Gå til innhold
Spørsmål om bil og motor? Still spørsmål her ×

DAB adapter - "Mysteriet med de forsvunne signalene"


Hårek

Anbefalte innlegg

Skrevet

Det er en artikkel i Aftenposten i dag, om oppfattet dårlig DAB dekning i bil. Signalet falt ut ganske ofte på kjøretur mellom Kristiansand og Oslo.

I papiravisen sier NRK's distribusjonssjef: "Ved kjøp av nye adaptere vil jeg anbefale modeller som har automatisk søkefunksjon". Han mener bortfall av signalet er brukerfeil, eller at radioen ikke er god nok.

 

Det jeg lurer på er hva som kan menes med "automatisk søkefunksjon" her.

Jeg kjenner til at radioer lar deg velge hvordan man søker etter stasjoner, manuellt eller automatisk. Men det er jo noe man gjør svært sjelden, har man fått inn NRK så søker man ikke på nytt når den faller ut.

Det sies at NRK har syv frekvenser på DAB. Så da trengs "automatisk søkefunksjon". Men finnes det noen DAB adaptere som ikke selv søker hvis kanalen man hører på bytter frekvens? 

 

 

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Ja, det har du nok rett i. Rart at de kalte det "automatisk søkefunksjon", men slik er det jo alltid med aviser, man kan aldri stole på noe av det de sier. Er det noe teknisk så er det som regel feil.

Teknisk Ukeblad bruker oversettelsen "auto­matisk frekvensskifte", det høres mye riktigere ut.

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...