Gå til innhold

Denne datamaskinen reddet trolig tusenvis av liv


Anbefalte innlegg

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Jeremy Clarkson (Tog Gear) har laget en glimrende dokumentarserie der han blant annet tar for seg datamaskinen Colossus, maskinen får en grundig gjennomgang. Søk etter dokumentaren på Youtube:

-

"inventions that changed the world computer"

  • Liker 2
Skrevet

Jeremy Clarkson

"inventions that changed the world computer"

 

Alle de "Inventions that changed the world" episodene er geniale :)

 

Kryptering er spennende saker.

  • Liker 1
Skrevet

Jeg har sett maskinen kjøre i levende live, og det er virkelig et imponerende stykke ingeniørkunst. Den optiske leseren var testet opptil 9700 tegn i sekundet, og ble kjørt ved 5000 tegn/s i produksjon. Det høres kanskje ikke så spenstig ut i dag, men når man tar inn over seg at dette var i 1943, er det utrolig imponerende.

 

Det er trist at mange av de som jobbet med disse tidlige datamaskinene ikke fikk berømmelsen de fortjente. Ved krigens slutt ble alle tegningene/dokumentene brent, og maskinene ble knust, i frykt for at teknologien skulle komme i feil hender.

 

Jeg kan anbefale boken "The secret life of Blechley Park", som gir et innblikk i utviklingen av både Turing Bombe og Colossus, samt hvordan det var å arbeide i Blechley Park under krigen.

 

Francis

  • Liker 1
Skrevet (endret)

Ganske kult med tyskernes Enigma også. Ganske avansert for tidsperioden.

Numberphile har et par episoder om Enigma:

Endret av Garmroth
Gjest Slettet-t8fn5F
Skrevet

Der verste er vel at Colossus er forrige generasjon. Vi har vel i dag fjerde generasjon brytere med silisium ic-kretser. Forrige var altså radiorør.

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...