Gå til innhold

SPAM, mine rettigheter, trussler


Anbefalte innlegg

Jeg har et enkeltmannsforetak som ligger å gjør ingenting. Har i et år rett og slett ikke sett i postkassa som er registrert i Brønnøysund på brreg.no

 

Koblet meg opp der og ser at jeg i en stødig strøm har mottatt flere tusen spam mail, disse er riktignok med en "Avslutt abbonament" knapp nederst.

 

Men, jeg er så lei..

 

Jeg vet man kan kontakte lumske firma og kjøpe seg en kampanje eller et uttrekk av samtlige epost adresser for firma i norge, men hvor er mine rettigheter, hvertfall når spam epostene forteller meg at jeg har et aktivt abo. ?

 

Har så lyst å prøve å gjøre noe med dette i norge, true de med søksmål eller noe :|

Videoannonse
Annonse

Hovedregelen er at det ikke er lov å sende markedsføringmateriell til privatpersoner eller direkte til personer i en bedrift uten et kundeforhold eller et samtykke i forkant. Men det er ikke ulovlig å sende til typiske felles firmaadresser som post@, mail@, reklame@ osv.

 

Sjekk markedsførsingsloven samt dette dokumentet: http://www.forbrukerombudet.no/asset/2515/2/2515_2.pdf

Hovedregelen er at det ikke er lov å sende markedsføringmateriell til privatpersoner eller direkte til personer i en bedrift uten et kundeforhold eller et samtykke i forkant.

Men dette er det ingen som tar hensyn til så lenge de får levert listene fra brreg.no. Jeg endret e-postoppføringen til mitt firma til en personlig adresse, og mottok akkurat like mye spam. Jeg sendte en klage til brreg.no at de burde gjøre noe med dette problemet, men fikk aldri noe svar på det.

 

Løsningen var å fjerne e-postadressen fra firmaopplysningene i brreg.no. Bare oppgi webadressen i stedet - folk som faktisk trenger å ta kontakt er smarte nok til å gå inn på nettsiden for å finne kontaktinfo.

 

Helt utrolig dårlig av brreg.no at de ikke gjør det mulig for firmaer å reservere seg for spam. De er tydeligvis på lag med spammerene.

Uansett hvor e-postadressen er hentet i fra så har man ikke lov til å sende e-post til personlige adresser uten samtykke først. Så om du oppgir [email protected] som kontaktadresse i brreg.no så skal avsender innhente samtykke fra deg før de sender deg reklame, men det trenger de ikke om du oppgir [email protected] som adresse.

 

Dårlig av Brreg.no å ikke gi en tilbakemelding på det, men selve feilen er det nok avsenderen av reklamen som har gjort.

Det er GREIT, da har jeg satt opp en mailer og en standard epost, alle spam jævler som sender til meg fremmover til bli lagt til lista som botten vil sende til. Noen tips om hva jeg skal ha i eposten? Har lagt inn noen Doner penger til SOS-Barnebyer foreløpig, håper de ikke har noe imot det :)

De fleste spammail kommer jo fra avsenderadresser som ikke er gyldige, som "[email protected]" etc. Det betyr at et evt. svar sannsynligvis bare vil gå i et svart hull.

 

 

da jeg allerede vil måtte manuelt legge disse inn skal jeg sørge for at firmapost adressen deres vil bli brukt ;D

Du er lei av å måtte bruke tid på SPAM så du skal legge enda mer tid inn i det for å gjøre akkurat det samme som de gjør mot deg? Herregud. Tenk deg litt om.

 

Dessuten, SPAM, som i viagra-type e-post kommer i 99% av tilfellene fra ei ikke-eksisterende e-postadresse eller ei e-postadresse til en uskyldig person. Mao vil de e-postene dine enten lage mer kødd pga backscatter, eller så vil du gjøre det samme mot noen andre som du misliker at de gjør mot deg.

 

Når det gjelder reklame og nyhetsbrev sendt ut i fra Norske selskaper/avsendere så kommer disse som regel enten i fra e-postadresser som ikke eksisterer([email protected] for eks) eller til en postboks som aldri blir lest. Mao er arbeidet ditt forgjeves.

 

Dersom det er viagra-epost som er problemet så må du til med et skikkelig filter. Er det Norsk SPAM som er problemet så følger du instruksjonene som står nederst i e-posten om avmelding, og evnt rapporterer de som ikke har instruksjoner eller etterfølger disse til forbrukerrådet.

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...