Gå til innhold
Trenger du skole- eller leksehjelp? Still spørsmål her ×

Konstruksjon av trapes


Anbefalte innlegg

Skrevet

Jeg lærer kjapt i matte, men trenger bare en grundig forklaring. Jeg legger med et bilde av oppgaven. Å konstruere trekanten har jeg lett klart, men trapeset sliter jeg med.

 

Om du vet gode nettsider der jeg kan lære alt om konstruksjon, så gjerne legg igjen en link.

post-371251-1035526_thumb.jpg

Videoannonse
Annonse
Skrevet (endret)

Laget en hjelpefigur til deg :-)

 

1) Konstruer en 90grader ut fra linje BC
2) Vinkel CAD er 90, hva betyr så det? Vinkelen fra C til A til D er 90 grader ;-)

Så har du'n

 

6872e72261ea95f1768bf21cf56535fe.png

Endret av Inventory
Skrevet

Å tusentakk, men siden jeg aldri skjønner mattebegreper, kunne du forklart meg bittelitt mer? :) jeg henger meg til trekanten, men hva menes med vinkelCAD er 40°??

Skrevet

Å tusentakk, men siden jeg aldri skjønner mattebegreper, kunne du forklart meg bittelitt mer? :) jeg henger meg til trekanten, men hva menes med vinkelCAD er 40°??

Skrevet

Hvis vinkelen CAD er 40grader, så betyr det egentlig at vinkel a er 40grader. Ved å skrive det på måten CAD så forteller oppgaven deg at vinkelen er mellom punktet C, A og D.

 

En grei huskeregel: Vinkel CAD=40grader, altså :vinkelen fra C til A til D er lik 40grader.

 

Eks:
edab4b57e893353738aaf220aec476bb.png

Hva er vinkel CAD? Jo den er 30grader. Enig? Fra C, til A, til D.

  • Liker 1
Skrevet (endret)

Jo, fordi de to vinklene i punkt A ikke måles mellom de samme linjene. Linja A-C blir ikke en del av det ferdige trapeset. Se på tegningen i post #10, men erstatt C med B og D med C. (og tenk deg at punktet C ligger litt lenger opp og til høyre, så vinkelen nede til høyre, i punkt B, er 90 grader.) Så tenker du deg en ny linje fra punkt A, med en vinkel på 45 grader (fra den øverste, skrå linja AC; målt fra den vannrette, AB blir det 30+45 grader) , slik at du får en linje som peker brattere oppover enn den med 30 graders vinkel; punkt D ligger langs denne linja (altså til venstre for C), der den krysser en linje fra punkt C som er paralell med A-B. (Et av kjennetegnene for et trapes er at to av linjene er paralelle, og det er den siste opplysningen som trengs for å kunne plassere punkt D.)

 

edit: illustrasjon:

post-6866-0-65397100-1422364997_thumb.png

 

Jeg har jukset og brukt vinkelhaker i stedet for å konstruere vinklene, for å gjøre det raskt og bare vise "prinsippet". Hvordan du skal konstruere deg frem til resultatet får du tenke ut selv.

Endret av Inge Rognmo
  • Liker 2
Skrevet (endret)

Beklager rotet, jeg lese feil av oppgaven - og trodde at CAD var 90 grader. Bra det finnes våkne hoder som Inge Rognmo ;-)

Endret av Inventory

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...