Gå til innhold

12cm cpuvifte; suge eller blåse


Anbefalte innlegg

Skrevet

hallo..

 

har en 12cm vifte som er tilnærmet lydløs (12db) men likevel flytter den luft på en alpha pal8045 via en 12 -> 8 cm trakt.

 

har lurt å lage en tunnell slik at den varme lufta fra cpu blåses ut i den frie verden (ala Compaq, HP, Dell etc)

 

Men da må jeg snu vifta fra å blåse til å suge luft over kjøleelementet..lurt eller helt idiotisk? :shrug:

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Veldig ofte når man bruker trakt gir viften bedre resultater når den suger. Har merket dette selv med Swiftech MCX4000B, trakt og 120mm Titan aluvifte. Vanlige aksialvifter er forresten mer effektive på sugesiden enn blåsesiden.

Skrevet

Jeg lærte en gang på skolen (elektronikk) i kjøleteknikk at det alltid er bedre å suge varm luft fra en kjøleribbe enn å blåse kald luft på den.

Har noe med fysikkens lover.

Blir visst mere effektivt slik.

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...