Gå til innhold

studielån er det lurt?


V@nja91

Anbefalte innlegg

Skrevet (endret)

Studielån er det noe å annbefale?

Eller er det best å styre unna det når du egentlig har en anna mulighet, flytte til en by med dårlig omtale, å gå på en skole med negativt rykte

Endret av Heimgard91
Videoannonse
Annonse
Skrevet

Hva i all verden snakker du om?

 

Studielån eller skole med dårlig miljø?

 

Uansett taper du ingenting på å ta opp studielån, ta det opp, sett det inn i banken, la de råtne også betal tilbake når du er ferdig med utd.

Skrevet

skjønte heller ikke helt spørsmålet ditt,men studielån er de aller fleste nesten nødt til å ta for å få de økonmiske endene til å møtes. ved mindre du har en ok jobb ved siden av og du klarer å harmonisere jobb og lesingen. det er noen som jobber så mye at lesingen går rett i dass sammen med eksamen.

Skrevet

Hvis man har god økonomisk kontroll er det alltid lurt å ta så mye studielån som du kan få tak i - du tjener faktisk penger på å ha det, inntill du må innfri lånet.

Skrevet (endret)

Trådstarter spør kanskje om det er lurt å flytte til en annen by som har en skole med negativt rykte, noe som gjør at hun må ta opp studielån for å leve, når hun egentlig kan bo hjemme.

 

Nå ser jeg ikke akkurat vitsen med å ta opp studielån hvis man kan slippe, og ser heller ikke vitsen med å gå på en dårlig skole når man kan slippe det og.

Endret av ^Th0mas^
Skrevet
Nå ser jeg ikke akkurat vitsen med å ta opp studielån hvis man kan slippe, og ser heller ikke vitsen med å gå på en dårlig skole når man kan slippe deg og.

 

Studielånet er et gratis lån inntil du er ferdig med å studere. Et subsidiert lån. Hvem sier nei til å låne penger gratis?

Dersom du ikke trenger pengene så kan du jo bare investere eller sette i banken og tjene renter på det.

Skrevet

Joda, men jeg går ut i fra at trådstarter tenker på å ta opp studielån fordi hun skal bruke pengene på studier o.l, noe som vil si at dersom hun ikke står igjen med hele lånet etter endt utdanning begynner rentene å tikke og lånet må betales tilbake. Da er det selvfølgelig bedre å slippe dersom man har mulighet til å bo hjemme uten å ta opp lån.

Gjest Slettet-p4PIYwb6
Skrevet (endret)

Det er ikke snakk om å bo hjemme. :p Trådstarter har valget mellom å studere og ta opp studielån eller studere en annen dårligere og billigere plass der hun slipper å låne så mye.

Endret av Slettet-p4PIYwb6
Skrevet (endret)

Selfølgelig er det lurt å ta studielån oim du bruker dem eller ikke. Du er ekstremt heldig hvis du kan ta studielån uten å måtte bruke dem. Det er snakk om 85000kr du kan sette rett på høyrente konto hvert år. Bare et år er nok til å gi ok renteinntekter. Du kan jo regne på hva du kan få i renter etter 3 eller 5 år med studier.

Lånet kan du betale tilbake før rentene begynner å løpe. Det er jo rentefritt fram til du er ferdig med studiene.

 

wurrzagh: Hvordan kan du forsvare påstanden om at man taper på å ta et lån som er gratis, hvis man ikke bruker pengene?

Endret av .Andre
Skrevet

Men hvis man setter pengene på høyrentekonto hvert år slik at man opparbeider seg en høyere sum, vil man ikke da miste stipendet som er rundt 30k? Det er jo mye penger.

Skrevet

jeg eller dere som har missforstått?

 

for noen dager siden posta trådstarter en etterspørsel om erfaringer fra en yrkesfaglig linje på en videregående skole. hvor lån er behovsprøvd(jeg fikk maks 0 kr) og på ca 25k maks.

 

sparerenter er vell ikke mye relevant for trådstarter ettersom det virker som at planen er å bruke pengene. og om jeg da har forstått det riktig må det bli til at tilbakebetalingen skjer under læringstida. Og er vell ikke så stor forskjell på de fleste VGSer likevel.

 

så jeg sier; nei, prøv å unngå det.

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...