Gå til innhold

Hjelp - min klonede C300 booter ikke


united59

Anbefalte innlegg

Skrevet

Har klonet min os-disk, vha "Paragon Migrate OS to SSD", til crucial c300 64 gig.

 

Fått beskjed fra Paragon om at kloningen gikk bra. SSD plassert i kammer 2 på en ny Asus 73jn laptop.

Har vært i BIOS og endret boot rekkefølgen (1:cd/dvd og 2:c300 og disabled opprinnelig os-disk). Men W7/laptopen vil ikke boote fra ssd-disken. KJører AHCI.

 

Hva kan være feil?

Hva kan gjøres?

 

Hilsen "en som har lyst å komme inn i ssd-himmelen" :dontgetit:

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Min erfaring med kloning av Win7 er at man må kjøre 'Startup Repair' etterpå. Og det må gjøres 2 ganger.

http://pcsupport.about.com/od/toolsofthetrade/ss/windows-7-startup-repair.htm

Takk for svar. Men problemet er at jeg ikke har Windows dvd'n, det var nettopp derfor jeg klonet disken framfor å kjøre en ren installering. Så jeg er vel like langt, er jeg redd. (jeg kan brenne windows recovery dvd-er, men ikke installerings-dvd).

Skrevet

Du kan jo alltids laste ned en Win 7 cd fra en torrent side eller noke. Mener ikkje dette er ulovelig da du faktisk ikkje bruker crack eller fake key-gen etc :)

Får nok faktisk lastet ned cd fra MS også :p

Skrevet

I diskbehandlingen under, valgte du å ta med systempartisjonen på 100 MB når du klonet ?

 

57465d1267392756-installing-w7-partition-windows7.jpg

Mener jeg ikke fikk et valg om det. Jeg prøve engang til og se om jeg får opp et slikt valg, jeg bør vel isåfall ta det med?

Skrevet

Ja, du bør ta den med.

Men jeg brukte paragon migrate, som gjorde hele jobben. Jeg skal vel ikke bruke W7s diskbehandling? Må ssd-en "preppes" på noen måte forut for kloningen?

 

Når jeg NÅ ser under diskbehandling, har os-disken (den opprinnelige, som jeg har reaktivert som bootsdisk)fått kun drøye 440 gig som systemdisk, mens en ny primærpartisjon på 21 gig har kommet til. (forut for kloningen var det en systempartisjon som omfattet hele HDD'n). Mens ssd-en har blitt primærpartisjon og ikke systempartisjon. Noe rart har skjedd ja.

Skrevet (endret)

OK, sorry.

Flaut dette her, er veldig takknemlig for hjelpa og skjønner du trenger mer tydelig info. Men nå er det sånn at jeg vet ikke hvordan jeg skal ta bilde. Har lett etter muligheten. Er det en kombinasjon med "prt sc", eller må jeg laste ned noe hjelpeprogram?

 

Ser forøvrig ut som om det ikke er et eget 100 mb systemområde, men at alt er i samme partisjon.

 

EDIT: har fått limt diskbehandlingsbildet inn i "paint-programmet". Skal vel greie å få det inn i tråden på en måte.

Endret av united59
Skrevet

Bruker man Acronis cloning, så funker det iallefall. Har gjort dette flere ganger, og den "clona" disken booter alltid med en gang :)

 

 

 

 

Acronis er det eneste backup/cloneprogrammet jeg bruker. Har vel brukt det fast i 4 år. og det har aldri sviktet meg. Resize array, cloning, backup. Rett og slett kongeprogram. :thumbup:

 

 

Skrevet

Utifra hva jeg ser, skulle det være nok å klone kun C:

Kanskje noen med mere peiling mener noe annet.

 

 

 

Du kan jo evt. prøve deg på Acronis

Tror du kan prøve programmet gratis i 30 dager.

Skrevet

Recovery partition er 100% ledig , dvs din windows 7 sources files virker at de er borte.

 

Du burde på det tidspunkt å ikke utføre mer cloning, eller hva det måtte være.

Du burde se hva er det som er i din ssd allerede nå.

Explore det og ta bilde. (snipping tool i windows er noe du kan bruke)

Skrevet

Jeg prøvde programmet Easy Cloning i forrige uke, og fikk det ikke til da heller. Fikk oppgradert firmware da, fra 002 til 006. Men ssd'en bootet bare noen ganger, og ikke alltid. Derfor kjøpte jeg nå Paragon for å få en tryggere kloning.

 

Kan selvsagt prøve Acronis også, jeg er bare litt redd det er noe galt med utgangspunktet, C-partisjonen, eller en hardware-feil med SDD'n. Det kan vel ikke være noe med drivere mm? (der er jeg virkelig grønn).

Skrevet

Det at du allerede har fått SSD'en til å boote er jo bra.

Tviler på at det er noe gærn't med den.

Oppgradering fra 002 til 006 var vel non destruktive, tipper jeg.

 

 

@wiberos

Han har allerede lagt ut bilde av diskbehandling.

Det er den på 59 GB.

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...