Stigh123 Skrevet 13. februar 2005 Skrevet 13. februar 2005 (endret) Hei! Lurte på ka maks lengde på tp kabel er. Endret 13. februar 2005 av Stigh123
Rim Skrevet 13. februar 2005 Skrevet 13. februar 2005 100m iflg CAT-5 standarden mener jeg. For en cat-5 kabel da selvfølgelig.
Ratleto Skrevet 13. februar 2005 Skrevet 13. februar 2005 100m iflg CAT-5 standarden mener jeg. For en cat-5 kabel da selvfølgelig. Stemmer. 100 meter.
Chris_lox Skrevet 13. februar 2005 Skrevet 13. februar 2005 100 meter, men hvis du først har 75 meter ( for eksempel ) og så innom en størmsterk switch, så kan du fint ha 50 meter ++++ til
squabbish Skrevet 14. februar 2005 Skrevet 14. februar 2005 Oppgraderer du til f.eks CAT6 kan du ha mye lengre kabler, har dessverre ikke lengden i hodet.
SS7 Skrevet 14. februar 2005 Skrevet 14. februar 2005 CAT6 standarden sier 100 meter. Brukere raporterer ~130. Men jeg har ingen erfaring med det selv så jeg kan ikke si noe sikkert.
godal Skrevet 14. februar 2005 Skrevet 14. februar 2005 100 meter, men hvis du først har 75 meter ( for eksempel ) og så innom en størmsterk switch, så kan du fint ha 50 meter ++++ til Beklager, dette er ikke helt korrekt. Grunnen til at avstanden er 100 meter, er ikke at motstanden i kabelen blir for stor til at signalet mottas, men at protokollen (802.3) opererer med tidsfrister og feilkorrigeringssystemer som gjør at tiden det tar før signalet blir mottatt blir for lang. Med en hub (eller repeater), eller en switch vil man som kjent få nye hundre meter. Praktisk avstand er litt annerledes. min erfaring er at opp til 50 meter er helt uproblematisk. over 50 kan man få varierende grad av kvalitetsforringelse. 100 går derimot også stort sett greit, men maks gjennomstrømning (throughput) vil gå ned til ca 15mbps effektivt for en 100mbps adapter. Husk at kvaliteten på utstyret kan ha en del å si. Men det behøver ikke nødvendigvis være slik at dyrere utstyr gir bedre resultater. Hovedforskjellen mellom billige og dyre nettverkskort er hvor stor del av jobben som cpu'en må gjøre. jeg vil i det minste anbefale å bruke utstyr fra en leverandør hvis man har muligheten til det. Og husk at dersom du trenger noen mellomstasjoner men mangler strømforsyning på veien, finnes det utstyr som kan få strøm via nettverkskabelen (PoE, Power over Ethernet). Mulig det er noen feil i det jeg har skrevet, men håper ikke!
Yoshy Skrevet 14. februar 2005 Skrevet 14. februar 2005 Praktisk avstand er litt annerledes. min erfaring er at opp til 50 meter er helt uproblematisk. over 50 kan man få varierende grad av kvalitetsforringelse. 100 går derimot også stort sett greit, men maks gjennomstrømning (throughput) vil gå ned til ca 15mbps effektivt for en 100mbps adapter. Er dine erfaringer slik, er det GARANTERT feil på kabel eller utstyr. Har selv hatt midlertidige kabler på 130-140 meter som fungerer tilnærmet 100%, dvs 9 MegaByte/sekund
Zeph Skrevet 14. februar 2005 Skrevet 14. februar 2005 Eg har også erfart strekk på 130 meter som fungerer nesten optimalt på 100Mbps
kjbu Skrevet 14. februar 2005 Skrevet 14. februar 2005 Med CAT5-kabel kan du få 200 meter dersom du tvinger nettverkskortet til 10mbit, eller har en 10mbit switch i ene enden. Har gjort dette selv. Mvh Kjetil
eiga Skrevet 14. februar 2005 Skrevet 14. februar 2005 Beklager, dette er ikke helt korrekt. Grunnen til at avstanden er 100 meter, er ikke at motstanden i kabelen blir for stor til at signalet mottas, men at protokollen (802.3) opererer med tidsfrister og feilkorrigeringssystemer som gjør at tiden det tar før signalet blir mottatt blir for lang. Med en hub (eller repeater), eller en switch vil man som kjent få nye hundre meter. Mulig det er noen feil i det jeg har skrevet, men håper ikke! Husk at med økende frekvens i en leder blir signalet dempet, derfor er den primære årsaken 'motstand' for signalkvaliteten. Dersom selve lederene var tykkere, ville man kunne ha lengere strekk på kablene.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå