ken8 Skrevet 26. november 2010 Skrevet 26. november 2010 Jeg har en laptop av typen Lenovo T410s som har 3 usb porter. Der står det: Ports: 2 USB (1 powered), 1 USB/eSATA combo. Hva er forskjellen mellom disse portene? Den vanlige USB porten gir jo strøm den også? Er det slik at USB powered gir mer strøm og at USB/eSATA kontakten kan jeg koble til eSATA disk uten å trenge ekstern strøm? Jeg vurderer en ekstern disk, men vil ikke ha ekstra strøm, men mest mulig hastighet. Da vil vel det beste være å gå for en USB/eSATA løsning? Finnes det eksterne disker som støtter dette?
sedsberg Skrevet 26. november 2010 Skrevet 26. november 2010 Jeg tror at "powered" betyr at den leverer strøm selv når maskinen er av. F.eks. for å lade mobiltelefoner etc. Burde stå i manualen. Eksterne disker som ikke bruker egen strømforsyning har ofte to USB-tilkoblinger for å få nok strøm. Men ofte trenger man kun koble til den ene av de.
ken8 Skrevet 26. november 2010 Forfatter Skrevet 26. november 2010 Det stemte at "powered" betydde at jeg kunne lade telefonen når pc'en var skrudd av, så lenge jeg hadde i strømmen. Da lurer jeg bare på om 1 USB/eSATA combo betyr at det kun er en kombinert USB og eSATA kontakt, eller om jeg kan koble til en eSATA disk som henter strøm fra porten, slik at man ikke trenger ekstern strøm til feks. en ekstern harddisk.
sedsberg Skrevet 26. november 2010 Skrevet 26. november 2010 Tror det bare betyr at du har eSATA og USB i samme inntaket. Det var det det var da jeg sjekket det på en bærbar jeg tenkte å kjøpe.
nebrewfoz Skrevet 26. november 2010 Skrevet 26. november 2010 Tror det bare betyr at du har eSATA og USB i samme inntaket. Det var det det var da jeg sjekket det på en bærbar jeg tenkte å kjøpe. Dermed fungerer det som enten USB eller eSATA - ikke begge deler samtidig. En ekstern harddisk kan dermed bruke eSATA (eller USB) for dataoverføring og USB for power. Eksterne harddisker som får strøm via én eller to USB-kabler er sjelden av det raskeste slaget. Det er det kun en separat strømforsyning som kan rette på.
ken8 Skrevet 26. november 2010 Forfatter Skrevet 26. november 2010 En ekstern harddisk kan dermed bruke eSATA (eller USB) for dataoverføring og USB for power. Men det er ikke mulig å koble til ekstern diks med eSATA og få strøm fra samme porten? Der er enten eller, enten USB port eller eSATA?
nebrewfoz Skrevet 26. november 2010 Skrevet 26. november 2010 En ekstern harddisk kan dermed bruke eSATA (eller USB) for dataoverføring og USB for power. Men det er ikke mulig å koble til ekstern diks med eSATA og få strøm fra samme porten? Der er enten eller, enten USB port eller eSATA? Vanligvis får du ikke power overført gjennom en eSATA port, men ... jeg så nettopp at det finnes noe som kalles eSATAp (Power over eSATA). Du må nesten sjekke om PC'en din har det, eller om det er en vanlig eSATA-port (som bare overfører data). Dernest må du finne en ekstern harddisk som er laget for å få tilført power via eSATAp. (Jeg kjenner ikke til noen slike.)
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå