Gå til innhold
Trenger du råd om juss? Still spørsmål anonymt her ×

Annsvarsforsikring og overskridt kjørelengde?


P-in-P

Anbefalte innlegg

Skrevet

Hei!

 

Sett at person A kjører på en annen bil og har skylden har det da noe å si om en har kjørt over gitt kjørelengde med tanke på ansvarsforsikring?

 

Med andre ord, kan person A bli nødt til å erstatte eventuelle skader på motpartens eiendom i dette tilfellet eller gjelder dette med kjørelengde bare for hva en eventuelt selv får igjen på forsikringen hvis noe skulle skje?

Videoannonse
Annonse
Skrevet (endret)

Når man kjører uten gydlig forsikring, så vil normalt forsikringsselskapet dekke skadene til motparten.

Men de kan da også kreve utleverte penger fra billisten som hadde skyld og kjørte uten gyldig forsikring.

Dette gjelder vel også om fører A kjørte i beruset tilstand.

 

Uansett så er det ikke sikkert at forsikringsselskapet vil kreve pengene tilbake. Men de har vel retten på sin side.

 

Edit: Skrivefeil

Endret av snillekim
Skrevet

Skrev feil. Mente ugyldig forsikring.

Forsikringsselskapene kan også kreve inn utbetalt beløp om man kjører uten gydlig førerkort og.

 

Snakk med forsikringsselskapet og hør. Men som sagt, de kan kreve beløpet tilbakebetalt.

Det beste er vel å kontakte de, og fortelle om ny kjørelengde, og høre med dem hva som skjer videre.

Skrevet

Takk for svar!

 

Er det noen som har vært borti lignende situasjoner? Hvordan gikk så det?

 

Hvor ofte er det de sjekker kjørelengden på bilen i stedet for å bare ta det som står i papirene for god fisk?

Skrevet (endret)
Merk deg at selskapet kan foreta en forholdsmessig reduksjon i forsikringsutbetalingen ved overskredet kjørelengde. Har du en forsikret kjørelengde på 8000 km i året, og det ved skade viser seg at du har kjørt 16000 km i avtaleperioden, kan utbetalingen bli redusert i forholdet mellom den premie du har betalt og den premien du skulle ha betalt for en forsikring på 16000 km. Men erstatningen kan bare bli nedsatt hvis det er en sammenheng mellom overskredet kjørelengde og forsikringstilfellet.

 

Ser jo lysere ut når jeg leser det her, men...

 

Edit: Ser nesten ut til at dette med kjørelengde ikke har så mye å si for skader jeg har påført bil B.

Endret av P-in-P
Skrevet

Det ordner seg nok ja.

Forsikringsselskapene vil nok helst kreve tilbake pengene om kunden har vært grovt uaksom.

 

Å kjøre for langt, det kan man gjøre uten å vite det selv.

Skrevet
Å kjøre for langt, det kan man gjøre uten å vite det selv.

Mange spekulerer også i det.

 

Bileier er selv ansvarlig for å følge med på kilometrene.

Skrevet

Sitat fra forbrukerrådet:

 

"Selskapet kan foreta en forholdsmessig reduksjon i forsikringsutbetalingen ved overskredet kjørelengde. Har du en forsikret kjørelengde på 8000 km i året, og det ved skade viser seg at du har kjørt 16000 km i avtaleperioden, kan utbetalingen bli redusert i forholdet mellom den premie du har betalt og den premien du skulle ha betalt for en forsikring på 16000 km. Men erstatningen kan bare bli nedsatt hvis det er en sammenheng mellom overskredet kjørelengde og forsikringstilfellet."

 

Jeg tolker dette som at hvis man har betalt f. eks. 5000 for 8000km, og 16000km koster 10000 kr, så får man bare dekket 50%.

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...