Gå til innhold

Sams Teach Yourself Game Programming in 24 Hours b


Anbefalte innlegg

Skrevet

Jeg har boken "Sams Teach Yourself Game Programming in 24 Hours by Michael Morrison". Jeg har bare kommet noen kapitler inn i boken. Men det jeg lurer på er hvorfor CPU-forbruker går opp i 100% når jeg kjører enkle spill? Det gjelder også når jeg kjører spillene som ligger vedlagt på CD'en. Dette gjelder selv de enkleste "spillene" fra kapittel 3 og 4. Kjører windows XP Pro sp2. Er det en svakhet med måten spill-motoren er laget på?

 

Noen som vet?

 

Takker for innspill. /Martin

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Det høres ut som en svakhet der ja, men ikke umulig å fikse.

Sannsynligvis er det en løkke ett eller annet sted som ser ut noe ala det her:

while (! quit) {

get_input();

do_stuff();

redraw_screen();

}

 

og den kjører så fort den kan hele tiden. Det som trengs er en brems i løkka. Det kan gjøres på mer eller mindre sofistikerte måter, f. eks. ved å legge inn Sleep(1);.

Skrevet

Jeg har ofte opplevd dette når jeg bruker poll istedenfor wait når jeg tar imot input. Forskjellen er jo da at wait "blokker" og venter på at brukeren taster inn noe før den returnerer, mens poll sjekker om det er kommet noe input uten å vente på at det skal skje.

Skrevet

Sleep burde fikse biffen. De enkle spillene tar ikke hensyn til CPU-forbruk, sannsynligvis for å holde koden mest mulig enkel. Men boken er ellers helt grei, har den selv, og syns det var en ok innføring til GDI, og 2D-spill.

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...