Gå til innhold
Spørsmål om bil og motor? Still spørsmål her ×

Problemer med plenklipper


Anbefalte innlegg

Skrevet (endret)

På slike småmotorer brukes det som regel plaskesmøring, på små B&S sitter det ett lite skovlehjul som drives av motoren som rett og slett bare spruter oljen rundt i motorblokken.

Skikkelig trykksmøring blir alt for kostbart på en slik motor som koster noen få hundre kroner og produsere.

Endret av agvg
Videoannonse
Annonse
Skrevet

Alle motorer bruker olje. En del av olja som ligger som en film på sylinderen blir brent under forbrenningen (derfor det må tilføres ny). Det er dog veldig lite olje som blir liggende igjen siden stempelringene ligger veldig tett mot sylinderveggen.

Gjest Slettet-fsaSP0zV
Skrevet
Tar Zanta feil?

De kan nok skje det også :innocent:

 

I dette tilfellet har jeg vært litt upresis, oljepumpe er det ikke på de aller minste motoren, som en plenklipper. "Plaskesmøring" er et beskrivende begrep for metoden som sprer oljen i disse.

Gjest Slettet-fsaSP0zV
Skrevet

Den smører alle bevegelige deler i motoren: Lager i råde, stempelringer og -bolt, kam, ventiler og -styringer, etc.

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...