El Noobo Skrevet 26. april 2004 Skrevet 26. april 2004 I min BIOS: Under der man stiller cpu frequency står det "CPU Clock Ratio" = 8X I manualen til hovedkortet står det at denne verdien skal være mellom 10X-24X, og at "available cpu ratio you can select will depend on your CPU ID" Jeg har en uklokket Pentium 2,53GHz socket 478. Har clock ratio noe med multipliern å gjøre?
Rikky Skrevet 26. april 2004 Skrevet 26. april 2004 Regner med at dette er multiplieren. Den skal stå på 19, og den er ikke justerbar. FSB skal stå på 133 MHz.
El Noobo Skrevet 26. april 2004 Forfatter Skrevet 26. april 2004 Regner med at dette er multiplieren. Den skal stå på 19, og den er ikke justerbar. FSB skal stå på 133 MHz. Du har rett i at multipliern er 19. Mitt noobie spørsmål er da om jeg bør stille clock ratioen til 19X? Hva oppnår jeg, og er det noen risikoer ved dette?
El Noobo Skrevet 27. april 2004 Forfatter Skrevet 27. april 2004 Betyr det at det er uten betydning om denne står på 8X eller 24X eller whatever?
Goophy Skrevet 27. april 2004 Skrevet 27. april 2004 Betyr det at det er uten betydning om denne står på 8X eller 24X eller whatever? Du kan stille så mye på den du vil. Men ingenting vil bli frandret. Cpu'en har såkalt "låst mp", dvs. at man ikke kan stille på multiplieren. Det beste er å la den stå som den er...
El Noobo Skrevet 28. april 2004 Forfatter Skrevet 28. april 2004 Ah takk, det var det jeg trodde. Et annet spørsmål: Jeg får ikke stille cpu FSB´en noe særlig opp uten at jeg får feilmelding i torturetesten i Prime95. Hjelper ikke å stille opp vcore. Jeg har lest at denne prosessoren skal være mulig å kjøre stabilt på ~ 2,8GHz med standardkjøing. Men det er kanskje minnet som er flaskehalsen da rammen bare er pc2700? :/
Goophy Skrevet 28. april 2004 Skrevet 28. april 2004 Et annet spørsmål: Jeg får ikke stille cpu FSB´en noe særlig opp uten at jeg får feilmelding i torturetesten i Prime95. Hjelper ikke å stille opp vcore. Jeg har lest at denne prosessoren skal være mulig å kjøre stabilt på ~ 2,8GHz med standardkjøing. Men det er kanskje minnet som er flaskehalsen da rammen bare er pc2700? :/ Du vil få bedre stabilitet ved å kjøle ned cpu bedre. Men du kan også øke vcore for stabilitet, med da blir cpu mye varmere... Er nok fullt mulig å komme opp i rundt 3Ghz, men minnet ditt er nok en for stor flaskehals. Du burde hatt high-end pc3200, pc3500 eller 3700
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå