Gå til innhold

[Løst] Grunnleggende HTML problemer - HTML funker ikke(?)


Anbefalte innlegg

Skrevet

Jeg driver å lærer HTML ennå og så skulle jeg gå gjennom de grunnleggende tinga for å se om jeg kunne det viktigste. Så skrev jeg inn: !Doctype.... alt sammen...<head>....du forstår. Så skrev jeg bare inn test i body. alt var helt rett. Hadde husket og lukke tagen...jeg lagret notisblokk dokumentet også åpnet jeg det i nettleseren, men htmlen funka ikke, det kom bare akkuratt det jeg hadde skrevet. Så jeg gikk inn på htmldog.com og kopierte dette:

<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Strict//EN"

"http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-strict.dtd">

 

<html>

 

<head>

<title>My first web page</title>

</head>

 

<body>

<h1>My first web page</h1>

 

<h2>What this is</h2>

<p>A simple page put together using HTML</p>

 

<h2>Why this is</h2>

<p>To learn HTML</p>

</body>

 

</html>

Så limte jed deet inn i tekstdokumentet, også åpnet jeg det i nettleseren igjen, funka ikke. Jeg prøvde det samme i dreamweaver CS5. Jeg åpnet den i firefox igjen, men lkevel funka det ikke.

Litt rart ettersom dette funket før og ikkenå.

Noen som kan hjelpe meg?

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Hvis du bruker notisblokk, er du sikker på at den blir lagret som .html? Hvis jeg ikke tar helt feil må du velge "alle filer" som filtype, som beskrevet her.

Skrevet

jeg lagrer den som test.html i alle filer. Så åpner jeg den i nettleseren og da står det:

......./Desktop/test.html.txt og ikke bare test.html

Så nå vet vi problemet. Hvordan får jeg den bare til .html og ikke .html.txt

Det funker ikke selv om jeg lagrer som test.html og alle filer

Skrevet (endret)

Det er ingen forskjell på de to. Endelsen .htm kommer av at noen eldre systemer satte en øvre grense på lengden til en filendelse til tre bokstaver.

Endret av D3f4u17
Skrevet

Skal funke med både .htm og .html. Pass på at du ikke har krysset av for å skjule filetternavn (extensions) i egenskaper for mapper i Windows, for da ser du ikke det fulle navnet, og Notepad kan finne på å legge til en usynlig .txt bak fil.html så filen blir hetende fil.html.txt.

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...