-Utgifter til dommerar og linjemenn er kr 500 per person.

-Ved straffespark reknar ein med at ballen brukar 0.5 sekund på å nå målet.

Liste med stikkord og moment: Prosentrekning, Geometri, veg, fart og tid, ulike måleeiningar - Vekt masse lengde, areal og volum, Brøk.

 

Noe som kan gi en hjelpende hand?

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Du kan begynne med å finne ut de forskjellige distansene på fotballbanene.

Hvor lang fra straffe linja til målet er det og slikt.

Det burde vere ganske enkelt å finne på google.

Skrevet

fotballbanen er 110m lang og 70m brei. firkanten rundt der med målet går 16 meter ut på banen,, og er 40 meter lang.

Rundingen på midten av banen har en diameter på 9m

Skrevet

Ja visst du vet avstanden mellom målet og straffe linja så kan du lage en oppgave om hvor raskt ballen går

Og da må du bruke vei, fart og tid trekanten

Skrevet
-Ved straffespark reknar ein med at ballen brukar 0.5 sekund på å nå målet. Står jo allerede

 

Og det kan du bruke til å finne ut hvor stor fart ballen har.

Skrevet (endret)

Også kan du og lage ei oppgåve der Z Vaksne og Y Barn kommer for å sjå på kampen, pengene de skraper sammen blir totalt X penger.

Utleige av banene er 20% av X i tilleg skal 500kr av X gå til dommerar og linjemenn.

Hvor mye tjener de på kampen?

 

Bare lag mange oppgaver av den informasjonen du har, som du kan framføre og forklare på eksamen.

Endret av frinder
Skrevet

Familien Hansen kjøper to barnebilletter og en voksen-billett og betaler 400kr.

Familien Nansen kjøper fire barnebiletter og tre voksenbiletter og betaler 1000kr.

 

Hvor mye koster hver bilett?

 

PS: Ligningssett

Skrevet
Familien Hansen kjøper to barnebilletter og en voksen-billett og betaler 400kr.

Familien Nansen kjøper fire barnebiletter og tre voksenbiletter og betaler 1000kr.

 

Hvor mye koster hver bilett?

 

PS: Ligningssett

 

Viss du leser informasjonen er prisen på billett allerde oppgitt.

Skrevet

Det er jo mulig å tenke litt selv, da. Det er ingen som sier at han må bruke det på billett-priser! Man kan for eksempel bruke det i en oppgave om medlemsskap i klubben.

 

Hvis du tar innlegget mitt, drar ut alle plasser der det står billett, og setter inn "medlemskap", så har du en fin oppgave.

Skrevet

Ja, det med akslerasjon samt 2.gradslikninger vil nok imponere sensor veldig mye, siden det ikke er pensum.

 

OT: Hvordan lager du slike bilder av funksjoner og formler?

Skrevet (endret)
OT: Hvordan lager du slike bilder av funksjoner og formler?

 

Du må finne bildet på en nettside, feks wikipedia og trykke "sett inn bilde".. kopier bildeadressen og lim inn i bildegreia

Endret av Guttorm190E

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...