Gå til innhold

Hva er overklokking av hovedkort?


Anbefalte innlegg

Skrevet

Ser dette er en ny kategori om og overklokke hovedkort. hvordan går dette ann? mener det er nok med overklokking av cpu/gpu/gennerelt og forstår ikke hvordan du kan overklokke hovedkort!

 

-Haakie-Første innlegg..

Videoannonse
Annonse
Skrevet

voltmod er absolutt ikke overklokking! Overklokking er når man får ting raskere og må kjøle bedre, vanskelig og forklare, men volmod er likt navnet, en modd

Skrevet
Ja men det er ikke overklokking! det er et hjelpe middel til overklokking!

5684595[/snapback]

Da får du dalle med benevnelsene du da mens vi driver og klokker PCene våre :hrm:

Skrevet

Overklokking av hovedkort er vel f.eks. å øke FSB eller HTT hastighet.

 

Menne, haakie, ville vel vært litt dumt om vi måtte hatt en kategori for voltmodding og en for overklokking... Da kunne vi vel ikke prata clockgen og bios her heller siden det er hjelpemidler til overklokking, ikke overklokking.

Skrevet
Ja men det er ikke overklokking! det er et hjelpe middel til overklokking!

5684595[/snapback]

Sp hvor vil du heller ha dette da? Der alle kjører på stock hastighet?

Skrevet
Overklokking av hovedkort er vel f.eks. å øke FSB eller HTT hastighet.

 

Menne, haakie, ville vel vært litt dumt om vi måtte hatt en kategori for voltmodding og en for overklokking... Da kunne vi vel ikke prata clockgen og bios her heller siden det er hjelpemidler til overklokking, ikke overklokking.

5685079[/snapback]

Man overklokker ikke hovedkortet ved og stille opp fbs eller htt, man stiller bare prossesoren opp, altså overklokking av cpu.

Man må ikke ha en kategori for voltmodding, det har man overklokking generelt for.

 

Managhead: skjønte ikke spørsmålet :s

Skrevet

MAn overklokker hovedkortet ved å justere Htt f.eks.

 

Hvis du mener at vmodding ikke er overklokking av hk, vil du heller legge dette til kategorien hovedkort?

Skrevet (endret)

Hovedkortet bestemmer hvilke hastigheter/spenninger/innstillinger alle andre komponenter kjører med, så når man klokker hovedkortet er det enkelt og greit en indirekte overklokking av de andre komponentene, som oftest CPU og RAM. Hvis man skal se direkte på hva overklokking av hovedkortet er, er det som regel overklokking av chipsettet, og hva det klarer av eksterne busser mot CPU og RAM.

 

Selv om man har verdens beste RAM og den beste gullprosessoren som finnes når det gjelder overklokking, er du fortsatt 110% avhengig av et stabilt hovedkort som klarer å klokke langt, som gjerne vil si å kunne kjøre med en høy HTT/FSB-hastighet. Derfor er det veldig aktuelt for de fleste som overklokker å vite hvor langt hovedkortet kommer i forhold til andre.

 

Sitter man f.eks med en AMD Athlon 64 3200+ som man ut fra kjernetype og stepping burde være god for 2,8GHz, så er man avhengig av et hovedkort som klarer HTT på 280. Hvis hovedkortet ditt da bare klarer 250 når du ikke lenger enn 2,5GHz.

 

 

Edit: Voltmodd og spenningsøkning er ikke overklokking i seg selv, det er bare midler for å kunne overklokke høyere.

Overklokking ligger i navnet, det er å kjøre klokkefrekvenser over det komponentene opprinnelig er lagd for, være seg RAM, CPU og hovedkort (HTT/FSB)

Endret av Playmofetish
  • 2 uker senere...
Skrevet

Overklokking av hovedkortet må vel være "generell" overklokking, FSB brukes jo til nesten alt man skal klokke! Kan jo på en måte si at både overklokking av CPU, minne osv faller under overklokking av hovedkort.

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...