Gå til innhold

Bilde tatt på ISO 100, masse støy, hva er galt?


Anbefalte innlegg

Skrevet (endret)

Heisann!

 

Fikk tilsendt dette bildet fra en kompis, og ble sjokkert over hva jeg så.

 

Det er 2 bilder satt sammen til et, forgrunn + himmel, men poenget er at bildet er tatt på ISO 100, og jeg syns det er uhorvelig mye støy på den røde husveggen. Bildet er tilnermet uredigert, så hva kan være galt?

Tatt med Canon 1DMKIII, så kan det være noen innstillinger som har gjort det fucked up, ISO 100 skal ikke være så ille, selv på Canon :p

post-93156-1216677472_thumb.jpg

Endret av Mr. Olsen
Videoannonse
Annonse
Skrevet

Tipper at bildet er litt undereksponert og så lysnet i etterbehandlingen.

 

Men er det så farlig med litt støy da?

Det ødelegger jo ikke akkurat helhetsintrykket på et ellers kjedelig bilde ;)

Skrevet (endret)

Er bildet skarpet opp mye? Mener å ha hørt at mye oppskarping kan få frem mer støy.

Og hva er EXIF dataene på det bildet?

Hva slags objetiv ble brukt?

 

Edit: Selv 350'n min tar bedre bilder enn det der på både ISO 100 og 200.

Endret av grizley
Skrevet

Jeg har et 30D og må over ISO 1000 for å få like mye støy.

 

Jeg kjenner ikke til det kameraet bortsett fra at jeg vet det er bra, så da regner jeg med at det er noe feil med det for å få slike resultater. Alternativt at innstillingene er helt på trynet. Kanskje en ide å resette til fabrikkinnstillinger for å utelukke det siste.

Skrevet

Et lite eksempel på 350D på ISO 400:

 

post-131587-1216679830_thumb.jpg

 

EXIF:

 

350D

ISO 400

Lukker 640

Objektiv 85mm 1.8 @ 1.8

 

Jeg har skarpet opp bildet litt, og justert litt på kontrast, samt resize. Ellers ubehandlet. Originalbildet er JPEG rett fra kameraet.

Skrevet

Du har fortsatt eksponert de aktuelle områdene såpass mørkt at du vil få omtrent det verste du kan oppnå av skyggestøy, samtidig som hvitbalansen har endel og si for hvor hardt de forskjellige fargekanalene er presset..

Skrevet

Er usikker på om Highlight tone priority kan ha noe med det å gjøre. Har iallefall slått av det. Ellers så viser det vel hvor utrolig viktig det er og eksponere korrekt, spesielt i JPG.

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...