karl hungus Skrevet 9. mars 2004 Skrevet 9. mars 2004 god morgen jeg har lest endel om SACD, som visstnok skal være det beste lydformatet (stereo) for tiden, men det er én ting jeg ikke har fått skikkelig svar på enda: går det an å kopiere en SACD ? (perfekt 1-to-1 kopi) takker og bukker,
cdrom Skrevet 9. mars 2004 Skrevet 9. mars 2004 SACD, som visstnok skal være det beste lydformatet (stereo) er ikke SACD multikanals?
Freeload Skrevet 9. mars 2004 Skrevet 9. mars 2004 (endret) SACD er et DVD-format som bruker DSD - en datastrøm av lyd som finnes på mange formater - både stereog og flerkanals med forskjellig samplingsfrekvens. SACD skivene er det samme som DVD skiver (så vidt jeg vet). Med programvare for 1:1 kopiering av DVD burde det gå greit å kopiere SACD også. Det eneste litt "kilne" er at mange SACD titler er Hybrid plater - dvs at de har et lag som er leslig for cd-spilleren og et lag som kan leses av DVD/SACD spillere. Ved 1:1 kopiering vil isåfall ikke CD laget bli med. Men vil bli overrasket om det bare er å kopiere 1:1 - Sony (og co.) har nok lagt ned mye jobb i kopisikring :-) Endret 9. mars 2004 av Freeload
karl hungus Skrevet 9. mars 2004 Forfatter Skrevet 9. mars 2004 så SACD-plater er identiske med DVD-plater, rent fysisk mener jeg ? interessant ! da burde det jo gå an å kopiere, om ikke annet så i blind mode ? kanskje enkelte DVD-brennere til og med st¢tter SACD som brenne-format ?
karl hungus Skrevet 9. mars 2004 Forfatter Skrevet 9. mars 2004 Har du en sacd brenner? finnes det ?? (eller lurer du meg til å skrive en fem-på-post her )
Thorvald Skrevet 9. mars 2004 Skrevet 9. mars 2004 Har du en sacd brenner? finnes det ?? (eller lurer du meg til å skrive en fem-på-post her ) Skal vel egentlig gå på en dvd brenner i teorien...
Ar`Kritz Skrevet 9. mars 2004 Skrevet 9. mars 2004 SACD er et DVD-format som bruker DSD - en datastrøm av lyd som finnes på mange formater - både stereog og flerkanals med forskjellig samplingsfrekvens. SACD skivene er det samme som DVD skiver (så vidt jeg vet). Med programvare for 1:1 kopiering av DVD burde det gå greit å kopiere SACD også. Det eneste litt "kilne" er at mange SACD titler er Hybrid plater - dvs at de har et lag som er leslig for cd-spilleren og et lag som kan leses av DVD/SACD spillere. Ved 1:1 kopiering vil isåfall ikke CD laget bli med. Men vil bli overrasket om det bare er å kopiere 1:1 - Sony (og co.) har nok lagt ned mye jobb i kopisikring :-) Er de greiene så avanserte? Du blander ikke SACD og DVDA nå?
karl hungus Skrevet 9. mars 2004 Forfatter Skrevet 9. mars 2004 SACD er faktisk mer avansert fra et audio-synspunkt enn DVDA... du blander ikke med HDCD ? HDCD var et fors¢k på å tyne mer lydkvalitet ut av det eksisterende CD-formatet ved å ta i bruk CD-TEXT-området på platene til å lagre ekstra frekvenser
Skandinav Skrevet 9. mars 2004 Skrevet 9. mars 2004 (endret) Ingen moralpreken her fra om kopiering. Men SACD (Super Audio Compact Disc) er en hybrid mellom multikanals og stereo. Se denne linken http://www.disctronics.co.uk/technology/dv...dvdaud_sacd.htm Slik jeg tolker det vil du få problemer med å kopiere den rent av. Mulig at du kan rippe cd-delen (stereo) å brenne den for seg, alternativt klare å rippe multikanaldelen å brenne den for seg på en DVD. Endret 9. mars 2004 av TOMpsy
Freeload Skrevet 9. mars 2004 Skrevet 9. mars 2004 Nix, blander ikke DVD-A og SACD - ei heller med HDCD. DVD-A benytter seg av PCM format på lyden, slik at hver sample vil da være angitt av en 24bits verdi. Samplingshastighet 44.1-192 kHz. En DSD-strøm fra en SACD angir istedet differansen til forrige sample. Oppløsning 1 bit (tror jeg) og samplehastighet 2.4MHz. (Kan godt sammenlignes med en Delta/Sigma AD/DA omformer for de som kjenner til det prinsippet).
Xi13 Skrevet 9. mars 2004 Skrevet 9. mars 2004 Ja, det er mulig å kopiere SACD. Men det er vanskelig, mye jobb og er ikke gratis. Billigere og lettere å kjøpe platene. Mer om SACD: http://www.avforum.no/forum/viewtopic.php?p=6743974#6743974
karl hungus Skrevet 10. mars 2004 Forfatter Skrevet 10. mars 2004 takk for veldig interessant innspill ! la meg presisere: jeg er ikke ute etter å spille av SACD på pcen min , ei heller 'rippe' låter fra ei SACD-skive; tanken var å ta sikkerhetskopier av SACD-plater som virker som originalen i en SACD-spiller. hva hvis jeg enkelt og greit kopierte den som en annen DVD i blind mode ?
OBServer Skrevet 10. mars 2004 Skrevet 10. mars 2004 takk for veldig interessant innspill ! la meg presisere: jeg er ikke ute etter å spille av SACD på pcen min , ei heller 'rippe' låter fra ei SACD-skive; tanken var å ta sikkerhetskopier av SACD-plater som virker som originalen i en SACD-spiller. hva hvis jeg enkelt og greit kopierte den som en annen DVD i blind mode ? Hva hindrer deg i å prøve? Hvis du gjør det kan du jo gjerne gi tilbakemelding etterpå.
karl hungus Skrevet 10. mars 2004 Forfatter Skrevet 10. mars 2004 jeg har ikke DVD-brenner enda, har tenkt å kj¢pe en, og da hadde det jo vært greit å vite om enkelte DVD-brennere egnet seg bedre enn andre til for eksempel SACD-kopiering
OBServer Skrevet 10. mars 2004 Skrevet 10. mars 2004 jeg har ikke DVD-brenner enda, har tenkt å kj¢pe en,og da hadde det jo vært greit å vite om enkelte DVD-brennere egnet seg bedre enn andre til for eksempel SACD-kopiering Da henger jeg med
Xi13 Skrevet 10. mars 2004 Skrevet 10. mars 2004 takk for veldig interessant innspill ! la meg presisere: jeg er ikke ute etter å spille av SACD på pcen min , ei heller 'rippe' låter fra ei SACD-skive; tanken var å ta sikkerhetskopier av SACD-plater som virker som originalen i en SACD-spiller. hva hvis jeg enkelt og greit kopierte den som en annen DVD i blind mode ? Det er to problemer. Det første er at lead-in på plata er kryptert. Så man trenger en spiller som kan dekryptere lead-in for å kunne lese plata. En slik spiller får man ikke kjøpt til PC. Skulle du få fatt i en spiller som kan det (det skal være mulig å lage en selv) så har du fremdeles problemet med å kopiere PSP-PDM. Man får laget en kopi uten PSP-PDM, men da mangler man den ene dekrypteringsnøkkelen, så man får ikke spilt av innholdet.
karl hungus Skrevet 11. mars 2004 Forfatter Skrevet 11. mars 2004 jo, jeg skj¢nner at lead-in er kryptert og at pc'en ikke 'forstår' hvordan den skal lese denne informasjonen... men: kryptert eller ikke, det er fortsatt nuller og enere vi snakker om, så teknisk sett burde en DVD-brenner kunne lage en identisk kopi av hvilken som helst DVD uten å 'forstå' hva den kopierer ? den funksjonen finnes da på cd-brennere (blind copy eller noe sånt i Nero, CloneCD..) ?
endrebjo Skrevet 11. mars 2004 Skrevet 11. mars 2004 jo, jeg skj¢nner at lead-in er kryptert og at pc'en ikke 'forstår' hvordan den skal lese denne informasjonen... men: kryptert eller ikke, det er fortsatt nuller og enere vi snakker om, så teknisk sett burde en DVD-brenner kunne lage en identisk kopi av hvilken som helst DVD uten å 'forstå' hva den kopierer ?den funksjonen finnes da på cd-brennere (blind copy eller noe sånt i Nero, CloneCD..) ? RAW-brenning tror jeg det heter
Xi13 Skrevet 11. mars 2004 Skrevet 11. mars 2004 jo, jeg skj¢nner at lead-in er kryptert og at pc'en ikke 'forstår' hvordan den skal lese denne informasjonen... men: kryptert eller ikke, det er fortsatt nuller og enere vi snakker om, så teknisk sett burde en DVD-brenner kunne lage en identisk kopi av hvilken som helst DVD uten å 'forstå' hva den kopierer ?den funksjonen finnes da på cd-brennere (blind copy eller noe sånt i Nero, CloneCD..) ? Uten tilgang til lead-in får ikke pcen lest noen "nuller og enere".
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå