Gå til innhold

Spørsmål om lisens.


Anbefalte innlegg

Skrevet

Jeg har tenkt å kjøpe en ny TV til mine foreldre. Hvis jeg gjør det i mitt navn, må jeg plutselig betale lisens da, selv om jeg ikke har den TVen?

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Nope, hvis du har kjøpt TVen i ditt navn vil du automatisk få regning fra NRK. Hvis dette er gjort ved en feil må du eventuelt ta jobben med å overbevise NRK om at du allikevel ikke skal ha lisens, da må du regne med noen brev frem og tilbake.

 

Å kontakte butikken i ettertid for å endre eier av TVen vil antagelig ikke fungere, da de er rimelig raske med å sende informasjonen til NRK.

  • 5 måneder senere...
Skrevet

hei, jeg la inn en bestilling på en tv på mpx i går, men sletta den da jeg kom på dette problemet. Varen skulle ikke komme inn på lager før den 23. Kan mpx ha sendt informasjon om meg til nrk allerede?

Skrevet
Er ikkje verre enn å oppgje navnet til ein av dine foreldre når du kjøper. Går heilt fint det.

 

Hva om du kjøper på nett da, og det er allerede en person i huset som betaler lisens. Hva skjer da?

Skrevet
Hva om du kjøper på nett da, og det er allerede en person i huset som betaler lisens. Hva skjer da?

Dersom du bor hjemme hos dine foreldre og kjøper på nett i ditt eget navn og med eget betalingskort antar sannsynligvis lisenskontoret at du er økonomisk selvstendig, har egen inntekt, og da er du lisenspliktig dersom du har egen TV.

 

Men hvordan er det med samboere? Gifte med hvert sitt etternavn? Homofile partnere? Andre som bare deler en leilighet, bor i kollektiv etc? Jeg antar at en familie ikke skal betale dobbel lisens dersom mor kjøper TV og far kjøper harddiskopptaker. Sjekker lisenskontoret folks familieforhold i folkeregisteret?

 

Om et par år ler vi kanskje av disse problemstillingene. Mye tyder på at lisensen faller bort dersom det blir regjeringsskifte neste år, uansett om det blir FrP, Høyre, KrF eller Venstre som får statsmedisteren.

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...