Woodoo Skrevet 21. oktober 2003 Skrevet 21. oktober 2003 Jeg skal kjøpe meg ny subwoofer, og har tenkt å bygge den selv. Jeg har aldri bygget en høyttaller før, så jeg har ikke noe aning om hvordan jeg gjør det. Vil det være vanskelig å bygge en subwoofer for en som ikke vet så alt for mye om dette?
LunarG Skrevet 21. oktober 2003 Skrevet 21. oktober 2003 Subwoofer er noe enklere enn et helt høyttaler system... Du finner mange gode programmer for kasseberegning og slikt på nettet. Skal du også bygge forsterkeren selv, så begynner det å bli vanskligere. www.speakerbuilding.com har endel forskjellige prosjekter, og har sikkert linker til forskjellige kasseberegningsprogrammer. Er lenge siden jeg var innom sida selv, så derfor kan jeg ikke si noe sikkert. www.dynabel.no skulle ha alt du trenger om du vil gjøre det på den litt mere "proffe" måten. www.ljudia.no har også mye å velge i, men har ofte litt "billigere" deler. Men for all del, du finner masse topputstyr hos ljudia også. Legg 50% av busjettet i en god sub-forsterker, 30% i et godt basselement, og de siste 20% legger du i materialer og kabling. Sikkert ikke den perfekte fordeling, men det er i allefall ikke et fjernt utgangspunk. Gode sub-forsterkere koster penger, derfor mener jeg den bør koste mest, elementer er derimot ikke så ille dyrt. Et godt basselement koster fra rundt tusenlappen og oppover, i allefall om vi snakker om hi-fi lyd og ikke mest mulig drønn for penga Uannsett... Ta en titt på www.speakerbuilding.com så får du endel tips...
Woodoo Skrevet 21. oktober 2003 Forfatter Skrevet 21. oktober 2003 Jeg har sett på noen av PA subwoofer selvbyggerpakkene til Eltek. Jeg spurte de hva jeg trengte i tillegg til selve pakken jeg bestillte, de svarte at jeg bare trengte platene i tillegg, stemmer dette? Kan jeg bare bygge den etter tegningen, og koble den rett på forsterkeren min?
neon king Skrevet 21. oktober 2003 Skrevet 21. oktober 2003 Jeg har sett på noen av PA subwoofer selvbyggerpakkene til Eltek. Jeg spurte de hva jeg trengte i tillegg til selve pakken jeg bestillte, de svarte at jeg bare trengte platene i tillegg, stemmer dette? Kan jeg bare bygge den etter tegningen, og koble den rett på forsterkeren min? er det 18" du tenkte på håper du har en forsterker på 400-500 watt eller mer hvis du skal koble høyttalerene gjennom subben hvis du har egen forsterker til subben går det kanskje sikkert med ca 300 gode watt du må også ha skikkelige plater helst dobbelt 22mm mdf tror en mdf plate på 2,5x1,5 meter koster 600kr
dj_messiah Skrevet 21. oktober 2003 Skrevet 21. oktober 2003 her er en link til en subwoofer som blir bygd (trykk på linken)http://www.saklig.net/pastrom/campix/?path=./sub/
Woodoo Skrevet 21. oktober 2003 Forfatter Skrevet 21. oktober 2003 Jeg kommer meg ikke inn på den linken...
megavolt Skrevet 21. oktober 2003 Skrevet 21. oktober 2003 Jeg skal også kjøpe sub. Hadde vært fett og ha to, men tror jeg får greie meg med en i første omgang og så kjøpe en til etterkvart. Tenkte litt på: -dynaBel Phobos -dynaBel Krios (det hadde jo vært fett å ha Arges, men da må jeg nok spare litt ) (Arges: ) Foresten, er det noen som vet om denne er bra? Ikke det at jeg vurderer og kjøpe den, men den ser jo ganske tøff ut på bilde, brutal Også hele 15-tommer da (vet at så stort element også kan bety mindre presis og kansje ikke så kjapp bass, men pytt, pytt) Eltaxen er ferdig sub da... også liker jeg ikke merke eltax så godt, selv om det ikke behøver å bety noe... Står mer ressspekt av å ha bygd selv !
FJERNET111 Skrevet 21. oktober 2003 Skrevet 21. oktober 2003 Jeg skal også kjøpe sub. Hadde vært fett og ha to, men tror jeg får greie meg med en i første omgang og så kjøpe en til etterkvart. Tenkte litt på: -dynaBel Phobos -dynaBel Krios (det hadde jo vært fett å ha Arges, men da må jeg nok spare litt ) (Arges: ) Foresten, er det noen som vet om denne er bra? Ikke det at jeg vurderer og kjøpe den, men den ser jo ganske tøff ut på bilde, brutal Også hele 15-tommer da (vet at så stort element også kan bety mindre presis og kansje ikke så kjapp bass, men pytt, pytt) Eltaxen er ferdig sub da... også liker jeg ikke merke eltax så godt, selv om det ikke behøver å bety noe... Står mer ressspekt av å ha bygd selv ! hehe har selv Eltax 12" modellen, og den spiller mer enn heftig nok det skal jeg love deg... (har ikke andre eltax komponenter da jeg gikk for litt mer kvalitet på høyttaler og forsterker siden heh... JBL, DALI og Marantz) Dog er ikke den spesielt rask, og funker da mindre bra på veldig rask tekno/elektronika... Funker bra på rap, rock, tekno("prodigy style") med annet
Xi13 Skrevet 22. oktober 2003 Skrevet 22. oktober 2003 SBS: hva med å SLETTE meldingene istedenfor å skrive masse tull? Vel, vel. Uansett forsent nå. Det er ikke vanskelig å bygge en subwoofer. Men det er vanskelig å få et veldig bra resultat. Klarer man seg med "bare" bra kan alle fornuftige mennesker klare det. Folk som ikke kan endel om dette fra før av, bør velge et byggesett, eller kopiere en konstruksjon som ligger på internett. Hva skal du bruke subwooferen til?
krizkriz Skrevet 22. oktober 2003 Skrevet 22. oktober 2003 Huska at kabinettet blir litt tungt da, jeg hadde en sub en gang og den var så lett at når jeg spilte så bevegde den seg rundt på gulvet i alle retninger, og den gjemte seg i naborommet også
Woodoo Skrevet 22. oktober 2003 Forfatter Skrevet 22. oktober 2003 Jeg hører mest på hip hop og trance. Så jeg vil at det skal være en del trøkk i suben. Jeg tror jeg har funnet ut hva jeg skal kjøpe. Dette subwoofer byggesettet, og denne forsterkeren. Det må det vel bli litt trøkk av? Men jeg lurer på en ting. Bortsett fra plater, er det noe annet jeg må kjøpe i tillegg som ikke følger med? Dempemateriale osv?
Xi13 Skrevet 22. oktober 2003 Skrevet 22. oktober 2003 Stakkars ører! Kvaliteten er ikke mye å juble for, og den spiller mye høyere enn du har bruk for. Hvorfor ikke velge noe litt mindre, med bedre kvalitet? Men brukbar sub hvis du skal ha fest.
neon king Skrevet 22. oktober 2003 Skrevet 22. oktober 2003 Jeg skal også kjøpe sub. Hadde vært fett og ha to, men tror jeg får greie meg med en i første omgang og så kjøpe en til etterkvart. Tenkte litt på: -dynaBel Phobos -dynaBel Krios (det hadde jo vært fett å ha Arges, men da må jeg nok spare litt ) (Arges: ) Foresten, er det noen som vet om denne er bra? Ikke det at jeg vurderer og kjøpe den, men den ser jo ganske tøff ut på bilde, brutal Også hele 15-tommer da (vet at så stort element også kan bety mindre presis og kansje ikke så kjapp bass, men pytt, pytt) Eltaxen er ferdig sub da... også liker jeg ikke merke eltax så godt, selv om det ikke behøver å bety noe... Står mer ressspekt av å ha bygd selv ! hehe har selv Eltax 12" modellen, og den spiller mer enn heftig nok det skal jeg love deg... (har ikke andre eltax komponenter da jeg gikk for litt mer kvalitet på høyttaler og forsterker siden heh... JBL, DALI og Marantz) Dog er ikke den spesielt rask, og funker da mindre bra på veldig rask tekno/elektronika... Funker bra på rap, rock, tekno("prodigy style") med annet ikke kjøp eltax hadde /har en eltax sub (den står på et kott å kjeder seg)
Woodoo Skrevet 22. oktober 2003 Forfatter Skrevet 22. oktober 2003 Stakkars ører!Kvaliteten er ikke mye å juble for, og den spiller mye høyere enn du har bruk for. Hvorfor ikke velge noe litt mindre, med bedre kvalitet? Men brukbar sub hvis du skal ha fest. Ja, mulig jeg skal vurdere å kjøpe en midre en... Men er det noen som kan ramse opp de tingene jeg trenger til byggingen, bortsett fra platene?
neon king Skrevet 22. oktober 2003 Skrevet 22. oktober 2003 element/er kabler høyttalerterminaler/subforsterker (innebygd) noe kontakter eller loddetin til å lodde kablene mellom forsterker og ellement jeg ville ikke ha brukt loddetin og lakk til finishen velger du høyttalerterminaler må du nok ha et delefilter dempe matriale skruer mutter,bolter er best til ellement bassporter kasseforsterkning tyngde lim tror det var det meste
FJERNET111 Skrevet 22. oktober 2003 Skrevet 22. oktober 2003 SBS: hva med å SLETTE meldingene istedenfor å skrive masse tull?Vel, vel. Uansett forsent nå. Det er ikke vanskelig å bygge en subwoofer. Men det er vanskelig å få et veldig bra resultat. Klarer man seg med "bare" bra kan alle fornuftige mennesker klare det. Folk som ikke kan endel om dette fra før av, bør velge et byggesett, eller kopiere en konstruksjon som ligger på internett. Hva skal du bruke subwooferen til? Hvordan sletter du de? mener du å ikke skrive noe i det hele tatt eller er det en delete knapp jeg ikke har sett?
Woodoo Skrevet 22. oktober 2003 Forfatter Skrevet 22. oktober 2003 element/erkabler høyttalerterminaler/subforsterker (innebygd) noe kontakter eller loddetin til å lodde kablene mellom forsterker og ellement jeg ville ikke ha brukt loddetin og lakk til finishen velger du høyttalerterminaler må du nok ha et delefilter dempe matriale skruer mutter,bolter er best til ellement bassporter kasseforsterkning tyngde lim tror det var det meste Hvilke av disse delene følger med sub-byggesettet?
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå