Gå til innhold

Skru en plate på HD...


Anbefalte innlegg

Skrevet

Jeg har en plan! :wink:

Lurte på om det er forsvarlig og hensiktsmessig og skru en ganske tykk aluminiumsplate under hardisken for og dempe støy?

Jeg har en WD 80 GB 7200rpm, og under den så er jo deler av kretskortet synlig, og noe lager/motor/greie. Uansett, dere skjønner hva jeg mener.

 

Er jo også forborrede hull med gjenger under HD, så det ser nesten ut som det skal være et lokk der men det er plukket bort for og spare penger.

Hvis jeg altså monterer en alu-plate der, ca 3mm tykk, vil HD bli veldig mye varmere?

Varme stiger som kjent opp, og aluminium har jo også gode termiske egenskaper. Kanskje HD blir kaldere :lol:?

Lydnivået tror jeg vil bli dempet endel, uten at jeg skal si det heller sikkert.

Noen teorier om dette prosjektet?

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Skruehullene på undersiden av disken er der for feste. Enkelte kabinett (spesielt desktop modeller) har festemåter som benytter disse hullene.

Skrevet

Nå er jo ikke akkurat aluminium det materialet som demper vibrasjoner best. Personlig ville jeg heller gått på biltema og kjøpt en skumplastplate og bygget et lite hus til harddisken min. Inni huset ville jeg satt en gammel prosessorvifte som jeg har liggende som jeg kjørte på 7 V, men det er jo meg. Evt gå i garasjen til far å finne et svart dreneringsrør, og satt det på viften jeg har foran i kabinettet, og den andre siden inn i huset til harddisken min.

 

Men dette er jo bare et forslsg.

 

mvh Kristian

Skrevet

Se der ja!

"HD vibrations are drawn into the heavy aluminum and converted more into heat than noise, as the mass of the aluminum plates makes them difficult to vibrate. Higher frequency noise (the whine) bounces off the aluminum plates, and then gets absorbed by the foam. The noise reduction ranges from 6 to 15 dB in the frequencies between 400 Hz and 5000 Hz where human hearing is most sensitive"

 

Og hvis hullene var til feste, så betyr vel det at HD er konstruert for og ligge helt fastskrudd mot en plate?

Eller skal det være avstands dupeditter i mellom?

(alle med desktop, forklar dere :grin:)

 

Hvis ingen har noen innvendinger, så begynner jeg å sage :grin:

Skrevet

Skrudde opp en gammel kontor pc jeg hadde (desktop), og der er HDen skrudd til en metalplate uten noe form for ting mellom... Den ligger helt nedpå platen den er festet til.

Skrevet

hvis noen der ute har en seagate barracuda så vet derre at den har en plate festet på undersiden med noe dempeskum i mellom plata og printkortet.

Skrevet

Quote:


On 2002-04-30 20:39, Bugaloo skrev:

hvis noen der ute har en seagate barracuda så vet derre at den har en plate festet på undersiden med noe dempeskum i mellom plata og printkortet.


 

Kan ikke huske at det var noe plate under på den. Bare en uffe under.

Skrevet

Ok, men da vet jeg det. HD min henger i lufta, så det blir ikke noe vibrasjoner som kommer til og forplante seg.

Jeg legger i tillegg en tynn remse med dørpakning i mellom aluplaten og HD.

Rapport kommer en vakker dag :wink:

Skrevet

Får du ikke tak i to alu plater da...det hadde vært sinnsykt. Du kan sikkert ta på litt kjølepasta der hardsiken er i kontakt med platen. Arti prosjekt du har der, bilder kreves :wink:

Skrevet

Jeg klistra asfaltplater på HD-opphenget, og la ei stripe på tvers på over og undersiden av HD. Det hjalp veldig mye.

Skrevet

Nå er jeg langt i fra noen expert men ville det ikke lønnt seg å bruke et eller annet dødt(lyd) tre? Skikkelig dyre høytalerkasser er bygd av tre som ikke reflekterer lyd, desto mindre treet vibrerer med lyden, desto bedre høytalerkasse.

 

Å bruke f.eks. kryssfiner til å bygge en kasse til HDD´en, som har kanaler i bånn og i toppen+en liten vifte i den ene enden og mange små hull i andre enden. I og med at kryssfiner nesten ikke vibrerer uansett, vil ikke lyden spre seg.

 

[ Denne Melding var redigert av: Zen_ på 2002-05-02 12:47 ]

Skrevet

Quote:


On 2002-05-02 12:42, Zen_ skrev:

Nå er jeg langt i fra noen expert men ville det ikke lønnt seg å bruke et eller annet dødt(lyd) tre? Skikkelig dyre høytalerkasser er bygd av tre som ikke reflekterer lyd, desto mindre treet vibrerer med lyden, desto bedre høytalerkasse.


Å bruke f.eks. kryssfiner til å bygge en kasse til HDD´en, som har kanaler i bånn og i toppen+en liten vifte i den ene enden og mange små hull i andre enden. I og med at kryssfiner nesten ikke vibrerer uansett, vil ikke lyden spre seg.



 

hvor tykk skulle den kryssfiner-plata være da?

når 7mm kryssfiner vibrerer av littegranne bevegelse.

greit nok at hd'en ikke er så stor. en annen ting å tenke på er at trevirke, uansett hvilket, leder varme fryktelig dårlig, og skal man bruke kryssfiner, må man uansett opp i god tykkelse for at d skal ha noe hensikt å prøve å dempe vibrasjoner/støy.

tror nok jeg ville gått for alu...5mm kanskje....den vil lede varme, samtidig som den vil virke vibrasjonsdempende.

Skrevet

Jeg har starter med et slikt prosjekt i dag.

Hadde noen alu-plater som jeg kunnne kutte litt i .

Skal ned til 3d-studio i dag for å få de skikkelig kappet siden jeg ikke skikkelig sag til dette.

3d-studio er tidligere verktøymakere som lager masse ting, bla støpeformer til plastikk etc.

Men, jeg har ikke kamera:|

Gi meg kamera noen så blir det bilder.

 

 

Hilsen Andreas.

Skrevet

Erfaring fra prosjektet mitt ovenfor er som følgende:

 

Alu-platene blir grisevarme og jeg trodde en stund at en av diskene mine hadde tatt kvelden.

Så derfor måtte jeg stokke om vifteopplegget mitt inne i kabinettet.

Jeg har 2 stk WD 40gb (7200) tror jeg som er i sandwitcher.

Fattern hadde Digicam så jeg skal snakke litt med han i morgen om å få låne det så jeg kan ta noen bilder.

Skrevet

Quote:


Den 2002-05-12 00:00, mrf00rk skrev:

Erfaring fra prosjektet mitt ovenfor er som følgende:


Alu-platene blir grisevarme og jeg trodde en stund at en av diskene mine hadde tatt kvelden.

Så derfor måtte jeg stokke om vifteopplegget mitt inne i kabinettet.



 

Hvor varme ca? Er de varmere nå, enn før du hadde på platene?

Skrevet

Jeg tror de har blitt LITT varmere med plater på, men med 1 vifte som så vidt gir fra seg en bris på toppen av diskene så er det ikke noe problem.

Varmen samler seg der kan man si, så uten en liten vindtrekk blir toppen varm.

Sjekket ikke temperaturen på diskene før jeg satte på platene, dessverre. Men jeg har heller ikke noe temp-føler for handen så det er vel ikke så rart.

 

 

Hilsen Andreas

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...