Gå til innhold

Trenger jeg ny PSU?


Anbefalte innlegg

Skrevet

Har i den siste tiden begynt å få såpass med utstyr at jeg vel egentlig burde hatt en større PSU enn den originale 360W Chieftec'n jeg har nå. Hadde tenkt å bestille en MIST 550W fra microplex men bestemte meg for å vente til de har alt jeg skal ha på lager. Nå har jeg begynt å tvile litt på om jeg skal kjøpe ny psu ettersom pc'n er dønn stabil og går problemfritt med 360W. Spørsmålene jeg lurer på er vel igrunn:

 

Kan jeg ødelegge noe ved å bruke litt for liten PSU?

 

Hvordan merker man at PSU er for liten?

 

Er MIST bra?

Videoannonse
Annonse
Skrevet
Hvordan merker man at PSU er for liten?

Maskinen nekter å starte eller blir ustabil pga av at PSU ikke klarer å levere nok strøm ved belastning.

 

Ofte så merkes dette ved at spenningen på 3,3 V synker drastisk ved belastning av CPU. NB! 5% avvik er akseptert.

Skrevet (endret)

Ifølge testen har jeg for liten PSU. Uansett merker jeg ikke noe til symptomer på dette, og ifølge AIDA32 og BIOS ligger 3.3V på mellom 3.44 og 3.46. Trenger jeg da å bytte PSU?

Endret av Villmink
Skrevet (endret)

ja... men du må huske på at "testen" gjelder for når du kjører alt...

Altså.. når dy kjører vifter på fult, brenner Cd, spiller, hører på lyd,... altså når du bruker alt du har samtidig ;)

 

Det er sjeldent bruker alt maskinen har på en gang..

 

 

Men som det stod.. Better to be safe, than sorry...

 

 

Hvor mye over 360W ble det på testen?

 

Er det ørlitegrann over, så tror jeg du kan vente litt...

 

men fikk du over 400W så bør du bytte ut PSU

Endret av Andreasfe
Skrevet

testen foreslo 415W, og da fikk jeg bare med 4 disker, jeg har 5 i min. Jeg er ikke i tvil om at psu'n jeg har nå er for liten på papiret, men spørsmålet mitt er om det er noe vits å bytte sålenge jeg ikke opplever noen problemer.

Skrevet

Jeg tror den testen er svimmel! Jeg fikk opp at jeg måtte ha 436Watt, men har kjørt maskina helt topp på en 320W PSU. Har faktisk kjørt den på en 250Watt PSU også. Da klikka den ikke, men spenningene sank litt mye.

 

Og forresten: Toleransen (etter ATX-spesifikasjonene) på +3.3V er +/- 4%

Skrevet
Jeg tror den testen er svimmel! Jeg fikk opp at jeg måtte ha 436Watt, men har kjørt maskina helt topp på en 320W PSU. Har faktisk kjørt den på en 250Watt PSU også. Da klikka den ikke, men spenningene sank litt mye.

 

Og forresten: Toleransen (etter ATX-spesifikasjonene) på +3.3V er +/- 4%

Den testen gjelder kun når alt står på fullt.

Altså, hvis du brenner en cd og spiller spill, har viftene på full osv..

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...