Gå til innhold

Hva er ex.phil og ex.fac?


machonga

Anbefalte innlegg

Skrevet

Jeg går siste år på videregående og har hørt om ex.phil og ex.fac.

 

Kan noen forklare meg hva dette er og innen hvilke fag man evt kan trenge de?

 

Jeg skal gå økonomi videre, helst på BI. Vil jeg ha bruk for ex.phil eller ex.fac? Evt hvorfor?

Videoannonse
Annonse
Skrevet

BI tror jeg ikke har exphil men skal du på en eller annen universitet så trenger du det. Er en filosofi/modningskurs som er ment for å kunne utvikle deg som menneske og ha en kritisk perspektiv på verdenen, ikke studierelevant.

Skrevet

Bullshitfag som de fleste universitet mener man må ha, ofte det eneste faget som er 0% studierelevant. (okay, nå tenker jeg på tekno/realfag-linjer)

 

Anyway, er lett å bestå...ekstra pluss om man finner interesse for faget. Men som nevtn tror jeg du ikke må ha det på BI.

Skrevet

Ex. phil. og Ex. fac. var tidligere et semester alene, og det man kalte forberedende. Ex. phil. står for Examen Philosophicum, og der skal en lære seg filosofi, filosofihistorie, vitenskapsteori og litt sånn tjafs. Stort sett mye svada, men mange finner det interessant.

Ex. fac. står for Examen Facultatum og er ment som et innføringsemne i hva du nå enn skal studere. Ex. fac. er dermed studieretningsavhengig, mens Ex. phil ikke er det. Har du tatt Ex. phil tidligere, trenger du altså ikke ta det hvis du bytter studie.

 

Ex. phil. og Ex. fac. er noe de har på universitetene. Skal du studere på høgskole, trenger du ikke bry deg med det :)

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...