Gå til innhold
Trenger du hjelp med internett og nettverk? Still spørsmål her ×

Vil du ha utbygget bredbånd der du bor?


Anbefalte innlegg

Skrevet

IBL har opprettet et eget register hvor du kan melde din interesse for bredbånd i ditt område. Dette er et register som er leverandør uavhengig og slik kan man kanskje raskere sikre en utbygging i ditt område.

 

Når et visst antall mennesker i samme område har meldt sin interesse vil vi ta kontakt med leverandørene og be dem om å komme med tilbud til dere.

Problemet med listene som mange internett leverandører kjører er at disse ikke vil vise det reelle antallet som vil ha bredbånd, men bare de som har tatt kontakt med ISP A eller ISP B. Det kan tenkes at det mange steder i Norge er meldt 10 interessenter til ISP A og 14 til ISP B. Hver for seg er dette ikke nok til en utbygging, men med uavhengige lister vil man lettere kunne få iallefall en ISP til å ta initativet til en utbygging der.

 

Vi anbefaler dere som jobber aktivt med å få registrert interessenter i lokalområdet om å bruke vår registrerings liste som er uavhengig av leverandør.

 

Det kreves ikke noe medlemskap for å registrere seg.

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Glemte vel å få med at det er bare å sende en epost om du vil ha status for ditt nærområde etterhvert.

 

Vi skal utvide sidene og lage en mye bedre løsning, men foreløpig gjør denne registreringen sin nytte.

Skrevet

Ville legge til at i løpet av de 12 timene våre registreringsliste har ligget ute har det innkommet over 1000 registreringer. Slik det nå ser ut er det allerede 2 steder som kan få bredbånd allerede takket være dette initiativet. Så vær aktiv i å få alle rundt deg med på å registerere seg, da kan ting nemlig skje fortere enn du aner :thumbs:

Skrevet

Heh, og på min nummersjekk står det at jeg ikke kan ha bredbånd... Merkelig da at jeg sitter på en 1mbit ngt linje :dribble: hjemme seff, vil du være sikker på om du kan få eller ikke bør du faktisk ringe til ispene... :)

Skrevet

Heisann

Ja dette er et glimrende initativ,både interresselista og formålet med brukerforeningen.

Har seff.registrert meg både som medlem og på interresselista.

Men en ting jeg lurte på er hvor mange interresserte, eller bestillinger krever de forskjellige ISPene før de bygger ut?

Skrevet
Men en ting jeg lurte på er hvor mange interresserte, eller bestillinger krever de forskjellige ISPene før de bygger ut?

 

Jeg vet ikke sikkert på alle, men for eksempel Firstmile krever 20 stykker. Telenor bruker å kreve ca 40.

 

Det fine med et slikt initiativ er at ved å rute interessenter til den som har lavest krav vil man fort tvinge de andre til å sette sine utbyggingskrav til samme nivå, og det er jo en fordel for alle.

Skrevet

Bra tiltak. Vurderer å gi URLen til enkelte jeg kjenner på "landsbygda", som vil ha bredbånd.

 

Men vennligst korriger orddelingsfeilene! Det heter ikke "registrerings skjema" men "registreringsskjema".

Skrevet

Orddeling korrigert etter ønske.

 

Vil få legge til at selvfølgelig finnes det ingen garantier om at det er mange nok i ditt nærområde til å få noen leverandører til å bygge ut, men med en leverandør uavhengig liste er det lettere da man vet hvor mange som reellt vil ha bredbånd der. Så langt er det mange navn som har tegnet seg på, så for en del plasser som har kjempet lenge ser det faktisk ut som om vi kan hjelpe i gang en utbygging ganske fort.

 

En slik oversikt vil også bli brukt for alt den er verd i forhold til politikerne, så det kan også hjelpe som press middel den veien.

Skrevet

Er det "feil" å melde seg på selv om man har ADSL?

Tenker da på NGT sitt nett, sitter nå på Tiscali og vil gjerne bytte til NGT men de kan jeg ikke få :(

Skrevet

Det var en ny problemstilling. Skal se om vi ikke kan få lagt inn en variant av det hvor man ber om utbygging av Telenors nett.

Skrevet

Nei ikke ennå, så for øyeblikket sorterer vi bare etter postnummer og poststed, så kjører vi en linjesjekk gjennom en utvidet tilgang i Kapaks. Da får vi vite hvilken sentral det er.

 

Om noe tid vil det dukke opp et automatisk system, men det tar litt tid å få alle program komponentene og tilgangen til det fra Telenor.

Skrevet

Det største problemet med en slik liste, må vel være å gjøre den kjent for den vanlige mannen i gata.

Det er vel primært ekstremt interesserte som har fått den med seg til nå.

Skrevet

Ja, og derfor er vi avhengig av at ildsjeler informerer om den, men så langt ser det ut som om folk er flinke til det for nå er det en lang rekke steder som nesten har mange nok til å få seg bredbånd

  • 3 måneder senere...

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...