Gå til innhold

Kan 550D Huset ta skade av et tungt objektiv på stativ?


Anbefalte innlegg

Skrevet

Hei.

Har et objektiv på 70-500mm som veier noen kilo.

Kan 550D huset ta skade om jeg plasserer kameraet på et stativ?

 

Objektivet har eget 'hull', slik at jeg kan plassere selve objektivet på stativet.

 

Bare litt tungvindt om jeg må skru av den saken under kameraet som fester seg til stativet hver gang jeg bytter objektiv :tease:

 

Objektivet er som sagt veldig tung, så regner med det ikke er så lurt?

Videoannonse
Annonse
Skrevet (endret)

Ja, det kan være skadelig - bruk heller stativfestet på objektivet. Kjøp eventuelt et ekstra hurtigfeste til stativet hvis du synes det er plundrete å flytte hurtigfestet.

 

Dessuten blir riggen mer stabil, så det blir færre vibrasjoner og mindre kamerashake.

Endret av Trondster
Skrevet

Det er en generell tommelfinger-regel at hvis objektivet har et eget stativ-feste, så bruker du det.

 

Det er ikke så veldig stor sjanse for at kameraet tar skade, men platformen blir å mye mer ustabil, slik at du ikke får så skarpe bilder som du ønsker.

Skrevet

Takk for svar :new_woot:

Ja, regnet med at det var meningen man skulle bruke festet på objektivet, ville bare spørre for sikkerhetsskyld.

 

Har ikke sjekka nøykatig hvor mye det veier, men er ganske tungt.. :p

Skrevet

Jeg bruker også alltid stativfeste på 70-200. Denne tråden minner meg skal bestille en ny hurtigplate, så det gjør jeg nå med en gang. Det jo sånn at jeg alltid tenker på det når jeg er ute og må låne plate fra kameraet, og så er det glemt når man er hjemme igjen.

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...