Gå til innhold

Intel P4 2.4 vs AMD XP2400+


Yoruk

Anbefalte innlegg

Skrevet

Heisann

 

Dette emnet har sikkert vært på bane mange ganger, men det vil ihvertfall gi meg selv en del å sette opp dette emnet, da jeg skal kjøpe meg ny cpu og ikke er helt sikker på hva jeg skal velge.

 

 

Ut i fra slik jeg selv har lest meg til har jeg kommet fram til følgende.

 

Priser

eks:

 

- Intel Pentium 4 2.4 GHz Boxed PC533

Kr. 2,150,-

 

- AMD Athlon XP2400+ 2.0 GHz 266 MHz bus

Kr. 1,895,-

 

Prisene er tatt fra komplett.no, og viser AMD prosessoren er Kr. 255.- billigere enn P4.

 

Deretter må vi ta i betraktning at generelt sett vil en AMD prosessor ha noe høy varmeutvikling sammenlignet med en P4 prosessor -> god kjøling påkrevet. Det vil si at man må/bør kjøpe ekstra kjøling til en AMD prosessor sammenlignet med p4 boxed som allerede har vifte innebygd. Dette vil sette prosessorene på omtrendt samme prisnivå.

 

Når det gjelder ytelse kan nok dette variere litt fra test til test. Jeg har ikke sett en test som sammenligner disse to prosessorene, men andre tester viser at AMD XP*.*+ har hatt et lite overtak på P4 i de fleste testene som er gitt, eks P4 1.8 GHz vs Athlon XP 1800+ testen på hardware.no

 

Men til gjengjeld har en P4 noe bedre overklokkings muligheter. Dette fører selvklart til at man må ut med litt ekstra penger for kjøling om man skal overklokke en P4

 

Så hva skal jeg velge? Tror ikke forskjellen er så veldig stor, men jeg håper på mange innspill.

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Ville bare påpeke at XP 2400+ ikke koster mer enn 1703,- i henhold til prisguiden:

 

XP 2400+

 

P4 2,4 koster bare 1870,-

 

P4 2,4

 

Videre lager ikke XP noe mer varme enn P4.

XP 2400+ 65 Watt

P4 2,4 GHz 74 Watt

 

Med andre ord lager P4 ca 14% mer varme enn XP her.

 

Når det gjelder ytelse så tror jeg en ikke kan merke forskjell.

Skrevet

Når vi snakker om overklokking..

Visst jeg skal overklokke en P4 2.4 ghz, bør jeg kjøpe en Boxed versjon eller en OEM versjon og kjøpe vifte utenom?

Skrevet

Kommer litt ann på hvor heftig overklokking du skal prøve på. Med en skikkelig vifte kan du sikkert få klokka den litt lenger, men det er ingen garanti. Derimot så vil nok en stand-alone vifteløsning kunne bråke mindre :wink: En del her har fortalt at P4-kjølern bråka så lite og kjøla godt, men jeg blei ikke akkurat imponert over lyden/kjøleytelsen i de BOXED-kjølerne.

 

Utifra det jeg ser på Komplett.no nå, så har de ikke P4-2,4Ghz i OEM utgave. :wink:

Skrevet

Det betyr ikke mye hva du velger... Du vil neppe "se" noen forskjell i ytelse uansett. Dessuten finnes P4'en i 400 og 533mhz fsb utgave. Hva slags ram du bruker med den har også mye å si. Det samme med amd'en. De forskjellige arkitekturene yter forskjellig i forskjellige applikasjoner også. Dvs, det er umulig å kåre den "beste" av de to.

Skrevet

Quote:


Yoruk skrev (2002-12-03 19:41):

Men om jeg velger å kjøpe en P4 2.4 mhz, hvilken utgave er best ? 400 eller 533mhz fsb utgave ?



 

533 da den yter en del bedre :smile:

Skrevet

Quote:


Den 2002-12-03 13:32, skrev pgressum:

Videre lager ikke XP noe mer varme enn P4.

XP 2400+ 65 Watt

P4 2,4 GHz 74 Watt


Med andre ord lager P4 ca 14% mer varme enn XP her.


Men hvem bryr seg egentlig om Watt? Jeg mener, det er temperaturen på CPU folk ser på. En XP2400+ vil vel ha høyere CPU-temperatur enn en Intel P4 2.4GHz hvis kjølinga er sånn noenlunde lik!?

 

Dette kommer vel bl.a. av at AMDs CPU-kjerner er bittesmå, mens Intel har større areal på coren. Varmen fra Intel blir fraktet lettere vekk..

 

Har jeg rett eller feil? :roll:

 

Edit: jeg ser noen reagerer.. må bare påpeke at XP2400+ er drømmen min i øyeblikket.. syns bare alt pratet om Watt er litt uvesentlig..

 

[ Denne Melding var redigert av: havegg på 2002-12-03 20:14 ]

Skrevet

er du vill? XP2400+ @ 3100+ med 2,05 i vcore. aldri over 51°C. MAX temp. på AMD er satt til 95°C.

 

Intel systemer med samme temp. ligger på ~50°C de også, men max tempen (altså før den klokker seg ned selv) ligger lavere. Leste dette på en side, via link herifra. Så ikke kom med noe temperatur vas her. Det var med luftkjøling, PAL 8045 + Enermax 80mm @ ~20dba som var kjøleren.

Skrevet

Quote:


Den 2002-12-03 14:07, skrev Yoruk:

Når vi snakker om overklokking..

Visst jeg skal overklokke en P4 2.4 ghz, bør jeg kjøpe en Boxed versjon eller en OEM versjon og kjøpe vifte utenom?


 

Jeg har en p4 2.4 533 overklokket til 2.98 (166mhz bus)

med boxed vifte.

tempen ligger på omkring 55c full load og 41 ved vanlig bruk (volt er 1.6)

 

greit nok og ikke noe prob.

Skrevet

Quote:


Den 2002-12-03 20:06, skrev sjefen_:

Men p4 tåler bare 70 grader, AMD tåler vel 85 tror jeg, så den har ingen problemer med å leve på en høyere tempåeratur


90 grader tåler AMD :wink: til xp2200 og fra xp2200 85 grader

 

http://users.erols.com/chare/elec.htm

 

[ Denne Melding var redigert av: Destro på 2002-12-03 20:16 ]

Skrevet

glemte og legge til at jeg gjerne vil at du kjøper en amd slik at intel får konkurannse.

Jeg vil dermed kunne kjøpe mine inteler billigere på den måten :grin:

Skrevet

Tusen takk for alle svarene. Jeg har fortsatt ikke helt bestemt meg, men jeg står ved litt bedre grunnlag enn tidligere =)

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...