Gå til innhold

Problemer med Ubuntu 7.04 (skjermkort)


Anbefalte innlegg

Skrevet

Jeg har store problemer med ubuntu 7.04

Like etter innstalasjonen får jeg så og si skjermkortet til å fungere (9700 mobile)

Men jeg får kun kjørt oppløsning på 1024x768 for viss jeg øker den til 1280x800 som skjermen støtter så får jeg det slik:

Jeg får avansert skrivebordsefekter til å fungere. Men når jeg bruker driver manageren finner jeg programvare for ati skjermkortet. Når jeg innstalerte den første gang fikk jeg en del feilmld om at det kunne skade operativsystemet etc.

Da den var innstalert får jeg denne feilmld på innstilingene for skrivbordsefekter

 

Noen som vet hva feilen er?

Skulle gjære fått brukt en skikelig skjermopløsning og 3d akselrasjonen slik at jeg får dratt litt nyere spill i cedega...

noen som kan hjelpe?

det haster litt...

Videoannonse
Annonse
Skrevet (endret)

Jeg har ikke ATI kort selv, så hvis noen andre hopper inn er det sikkert fint.

 

Jeg la inn en link til deg i den andre tråden:

http://wiki.cchtml.com/index.php/Ubuntu_Fe...tallation_Guide

Den gir deg god informasjon, osm kan brukes til feilsøking. Ser blant annet at det anbefales at du disabler composite (som angår feilmeldingen du får).

 

$sudo gedit /etc/X11/xorg.conf

 

og lim inn følgende (f.eks. helt på slutten av filen):

 

Section "Extensions"

Option "Composite" "Disable"

EndSection

 

Jeg ville også disablet Beryl/Compiz, det virker fortsatt noe umodent.

Endret av Del
Skrevet (endret)

jeg syns det var litt morsomt :)

Men får uansett ikke valgt større oppløsning enn 1024x768 når jeg har innstalert driverne, så jeg har på følelsen av at de ikke går overens med kortet mitt :(

Og 1024x768 ser veldig fjærnt ut på en 16:10 skjerm som det skal kjøres 1280x800 på :ph34r:

Endret av VikinGz
Skrevet (endret)

Du er ikke den første som strever med ATI om det er noen trøst. Får håpe AMD/ATI får litt dreis på sakene etterhvert, AMD har ihvertfall godt rulleblad når det gjelder open source miljøet.

 

Har du sett på linken eller prøvd noe? Kan også være en ide å poste resten av hardwaren, kan hende noen har samme maskin, og kan gi deg bedre hjelp.

Endret av Del
Skrevet
Kanksje du må legge til "1280x800" i /etc/X11/xorg.conf

8464747[/snapback]

Kankje det, skal prøve det dere har sagt... håper jeg får det til.. viss ikke aner jeg aldri hvordan jeg styrer linux i termianl... mitt værste mareritt :dontgetit:

Skrevet

Hvis noe går feil å du ikke får starta xserveren kan du kjøre

sudo dpkg-reconfigure -phigh xserver-xorg

velge vesa driveren. Da får du ihvertfall ett gui å jobbe i :) Hmmm... Glemte visst at du kan legge til skjermoppløsninger på den måten også.

Skrevet

For å at Desktop Effects skal funke på et nyere ATI-kort og fglrx-driveren, må du installere XGL, imotsetning til AIGLX som funker ut av boksen med nvidia eller intel-driverne. Mulig http://www.compiz.org/Documentation/Documentation kan hjelpe deg.

 

 

Viss du ikke bryr deg stort om desktop-effects, google earth og spill som krever 3d-ytelse, kan du prøve å endre 'fglrx' til 'radeon' i /etc/X11/corg.conf (alt+f2, deretter "gksu gedit /etc/X11/xorg.conf") og alternativt kan du gjøre dette med kommandoen som rocknrolf77 kom med. Kanskje vil artifactene/feilene på skjermen forsvinne nå? ;)

Skrevet
Kanksje du må legge til "1280x800" i /etc/X11/xorg.conf

8464747[/snapback]

Kankje det, skal prøve det dere har sagt... håper jeg får det til.. viss ikke aner jeg aldri hvordan jeg styrer linux i termianl... mitt værste mareritt :dontgetit:

8465060[/snapback]

Flott at du sier i fra. Dessverre/heldigvis er fortsatt terminal et fantastisk verktøy når standard oppsett ikke helt virker. Igjen vil jeg anbefale deg å avinstallere desktop effects, det kan løse alt for deg. Oppløsning skal kunne legges til uten terminal i Feisty. Tror nesten det er på tide jeg laster ned Feisty også, slik at jeg kan gi enda mer direkte råd.

Skrevet
Kanksje du må legge til "1280x800" i /etc/X11/xorg.conf

8464747[/snapback]

Kankje det, skal prøve det dere har sagt... håper jeg får det til.. viss ikke aner jeg aldri hvordan jeg styrer linux i termianl... mitt værste mareritt :dontgetit:

8465060[/snapback]

tror jeg trenger en kopi eller ganske bra beskrivelse med how to der ja...

Skrevet
Jeg har ikke ATI kort selv, så hvis noen andre hopper inn er det sikkert fint.

 

Jeg la inn en link til deg i den andre tråden:

http://wiki.cchtml.com/index.php/Ubuntu_Fe...tallation_Guide

Den gir deg god informasjon, osm kan brukes til feilsøking. Ser blant annet at det anbefales at du disabler composite (som angår feilmeldingen du får).

 

$sudo gedit /etc/X11/xorg.conf

 

og lim inn følgende (f.eks. helt på slutten av filen):

 

Section "Extensions"

        Option  "Composite" "Disable"

EndSection

 

Jeg ville også disablet Beryl/Compiz, det virker fortsatt noe umodent.

8464198[/snapback]

Jeg prøvde dette og slik endte det

 

Men kan det ha noe med innstilingene over?

 

Skrevet

jeg fant dette programet: http://itpro.no/fil/1308.html på itpro

Jeg skal prøve og se om det funker når jeg kommer hjem ;)

 

Foresten prøvde jeg å følge den linken lengre oppe, og gikk fint helt til jeg restartet... da var d game over ja ;P fikk ikke en gang se terminalen... og maskinen kunne bare en ting, nemelig trykke ok, også restarta den seg bare... O.o

Skrevet
Det står ganske svart på hvitt i feilmeldinga da.  :)

 

Du trenger : Option "Composite" "Enable"

8476706[/snapback]

er den ikke enabla i utganspunktet da?

Trodde det jeg... men må komme meg hjem og prøve det lille programmet jeg fant, kanskje jeg får oppløsninga til å fungere å :thumbup:

Skrevet

Jeg brutke programmet og fikk samme feil, men fikk riktig oppløsning. Men selve skrivebordseffektene fikk jeg samm feilmld på

Så prøvde jeg din variant, da fikk jeg starta den men da fikk jeg bare

 

Skrevet

Vell, Desktop effects krever et skjermkort og skjermdriver som støtter compositing og AIGLX. FGLRX-driverne til ati støtter ingen av disse to teknologiene, så da er du rimelig kjørt.

 

 

Ang denne:

https://www.diskusjon.no/index.php?act=Atta...=post&id=145348

 

Dette skyldes jo at du har disable compositing i xorg.conf fordi driverne ikke støtter compositing.

ref:

Section "Extensions"

        Option  "Composite" "Disable"

EndSection

 

Xorg er en slags server som hovedsakelig står for å gi deg sjølve skjermbildet. Inkludert i de nyeste versjonene av denne serveren (som du finner i ubuntu feisty bl.a.), er teknologien AIGLX, som lar deg kjøre compiz/beryl, dersom du i tillegg har støtte for compositing (noe du ikke har). DU vil derfor ikke kunne få kjørt beryl eller compiz ved å bruke Desktop Effects-programmet.

 

Et annet alternativ til denne X-serveren og aiglx, er XGL, som ikke krever composite-støtte, da den greier å emulere dette i softwaren, og du vil derfor kunne bruke XGL og compiz/beryl på et ATI-kort med FGLRX-driverne.

 

Installasjonen av den siste er noe mer komplisert enn å trykke på en knapp, men det funker fint. Instruksjoner finnes her: http://wiki.beryl-project.org/wiki/Install...Feisty_with_XGL

 

 

 

Les mer på wikipedia for mer utfyllende informasjon:

http://en.wikipedia.org/wiki/XGL

http://en.wikipedia.org/wiki/Aiglx

Skrevet

Jeg har selv ATIkort og vet hvor mye slit det er, men i Feisty er dette meget lett. Alt du trenger er å følge denne guiden:

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=3...t=beryl+xgl+atiDette tar deg maks 10. min vil jeg tro. Selv har jeg et kort som ikke er veldig egnet for linux, men med denne guiden funker det pperlig! :)

 

For å rekonfigurere oppløsningen, bruker du:

 sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg

Dette gjør du etter du har fulgt guiden i linken, her må du velge "FGLRX" som driver, og somregel resten som default, utenom "oppløsning" der du krysser av for den du vil ha! :) Håper dette hjelper deg, vet hvor frustrerende det er :p

Skrevet

Jeg har fått til oppløsningen :)

Men det programmet jeg linket til tidligere skulle også greie å konfigrere skjermdriveren slik at jeg kunne bruke beryl.

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...