E-H Skrevet 20. oktober 2011 Skrevet 20. oktober 2011 Har en ASUS G74SX med en 750 GB normal hdd i. Denne maskinen har plass til to harddisker, og eg har derfor bestilt meg en 120 GB SSD disk fra Kingston som eg planlegger å sette inn i tillegg. I den forbindelse må eg flytte OS fra den gamle harddisken. Hvordan kan eg flytta OS på enklast muleg måte? - Er det mogleg å bruke recovery på den gamle hdd til å installere på den nye? - Vil recovery cd-er laga basert på den gamle fungere til å installere på ssd? - Vil en ren windows 7 home pro 64 bits retail cd fungere med gammel kode? Hva vil være minste motstands veg? mvh E-H
oslo72 Skrevet 20. oktober 2011 Skrevet 20. oktober 2011 (endret) IKKE legg over OS fra en HDD til en SSD. Har du Win7 Home 64-kode så fungerer en retail-cd/dvd. Jeg ville definitivt ha startet med fresh install. Det kan vel være "fare" for at recovery-funksjonen ikke fungerer etter at du har lagt inn OS på nytt. For meg gjør det ingenting da jeg uansett aldri ville ha rullet tilbake til en gammel versjon med gamle drivere etc - men folk har ulike preferanser. Endret 20. oktober 2011 av oslo72
PerB Skrevet 20. oktober 2011 Skrevet 20. oktober 2011 Sjekk at det ikke står Asus på lisensklebelappen. Hvis det gjør det må du ah en DVD-plate merket med Asus for å kunne bruke koden. Forøvrigt må koden tilhøre samme type som det DVD-platen har. Home lisens kan bare brukes på Home plate etc. Sørg for at du har lastet ned alle nødvendige drivere i forkant, spesielt de som går på chip-sett og nettverkskort.
oslo72 Skrevet 20. oktober 2011 Skrevet 20. oktober 2011 Windows7 finner nok de fleste chipset og nettverksdrivere selv ved installasjon, men helt klart en grei forhåndsregel å ta... Det stod ACER (jada) på min Windows7-lisens, men det gikk helt fint å legge inn Windows7 Home Pro 64bit likevel. Var skeptisk, men aktiveringen gikk fint.
E-H Skrevet 23. oktober 2011 Forfatter Skrevet 23. oktober 2011 Takk for svar Jeg laga recovery cd-er, og kjørte recovery fra dem. Prøvde ren install først, men hadde ikke rett windows versjon i forhold til OEM koden min, så det funka dårlig. Nå har jeg møtt et annet problem. Det meste fungerer ok etter ny install, bortsett fra windows utforsker. Om jeg starter windows utforsker, får jeg opp et vindu som sier at den har slutta å virke. Dette skjer ganske konsekvent i en periode, så plutselig virker det igjen, for så å komme tilbake igjen. Er det noen som har vært borti dette? I tillegg har jeg hatt problem med å starte google chrome, men en reinstall av chrome fiksa det problemet.
E-H Skrevet 25. oktober 2011 Forfatter Skrevet 25. oktober 2011 Takk for svar Jeg laga recovery cd-er, og kjørte recovery fra dem. Prøvde ren install først, men hadde ikke rett windows versjon i forhold til OEM koden min, så det funka dårlig. Nå har jeg møtt et annet problem. Det meste fungerer ok etter ny install, bortsett fra windows utforsker. Om jeg starter windows utforsker, får jeg opp et vindu som sier at den har slutta å virke. Dette skjer ganske konsekvent i en periode, så plutselig virker det igjen, for så å komme tilbake igjen. Er det noen som har vært borti dette? I tillegg har jeg hatt problem med å starte google chrome, men en reinstall av chrome fiksa det problemet. En ren install av windows ser ut til å ha fiksa problemet, setter saken som løst
gaute14 Skrevet 26. oktober 2011 Skrevet 26. oktober 2011 Var det enkelt å sette inn ssd'en, rent fysisk?
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå