1915 Skrevet 23. mai 2008 Skrevet 23. mai 2008 skal kjøpe meg ny laptop. skal innstallere linux på den. ubuntu desktop. den skal være til skolearbeid og slikt. går bygg og annlegg. skal være så billig som mulig. det må være mulig å kjøre ubuntu på den. kom med forslag til hvilken jeg kan kjøpe
Marsan Skrevet 23. mai 2008 Skrevet 23. mai 2008 Laptopper med intelbaserte chiper (wlan, skjermkort mm.) skal være godt støttet. Syns å huske en liste over laptoper som er godt støttet av ubuntu. Søk litt på google om en kompabilitets liste sammen med ubuntu.
Beritaron Skrevet 23. mai 2008 Skrevet 23. mai 2008 Du kan jo sjekke hvilke DELL som er kompatible med Linux og kjøpe en av dem fra den norske leverandøren. Om du spør pent får du dem kanskje til å importere en med Linux og skifte tastatur. Når du først skal kjøpe PC for å bruke Linux kan det være greit å la produsenter og butikker vite at det er etterspørsel på Linux også her til lands
Brukerkonto inaktiv Skrevet 23. mai 2008 Skrevet 23. mai 2008 Finn deg en Thinkpad Rserie eller en brukt T61 14" med stort batteri. Da har du noe som fungerer - over tid. http://www.finn.no/finn/bap/object?finnkod...amp;WT.svl=Link
1915 Skrevet 23. mai 2008 Forfatter Skrevet 23. mai 2008 Hold deg unna ATI og de ubrukelige driverne deres. i know
BarteBaluba Skrevet 23. mai 2008 Skrevet 23. mai 2008 Hold deg også unna broadcom trådløst nettverks kort. Siden dette er en maskin som kun skal brukes til skolearbeid, anbefaler jeg intel grafikkort.
1915 Skrevet 26. mai 2008 Forfatter Skrevet 26. mai 2008 har en laptop med broadcom kort på. har prøvd linux på den. vet jo hvor det gikk med nettet da ;P og det med ATI har jeg vist om leste om det. jeg skal IKKE ha dell. det er sikkert og vist har dell ifra før av. vil ikke ha det da. plagdes mye osv. pappa har dell laptop problemer etter problem. neitakk til dell. men thinkpad.. hmm =)
Brukerkonto inaktiv Skrevet 26. mai 2008 Skrevet 26. mai 2008 Har broadcom som fungerer - men ikke i Hardy fordi de har "rotet det til" - Fungerer i Debian, Feisty, Gutsy. Når det gjelder Wifikort gjelder det å sjekke konkret hvilket som fungerer. Intel's er et sikkert stikk men fungerer etter hva jeg forstår kun sammen med komplett intelplatform... Det KAN være smart å vente litt når det gjelder bærbare. Den nye intelplatformen kommer vel med wimaxstøtte om det er/blir aktuelt osv. Videre vil penrynarkitekturen være strømsparende i forhold til dagens platform - og det har mye å si på bærbare, Fant et infoskrift til studenter ved et juridisk fakultet i USA hvor de opererer med leveranse av ThinkPad T500 den 15 juli - men ryktene sier at lansering er 3. juni for Tmodellene. Når det gjelder ATI er de på full fart mot god Linuxstøtte. Mye skal fungere godt allerede - og det blir bedre. Når det er sagt er Nvidia beste alternativ for øyeblikket. Årsaken til at jeg anbefaler Thinkpad er at de er bunnsolide - man finner ikke bedre konstruerte laptoper på markedet i dag. I tillegg er de fleksible mht batteriløsninger. Er spent på om de er slanket litt og om det kommer nye dockingstasjoner. De skal visstnok også komme med bedre batteriteknologi. Det nærmeste man kommer er MacBook Pro, men de er ikke like solide og det er mer kompilsert å bytte f.eks ram, Harddisk og trådløskort, Thinkpad er også bedre forberedt på HSDPA osv. (De har vel valgt en løsning fra Ericsson og jeg har ikke sjekket ut Linuxstøtte for dette, men det finns integrerte kort som støttes i Linux) Med en Thinkpad kan man påregne en levetid på minst 4år (ingen regel uten unntak). Det er en god del som mener de ikke ser bra ut. Det er selvsagt en smakssak - Min HP så bra ut da den var ny men slik er det ikke lengre. Jeg kan godt tenke meg å bytte ut min 16mnd gamle HP med en 3-4 år gammel Thinkpad - f.eks en T43. Bortsett fra at noen ikke liker utseendet på Thinkpad det bare ett ankepunkt etter min oppfatning: Innkjøpspris. Fordelt over 4-5 år (og bruktsalg) er det slett ikke så galt.
t_k Skrevet 26. mai 2008 Skrevet 26. mai 2008 Netshop kjører tilbud på en bærbare Lenovo som ikke ser så værst ut da. Litt liten skjerm, men da er den jo lett å få med på skolen. Det meste er intel på den, og jeg regner med at den tar Linux som en lek. Prisen ser jo grei ut. http://www.netshop.no/aspx/produkt/prdinfo...aspx?plid=93620 Hmm. Ser at den leveres med Vista. Kanskje man kan få det fjernet og rabatt? Hvem vet.
olear Skrevet 26. mai 2008 Skrevet 26. mai 2008 Ingen erfaring med Lenovo, men specs var bra (utennom batteri).
t_k Skrevet 26. mai 2008 Skrevet 26. mai 2008 Lenovo kjøpte opp IBM sin laptopp avdeling, så det er de som feks produserer Thinkpad nå. Har hørt bra ting om de. Er vist kvalitet enda. Eneste som jeg kan tenke meg som ikke er bra, er at de putter en hel masse bloated software på de. IBM var kjent for det, og Lenovo er vist ikke noe bedre. http://www.notebookreview.com/default.asp?...iew=Lenovo+V200 Av ren egeninteresse. Fungerer sånne fingerprint greier i Linux?
Brukerkonto inaktiv Skrevet 26. mai 2008 Skrevet 26. mai 2008 Fingerprint på Thinkpads skal fungere i Linux ja. Når det er sagt ER ikke 3000 serien Thinkpads, snarere Lenovo's forsøk på å trekke veksler på Thinkpad. Man kan vel forvente at de beveger seg i retning av lignende kvalitet - man bør ikke anta at byggekvalitet og komponentvalg er det samme. Nå har jeg bare tittet på Lenovo's vanlige laptop'er på et verksted, men jeg tror jeg har mine ord i behold om jeg påstår at kvaliteten er en helt annen for de maskinene jeg så ihvertfall. Det er dog et år siden. For å finne ut om akkurat DEN maskinen du titter på funker med Linux er det best å google med "Linux merke modell" og deretter sjekke komponentene. http://www.linlap.com/wiki/Lenovo+3000+V200 http://www.linux-tested.com/results/lenovo...0_0764-2hu.html http://www.google.com/search?ie=UTF-8&...enovo+3000+V200 Det er en egen side for Thinkpads i Linux (nyttig for MSbrukere også). http://www.thinkwiki.org/wiki/ThinkWiki Der tar de for seg alt fra rett batteri til rett maskin til oppdatering av Bios til installasjon av ymse i forskjellige distroer. Thinkwiki tar også for seg kjente svakheter osv. Denne siden er svært nyttig om man vurderer ny eller brukt Thinkpad.
1915 Skrevet 26. mai 2008 Forfatter Skrevet 26. mai 2008 (endret) fingerprint er det jeg værtfall IKKE trenger. jeg vil ha minst 14 skjerm da. 12 er litt lite da ;/ har laptop med 15.4 atm. Endret 26. mai 2008 av Danielsm
t_k Skrevet 26. mai 2008 Skrevet 26. mai 2008 Hehe. Var ikke det jeg tenkte på akkurat da. Vet ikke. Jeg syns PC-er med store skjermer er et hærk, og gir den jeg har selv opp da jeg blir helt skjev i gangen av å ha den i skulderbaggen. går over til Asus EEE 900 som bærbar. hehe. Acer er vel ikke noe spesielt med. Om du finner en med Linux kompatibel hardware så funker det nok bra.
Nordmoen Skrevet 26. mai 2008 Skrevet 26. mai 2008 (endret) Kan godt anbefale Dell, eneste er deres egene trådløsekort, men som oftest kan du velge Intel trødløstkort. Eller så gjorde jeg den store feilen å velge et Dell trådløskort, men med en liten guide funket det uten problemer og nå er alt topp Edit: Billig er det også Endret 26. mai 2008 av Spec-ops-j
1915 Skrevet 27. mai 2008 Forfatter Skrevet 27. mai 2008 Link til hvor jeg kan sette sammen egen dell laptop ?
Nordmoen Skrevet 27. mai 2008 Skrevet 27. mai 2008 Kommer ann på hvor mye penger du vil legge i det og hvor stor skjerm du vil ha, bare gå inn på Dell.no ---> Bærbar ----> Inspiron/XPS(Inspiron er billigst, men har ikke like god hardware som XPS, XPS ser også kulest ut). Så kan du velge forskjellige modeller alt etter skjermstørrelse og pris.
rocknrolf77 Skrevet 27. mai 2008 Skrevet 27. mai 2008 Multicom har jo et par maskiner man kan velge å få uten os. Denne blantannet er ganske liten. Det meste i den er intel så den burde jo funke fint. Noen med erfaring fra multicom maskinene?
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå